Hadrurus arizonensis

Pandinus, Buthus, Parabuthus, Centruroides, Androctonus si alte genuri si specii de scorpioni.
viocris
Gecko
Gecko
Mesaje: 63
Membru din: 23 Mai 2012, 13:44
Localitate: bucuresti
Nume: viorel cristea

Hadrurus arizonensis

Mesajde viocris » 12 Dec 2012, 16:24

primele 2 exemplare din colectia mea de jivine:
hadrurus 2.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hadrurus arizonensis

Mesajde vic » 12 Dec 2012, 17:10

Pe ASTA l-as fi cerut lui Chuckie, erau cativa care vindeau perechi la Hamm... scorpionul meu preferat!!! Dar Mica Finanta nu m-a lasat...
"Mananc. Sap. Repet." :bliss:

Fa pui din ei :drool: !!
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Hadrurus arizonensis

Mesajde Corleone » 13 Dec 2012, 00:23

Prietenosi tare cu veninul, din cate stiu. Sa-ti traiasca si ai mare grija!
id: alexfota91
viocris
Gecko
Gecko
Mesaje: 63
Membru din: 23 Mai 2012, 13:44
Localitate: bucuresti
Nume: viorel cristea

Re: Hadrurus arizonensis

Mesajde viocris » 13 Dec 2012, 10:51

de la Hamm sunt si pereche iar cu veninul mama google zice ca nu sunt cei mai periculosi dar atentie tot trebuie. deocamdata au aproximativ 10 cm si au mincat cum au ajuns acasa.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hadrurus arizonensis

Mesajde Chuckie » 13 Dec 2012, 12:07

Frumosi si maricei, daca ii vedeam pe ei poate luam din asta si eu. Dar la ce haos era acolo si la cat am avut de alergat, zau ca nu i-am vazut. Si nici specia asta nu prea e pe la noi...

@vic - ce are special scorpionul asta de iti place pana si tie? Sta cumva la minus 20°C si chiar transpira? Ca tie iti plac reptilele siberiene...
viocris
Gecko
Gecko
Mesaje: 63
Membru din: 23 Mai 2012, 13:44
Localitate: bucuresti
Nume: viorel cristea

Re: Hadrurus arizonensis

Mesajde viocris » 13 Dec 2012, 12:45

i-am luat de la cehul ala care avea cutiile mari cu melci si gramada de gindaci colorati in hala aia mica cu cirlige de macelarie cred ca am pe undeva si o carte de vizita sau pliant daca le gasesc le pun aici
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Hadrurus arizonensis

Mesajde olarasu.marian » 13 Dec 2012, 12:45

Cand m-am apucat eu de crescut scorpioni am cautat specia asta mult timp, din pacate nu s-a lasat gasita pe meleagurile noastre. In timp am mai crescut si mi-am pierdut si interesul fata de H. arizonensis. Din cate stiu eu, specia e foarte raspandita in USA. Toate specimenele sunt WC, din cate am citit eu e aproape imposibil de reprodus in captivitate. Din cauza asta si pretul, usor piperat. Au nevoie de mult nisip, le place sa sape galerii sofisticate. Pentru asta au nevoie de un terariu cu cel putin 20cm de nisip preparat cu apa si uscat bine inainte sa pui scorpionul.
viocris
Gecko
Gecko
Mesaje: 63
Membru din: 23 Mai 2012, 13:44
Localitate: bucuresti
Nume: viorel cristea

Re: Hadrurus arizonensis

Mesajde viocris » 13 Dec 2012, 12:50

cam asta am citit si eu si cind m-am vazut cu ei in fata pe taraba am zis ca ce-ar fi sa incerc si sa vad ce o sa iasa. bineinteles ca eu sper sa-i conving ca familia e celula societatii si ca viata fara copii poate fi destul de rea mai ales la batrinete.
in ceea ce priveste cutia cu nisip le-am facut cam ce au nevoie si momentan ii tin separat si sub observatie peste citeva luni o sa vad daca au ceva idei de nunta
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Hadrurus arizonensis

Mesajde olarasu.marian » 13 Dec 2012, 12:52

Chuckie scrie:@vic - ce are special scorpionul asta de iti place pana si tie? Sta cumva la minus 20°C si chiar transpira? Ca tie iti plac reptilele siberiene...


Unii crescatori sugereaza iernarea speciei pentru a se dezvolta normal. Poate de aia ii place :)
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hadrurus arizonensis

Mesajde vic » 13 Dec 2012, 13:45

Haha!
Exact- clima temperata, abia de intra in nordul Mexicului, dar ajung in Utah. Maricei, sa nu-i caut cu lupa prin terariu... Plus, cum a zis Marian, comportament interesant. Pacat ca nu sunt prea sociali, sa tin o haita...
Data viitoare... cred ca ma bag si eu in clubul scorpionistilor.

Înapoi la “Scorpioni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori