[Euscorpius italicus] Problema (Cred)

Pandinus, Buthus, Parabuthus, Centruroides, Androctonus si alte genuri si specii de scorpioni.
Avatar utilizator
Caramida
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 05 Aug 2010, 17:12
Localitate: Alba Iulia
Nume: Alin
Localitate: Alba Iulia
Contact:

[Euscorpius italicus] Problema (Cred)

Mesajde Caramida » 10 Aug 2010, 18:58

Am o problema cu scoprionul meu cred...e adus din Italia din salbaticie si e Euscorpius Italicus... de cand i-am schimbat substratul(cu ajutoru lui shakw0n) nu stiu ce e cu el nu mai mananca, a mancat in decurs de 2 saptamani un singur mealworms, i-am pus si un B. dubia care dupa 3 zile era inca in terariu viu si nevatamat :)...nu stiu ce se intampla cu el...2 saptamani cat am stat in Italia cu el, manca cam 2 paianjeni pe zi acum refuza mancarea. Noaptea cand mai iasa din ascunzatoarea lui daca ii pun un vierme in fata se sperie si se retrage :) in plus umba ca un descreierat parca vrea sa scape din terariu, se poate sa nu se fi acomodat?...ma poate lamuri cineva ce e cu el ?
stima
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde shakw0n » 10 Aug 2010, 20:17

A naparlit vreodata de cand il ai?
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Caramida
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 05 Aug 2010, 17:12
Localitate: Alba Iulia
Nume: Alin
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde Caramida » 10 Aug 2010, 20:26

nu a naparlit :)
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Problema (Cred)

Mesajde Crabman » 10 Aug 2010, 22:01

Nu cred ca s-a adaptat :thumbdown:
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde shakw0n » 10 Aug 2010, 23:51

Sau probabil urmeaza sa naparleasca, oricum sa ne tii la curent.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Caramida
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 05 Aug 2010, 17:12
Localitate: Alba Iulia
Nume: Alin
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde Caramida » 11 Aug 2010, 00:13

uite de exemplu pe la ora 22 a iesit din ascunzatoare si fugea de nebun prin terariu :) cum a auzit zgomot in camera sa oprit :)...i-am pus un mealworm si nici nu s-a atins de el :). se va acomoda vreodata ? sau exista o stirea rea in ceea ce urmeaza cu el :silent: .
unde as putea afla mai multe detalii despre Euscorpius Italicus ?
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde shakw0n » 11 Aug 2010, 02:18

Incearca sa nu mai uzi substratul o perioada, pana incepe sa se usuce mai mult.
Probabil era prea ud cand l`ai introdus in terariu. Nu te impacienta, probabil ii ia ceva timp sa se acomodeze cu schimbarile, spun asta deoarece speciile capturate din salbaticie se acomodeaza mai greu decat cele CB.
Nu`i mai da cateva zile de mancare si incearca cu un mealworm dupa.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Caramida
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 05 Aug 2010, 17:12
Localitate: Alba Iulia
Nume: Alin
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde Caramida » 11 Aug 2010, 09:40

ok,multumesc pt sustinere...o sa va tin la curent cu progresele
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde olarasu.marian » 12 Aug 2010, 01:47

Euscorpius italicus, ca toate speciile de Euscorpius, e o specie de padure. Prefera zonele umede si mai racoroase. In cazul tau, fiind un exemplar wild caught, pot fi mai multi factori ce determina comportamentul lui. In primul rand specimenele wild caught pot avea paraziti si diverse afectiuni pentru care, imi pare rau sa te anunt, nu exista leac. Faptul ca este activ nu indica decat un nivel ridicat al metabolismului, probabil datorat caldurii. Scorpionii nu simt durere, daca sunt bolnavi nu vor semnala simptome decat in stadiul foarte avansat al bolii, tocmai pentru a nu parea slabi in fata pradatorilor, e o metoda de conservare intalnita la toate animalele.
O alta interpretare ar fi, in cazul in care ar fi adult, ca isi cauta partener. Din pacate nu pot sa-mi dau seama din poza daca e mascul, femela sau daca este adult.
Faptul ca nu mananca de 3, 4, 5 zile, sau chiar si 2 saptamani nu este un motiv de panica. Scorpionii mananca cat au nevoie si atat, in cazul tau, poate este foarte bine hranit si urmeaza sa naparleasca.
Semne de ingrijorare ar fi lipsa de activitate, letargie, deplasarea greoaie, "coada" trasa dupa el, lipsita de mobilitate.

Sper sa te fi ajutat.
Avatar utilizator
Caramida
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 05 Aug 2010, 17:12
Localitate: Alba Iulia
Nume: Alin
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde Caramida » 13 Aug 2010, 09:41

nixi unul din semnele de ingrijorare precizate de tine nu le are :) poate trece printr-o perioada mai grea :)...
mss de ajutor o sa va tin la curent
Avatar utilizator
Caramida
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 05 Aug 2010, 17:12
Localitate: Alba Iulia
Nume: Alin
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde Caramida » 21 Aug 2010, 19:10

au trecut ceva zile si Darth Vader :jedi: al meu a inceput sa manance. a mancat 2 mealworms intr-o zi dar a trebuit sa ii pun direct in "bot" si in vizuina lui...cred k si-a revenit!
mai am o intrebare: cum as putea sa ii fac o vizuina si din ce ? am citit k specia asta sta mai mult ascunsa prin ruine, in cladiri, in gaurile din pereti,etc.
stima
Avatar utilizator
BaGaBoND
Piton
Piton
Mesaje: 142
Membru din: 12 Apr 2010, 11:00
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde BaGaBoND » 22 Aug 2010, 12:31

Din Polistiren , o buturuga fiarta si lacuita, Ghiveci taiat , Pietre lipite cu silicon etc... :thumbup:
Imagine
Avatar utilizator
Caramida
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 05 Aug 2010, 17:12
Localitate: Alba Iulia
Nume: Alin
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde Caramida » 17 Sep 2010, 00:12

hmmm :( problema e tot aceeasi.
a trecut foarte mult de la ultima lui masa(aproape 1 luna)...refuza viermi si b dubia :) pur si simplu ii pun in fata si nimic calca pe ei... i-am dat un vierme sapt trecuta si am crezut k la papat dar azi am vazut k sa facut pupa :).
imi poate explica cineva ce e cu fenomenul asta ?
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Problema (Cred)

Mesajde olarasu.marian » 23 Oct 2010, 17:39

Trebuie sa intelegi ca metabolismul scopionilor este foarte avansat. Au o extraordinara abilitate de a conserva apa si energia astfel incat pierderile sa fie minime. De aceea fecalele scorpionilor sunt solide, aproape ca un praf, deoarece extrag absolut tot din hrana. Din acelasi motiv scorpionii nu sunt foarte activi decat atunci cand este nevoie.
In cazul tau scorpionul poate este deja adult, iar odata ce a atins maturitatea sexuala nu se mai hraneste asa de des, avand ca scop conservarea energiei pentru reproducere. In plus scorpionii nu mananca daca nu au nevoie de hrana. Faptul ca scorpionul tau nu a mancat nimic o luna sau doua nu e un motiv de ingrijorare. Asta e un comportament general intalnit la scorpioni si nu numai.
Trebuie sa mai iei in considerare faptul ca scorpionii tinuti la temperaturi scazute vor refuza hrana. Scorpionii in general au nevoie de temperaturi de peste 28 de grade celsius, pe timp de zi, pentru a se dezvolta natural.
ShYn0bY

Re: [Euscorpius italicus] Problema (Cred)

Mesajde ShYn0bY » 10 Iun 2011, 22:05

De azi am si eu 4 pitici de la un coleg de pe forum.Am pozat doar unu din ei ca e greu :D

Imagine

Am postat tot aici ca sa nu mai fac un topic.

Înapoi la “Scorpioni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori