Mesobuthus gibbosus

Pandinus, Buthus, Parabuthus, Centruroides, Androctonus si alte genuri si specii de scorpioni.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde Mihai Kovacs » 04 Noi 2010, 16:36

Nu mi se pare ca am vre-un limbaj vulgar sau ceva de genu:)nu m'am luat de nimeni,Am vorbit frumos am intrebat ceva dar aceasta convorbire a ajuns departe la cu totul alceva decat am intrebat la inceput:) si dupaia unii v'ati luat de mine asa fara motiv si ati spus niste cuvinte mai nasoale ca mine..da eu is ala avertizat.Multumesc oricum pentru raspunsuri,multumesc pentru ca ati depus eforturi sa imi raspundeti apreciez acest lucru:)sper sa nu mai fie nevoie sa intreb nimic ca sa nu mai iasa scandal ca vad ca acest forum este facut cu totul pentru alte intentii:)
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde shakw0n » 04 Noi 2010, 16:55

Urma sa inchid acest topic pt subiectul incepuse sa o ia in alta directie, dar avand in vedere ca probabil vor mai fi si alti posesori ai acestei specii am decis sa`l las deschis.
Daca mai aveti intrebari referitoare la aceasta specie, puneti`le, daca nu am rugamintea sa va abtineti de la alte comentarii. :shh:
Cine mai e offtopic incepand din momentul acesta va primi avertisment.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde olarasu.marian » 04 Noi 2010, 19:46

Se mai intampla sa fim impulsivi si sa cumparam animale fara sa stim destule despre ele, asta nu e de condamnat, ci de luat aminte pe viitor. Motivul pentru care am raspuns asa sec la pozele postate mai sus de AziNuDauAutografe a fost pentru ca stiam deja ce are si de la cine a fost cumparat animalul si am vrut sa se stie pe forum despre acest scorpion in cazul in care cineva se hotaraste sa-l dea mai departe drept "safe and sound".
Inainte sa postez pe forum vorbisem deja cu proprietarul actual pe yahoo messenger si i-am explicat clar ce are scorpionul si ce e de facut.

Despre micozele la scorpioni am mai discutat, din pacate pe alt forum, am sa incerc sa rescriu ce se stie despre asta si aici, si poate putem folosi cazul de fata drept exemplu.

Din cate am inteles scorpionul asta a tot fost pasat din mana in mana de acum 1 an si, asta e, asa se intampla cu animalele astea la noi, poate pe viitor o sa se mai schimbe ceva. Fiecare are motivele lui, mai mult sau mai putin intemeiate, nu are rost sa facem discutii pe tema asta, mai ales ca suntem off-topic.
Important e ca acum scorpionul este la o persoana care isi doreste sa aibe grija de el asa cum e, sau cel putin asa afirma. Cum a ajuns scorpionul in starea asta si cine e de vina nu cred ca putem afla si nu are rost sa ne contrazicem pe tema asta.
daci04
Gecko
Gecko
Mesaje: 98
Membru din: 30 Aug 2010, 13:50
Localitate: Arad
Nume: Dehelean Dacian
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde daci04 » 04 Noi 2010, 23:05

Asadar, eu sunt propietarul Mesobuthus gibbosus. Din cate am citit eu, acest scorpion a fost pasat din mana in mana. AziNuDauAutografe, nu stia daca era bolnav sau nu. vina apartinand lui Puryk, care nu prea imi vine a crede ca el nu stia acest lucru. Sloby la fel. acest scorpion va ramane la mine, va trai ultimele lui saptamani, luni, ani.... (sper sa fie ani) deoarece imi place foarte mult de el... Umpic off-topic ( simt ca ma reprezinta pe mine: irascibil, flamand etc) mănânca este fericit... iar cand va veni timpul lui .... presupun ca voi face posibilui ca sa nu moara in chinuri.
Marian merci că mi-ai spus!
povestea era cam asa AziNuDauAutografe a facut comanda... am stat seara tarziu pana la 2 pentru a-l astepta, am stat impreuna cu el... eram entuziasmat, fericit ca amicul meu are scorpionul, apoi chiar la 2 si cv a venit :frog: :frog: :frog: m-am simtit in al 9-lea cer. CHIAR EU AM DESCHIS CUTIA DE LA SCORPION. STIIND CA ESTE CEL MAI VENINOS... DAR AM PREFERAT SA ... FIU EU PRIMU... CHIAR IN ACEL MOMENT lam batut la cap sa mi-l vanda... a doua zi mi-a spus daca mai vreau scorpionul :) binenteles ca il voiam. DECI CONCLUZIE AziNuDauAutografe NU ARE NICI O VINA. mie imi este ca un frate mai mare, nu m-ar tepui sau ceva in genu.
SALUTARI LA TOATA LUMEA! AVETI GRIJA DE ANIMALUTELE/ ANIMALELE VOASTRE!
ORICUM VINA APARTINE PRIMEI PERSOANE CARE A DETINUT SCORPIONUL, CĂ NU A AVUT GRIJA DE EL
UMIDITATEA, SOLUL SI INCA VRO CATIVA FACTORI FAC CA MICOZA SA SE CREEZE

in curand voi pune poze cu frumosul :tongue: :tongue: meu
apropo: ii place sa ma tepuiasca gibby


____________________________________________________________________________________________________
:thumbup: :thumbup: SALVE :thumbup: :thumbup:
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde sMd » 05 Noi 2010, 01:09

daci04 scrie:STIIND CA ESTE CEL MAI VENINOS...


gresit :) citeste despre genul androctonus.

de fapt nu cred k este vina lu puryk... avand aceasta ciuperca ma face sa cred este un exemplar WC. nu cred k poate contacta in captivitate(corectati'ma dak gresesc).deci vina este celui care a vandut scorpionul initial(nu in tara)
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde olarasu.marian » 05 Noi 2010, 15:12

sMd scrie:de fapt nu cred k este vina lu puryk... avand aceasta ciuperca ma face sa cred este un exemplar WC. nu cred k poate contacta in captivitate(corectati'ma dak gresesc).deci vina este celui care a vandut scorpionul initial(nu in tara)


E drept ca, cel mai des, aceasta afectiune apare la exemplarele WC. In cazul speciilor desertice umiditatea excesiva, resturile de mancare si ventilatia insuficienta pot duce la dezvoltarea acestei ciuperci. Speciile de scorpioni din zonele tropicale au un sistem imunitar mai rezistent la astfel de afectiuni datorita faptului ca in acele zone intra mereu in contact cu tot felul de ciuperci. Speciile desertice in schimb nu au dezvoltat acelasi sistem imunitar. Din pacate nu exista nici un leac impotriva ei, desi sunt persoane care studiaza boala si se incearca diferite remedii. De fapt tot corpul ciupercii se afla in interiorul gazdei, ceea ce vedem noi la suprafata sunt doar afectiuni ale cuticulei. Exista multe substante care pot distruge ciuperca rapid, dar acestea trebuiesc administrate intern si din pacate nu omoara doar ciuperca ci si gazda.
Ciuperca asta are si un sistem de aparare foarte avansat. Odata patrunsa in organismul gazda aceasta forteaza repararea cuticulelor afectate pentru a se proteja de razele UV, practic ciuperca se afla sub "pielea" scorpionului (ceea ce se observa in pozele de mai sus, la picioarele din spate ale scorpionului, ca niste puncte negre, mate). In timp isi va pierde mobilitatea in picioarele afectate si in cazuri mai grave pot sa se si rupa. Ceea ce nu se vede in poza, dar a fost confirmat de Dacian, sunt niste pete negre, lucioase, aflate pe partea ventrala a scorpionului, aproape de plamani. Acolo ciuperca nu numai ca e protejata de razele UV, dar se si inmulteste prin spori. Sporii sunt imprastiati pe substrat si astfel ciuperca ajunge la alt animal.
De aceea trebuie avut mare grija unde este tinut scorpionul, pentru a nu favoriza raspandirea ciupercii. Cel mai indicat este introducerea specimenului in carantina, intr-un mediu cat mai uscat si calduros, cu o ventilatie buna. Resturile de mancare trebuiesc scoase din terariu imediat ce sunt observate.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde Corleone » 05 Noi 2010, 15:38

olarasu.marian scrie:Din cate am inteles scorpionul asta a tot fost pasat din mana in mana de acum 1 an si, asta e, asa se intampla cu animalele astea la noi, poate pe viitor o sa se mai schimbe ceva. Fiecare are motivele lui, mai mult sau mai putin intemeiate...


eu nu pot sa inteleg cum o multime de asa-zisi hobby-sti, cumoara si vand animale continuu. si pe forum aveam useri care sunt ca niste copii de 5 ani: cumpara un animal si apoi il vinde, invocand diverse scuze.
id: alexfota91
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde olarasu.marian » 05 Noi 2010, 15:44

Corleone scrie:
olarasu.marian scrie:Din cate am inteles scorpionul asta a tot fost pasat din mana in mana de acum 1 an si, asta e, asa se intampla cu animalele astea la noi, poate pe viitor o sa se mai schimbe ceva. Fiecare are motivele lui, mai mult sau mai putin intemeiate...


eu nu pot sa inteleg cum o multime de asa-zisi hobby-sti, cumoara si vand animale continuu. si pe forum aveam useri care sunt ca niste copii de 5 ani: cumpara un animal si apoi il vinde, invocand diverse scuze.


Pentru ca e un hobby relativ nou si lumea vrea sa experimenteze cat mai multe, binenteles ca unii se plictisesc rapid si trec la alt animal si tot asa. Pana la urma crescand si media de varsta si hobby-ul, lumea o sa se rezume la ce indrageste mai mult si la ce se pricepe mai bine. Desigur mai intervine si educatia fiecaruia, pe care nu o putem comenta sau condamna.
daci04
Gecko
Gecko
Mesaje: 98
Membru din: 30 Aug 2010, 13:50
Localitate: Arad
Nume: Dehelean Dacian
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde daci04 » 10 Noi 2010, 18:48

eu nu ma voi plictisi de gibby meu :P

_______________________________________________________________________________________________________
:thumbup: :thumbup: SALVE :thumbup: :thumbup:
daci04
Gecko
Gecko
Mesaje: 98
Membru din: 30 Aug 2010, 13:50
Localitate: Arad
Nume: Dehelean Dacian
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde daci04 » 15 Noi 2010, 20:02

primele poze cu el mancand

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
puryk
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2010, 21:48
Localitate: iasi
Nume: Ignat Adrian
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde puryk » 01 Dec 2010, 21:30

salutare in primul rand. in al doilea rand nu am mai scris pe acest forum din cauza timpului si nu pt ce am "facut" .acel scorpion a fost prins in grecia deci e wc si nu ma pricep deloc la scorpioni si chiar nu stiam ce are . terrariul a fost facut cu aproximatie dupa mediul in care a fost prins. sincere regrete pentru ca nu sunt omul care da teapa cuiva sau vinde animale bolnave. numai bine.
daci04
Gecko
Gecko
Mesaje: 98
Membru din: 30 Aug 2010, 13:50
Localitate: Arad
Nume: Dehelean Dacian
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde daci04 » 01 Dec 2010, 22:05

uitati niste poze cu scorpionul meu cand il manuiesc :D
http://i53.tinypic.com/2cfwod0.jpg

http://i51.tinypic.com/65bnnn.jpg


Va anunt ca mananca, este fericit :)

_______________________________________________________________________________________________________
:thumbup: :thumbup: SALVE :thumbup: :thumbup:
daci04
Gecko
Gecko
Mesaje: 98
Membru din: 30 Aug 2010, 13:50
Localitate: Arad
Nume: Dehelean Dacian
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde daci04 » 10 Ian 2011, 23:12

:((( va declar moartea ... scorpionului :(( :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Mesobuthus gibbosus

Mesajde Mihai Kovacs » 12 Ian 2011, 00:11

Imi pare rau de el..macar a avut conditii bune inainte de moarte...nu a murit in mizerie..Condoleante

Înapoi la “Scorpioni”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori