Euscorpius carpathicus

Pandinus, Buthus, Parabuthus, Centruroides, Androctonus si alte genuri si specii de scorpioni.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde snakefishmike » 25 Iun 2012, 21:19

QED
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
tramodar
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 10 Apr 2012, 15:32
Localitate: Baia-Mare
Nume: Traian

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde tramodar » 25 Iun 2012, 21:20

Smith , Se pare ca n-ai inteles: act - numar - data, sau link. Nu postari de pe forumuri, poze cu diverse chestii , etc etc etc. Ai citit legile alea care-s scrise acolo? Banuiesc ca nu prea "ti-ai facut de cap" cu ele, altfel ai fi stiut ca-s abrogate de multa vreme. Iar tu Snakefishmike postezi si tu ca sa vedem ca stii latina, sau ca sa faci a 225-a postare?

Din cite stiu eu, actul normativ valabil esteLegea 49/2011 (care aproba si modifica OUG nr. 57 din 20 iunie 2007 - daca puneti mouse-ul veti vedea ca-s linkuri acolo, adica de apasat si citit), restul actelor normative mai vechi fiind abrogate. Faceti bine si cititi macar, inainte de a emite tot felul de teorii pe care apoi le dati mai departe fara sa stiti ce vorbiti. Mai multa atentie, mai mult citit si mai putine postari aiurea - asta e secretul unei bune informari. Plus constientizarea faptului ca intotdeauna exista posibilitatea sa fie altfel decit crezi.

In ordonanta de urgenta 57/2007 radasca (Lucanus cervus) este mentionata ca specie protejata. EUSCORPIUS CARPATHICUS NU ESTE MENTIONAT NICAIERI CA SPECIE PROTEJATA.

Deci va rog daca stiti cumva altfel, ACT - NUMAR - DATA - LINK, nu povesti vinatoresti, poze, forumuri, bunici, profesori, folclor, latina, chineza, etc

snakefishmike scrie:QED


Abia acuma, asta daca nu ai tu cumva alte argumente (ACT - NUMAR - DATA - LINK)
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde robertcarst » 25 Iun 2012, 22:20

Tramodar - tocmai asta e ideea ca eu nu am scris nicaieri nimic despre statutul legal al speciei in momentul de fata. Tu ai facut o afirmatie, si eu ti-am cerut niste informatii. Eu NU am afirmat nimic ca sa imi ceri dovezi, tu ai facut-o si eu ti-am cerut...
Daca te deranjeaza asta, imi pare rau, dar chiar vroiam sa vad ce si unde. Cand o sa am timp, si pe cineva care face/a facut Facultatea de Drept promit sa ma informez, deocamdata ma ocup cu examenele mele.

Cat despre discutiile inutile, nu va mai aprindeti oameni buni asa repede ca nu va vrea nimeni capul...
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde Chuckie » 26 Iun 2012, 00:42

As prefera sa discutati un pic mai constructiv in loc sa va spargeti in partzuri care din voi e mai destept si mai cunoscator. Stilul asta de "smecher" ma face sa va dau un avertisment tuturor.
tramodar
Ou
Ou
Mesaje: 9
Membru din: 10 Apr 2012, 15:32
Localitate: Baia-Mare
Nume: Traian

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde tramodar » 26 Iun 2012, 09:20

robertcarst nu se pot aduce dovezi ca nu am citit nicaieri ceva. E un nonsens. De aceea am spus daca cumva cineva a citit ca acea specie e protejata, sa spuna exact care e actul, pentru ca eu nu ma consider detinatorul adevarului absolut . Eu am spus EXACT la ce acte m-am referit, am dat linkuri spre ele si am argumentat, mi se pare constructiv (sau sunt pirtzuri?). Concret. Asta inseamna ca sunt "smecher" si merit un avertisment? Sau faptul ca mi-am permis sa atrag atentia sa nu mai posteze aiurea si sa raspindeasca informatii false? Asta inseamna ca sunt smecher? Sau nu te-ai referit la mine ci la cei carora le-am atras atentia (Smith pentru ca vorbeste aiurea, si snakefishmike pentru ca posteaza din reflex, fara sa stie ce vorbeste).
Lamureste-ma si pe mine Chuckie ca sa stiu daca trebuie sa-mi tin gura data viitoare cind vad o timpenie raspindita pe forum de tot felul de "baieti buni".
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde Chuckie » 26 Iun 2012, 09:35

Nu trebuie sa iti tii gura, chiar ma bucur ca cineva lamureste lucrurile. Dar discutia ar putea avea un alt ton, nu asa agresiv ca pana acum. Si nu e vorba despre tine in mod special. Toti ati luat-o putin razna, s-a incins tarata si se simte adrenalina in postari. Calm fratilor, incercam sa ajutam aici si nu sa dam in cap cuiva. Si daca unul vorbeste aiurea, si daca unul posteaza din reflex, cu calm si diplomatie se pot evita discutiile incinse (ti-o spune un individ coleric :lol: ). E un apel facut tuturor. Cat despre subiect, chiar daca este sau nu o specie protejata tot nu as incuraja colectarea lui din natura deoarece curand ajunge pe lista celor protejate. Nici sarpele de casa parca nu e protejat si totusi ai voie sa il detii doar daca ai acte de provenienta legala sau daca ai obtinut aprobare de la Ministerul Mediului pentru a captura in scop stiintific un numar de X exemplare.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde robertcarst » 26 Iun 2012, 12:47

tramodar scrie:robertcarst nu se pot aduce dovezi ca nu am citit nicaieri ceva. E un nonsens. De aceea am spus daca cumva cineva a citit ca acea specie e protejata, sa spuna exact care e actul, pentru ca eu nu ma consider detinatorul adevarului absolut . Eu am spus EXACT la ce acte m-am referit, am dat linkuri spre ele si am argumentat, mi se pare constructiv (sau sunt pirtzuri?).


Se pare ca nu ne-am inteles pe deplin. Ma refeream la actele care legifereaza situatia speciilor din Romania, in care daca nu este mentionat E. carpathicus evident nu este protejat. Nu am zis ca nu e constructiv, nu am zis ca sunt parturi, vroiam doar sa vad mai mult, si promit ca atunci cand o sa am timp o sa ma uit. Imi pare rau daca ai impresia ca m-am luat aiurea de tine, dar legislatia e oricum cam nebuloasa in domeniul asta, si nu cred ca doar pentru mine. Tocmai de aceea ti-am cerut informatii ca sa clarficam problema.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde snakefishmike » 26 Iun 2012, 17:08

Chuckie scrie: Toti ati luat-o putin razna, .

Te rog frumos. Eu n-am luat-o razna, ci sunt razna, ca doar ma sti :lol: :lol: :lol:
Cat despre toata discutia ... sti ca nu ma aprind aiurea si nici nu vad cu ce am gresit punand o intrebare. Da' cand vad raspunsuri zeflemitoare ( un sinonim pt ironic, da' trecem peste) ... sa nu crezi ca esti singurul "coleric" de pe aici :lol: :lol: :lol:
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde Chuckie » 26 Iun 2012, 17:22

Pana una alta Smith nu e vinovat decat de atitudinea zeflemitoare. Dar din acel moment toata lumea a devenit la fel. Asta nu mi se pare normal. Hai sa terminam discutia pe langa subiect, daca aveti ceva de spus despre Euscorpius carpathicus, ok. Daca nu, hai sa nu atatam focul balcanic.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde beliar » 19 Iul 2012, 23:26

in weekend merg cu cortul pe transfagarasan, sunt curios ce reptile/amfibieni/nevertebrate mai interesante pot sa gasesc.. ma gandesc in special la scorpionul asta.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde BogdanFarm » 07 Aug 2013, 22:11

Smith scrie: gasit vreodata cineva specia pe teren? Sunt foarte curios daca mai exista la noi. :spider: Daca da , prin ce zona a tarii?


Exista, si nu doar ca exista, dar si prospera :thumbup:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pepi
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 22 Oct 2013, 10:49
Localitate: Bucuresti
Nume: Dragos

Re: Euscorpius carpathicus

Mesajde Pepi » 22 Oct 2013, 16:29

Are cineva Euscorpius Carpathicus acasa?

Înapoi la “Scorpioni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori