Stick insects

Insecte (phasmide, calugarite, coleoptere, etc.), miriapode, crabi si alte nevertebrate.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Stick insects

Mesajde BogdanFarm » 06 Feb 2013, 00:21

Aici vom discuta despre minunatele creaturi numite "Insecte-bat".

Articolul de pe site: http://www.teraristica.ro/index.php?/ne ... idele.html


Acum poze cu insectele mele si cateva informatii despre ele:

- Le am de la aproximativ 4cm, achizitionate prin noiembrie 2012
- Au aproximativ 18cm acum, sunt adulte
- Le-am hranit in exclusivitate cu frunze de trandafir, proaspete sau congelate
- Faunariul in care locuiesc are dimensiunile 42x25x36 cm (Lxlxh)
- Pulverizez apa zilnic in terariu, uneori de doua ori pe zi (faunariul are aerisiri pe laterala, pe langa cele din capac)

Recomand aceasta specie pentru incepatori, cu mentiunea ca sunt foarte fragile si trebuie manipulate cu grija.

Numai bine, Elmo.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stick insects

Mesajde BogdanFarm » 06 Feb 2013, 02:34

DA, am vazut si celalalt topic, dar acesta prefer sa fie doar despre stick insects (celalalt e mai general).
zoofobia
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mar 2013, 13:03
Localitate: resita
Nume: ionut

Re: Stick insects

Mesajde zoofobia » 29 Mar 2013, 15:40

Sunt interesante insectele astea , ceva mai mult detalii despre terarii -umiditate, temperatura , ce trebuie sa contina dimensiuni. Vreau sa imi iau si eu si sa stiu in ce ma bag , am vazut atatea vietuitoare interesante si nu stiu ce sa cumpar dar astea sunt destul de convenabile ca pret aspect si cred ca ma bag . Dar sa vad de unde sa iau .
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Stick insects

Mesajde Corleone » 29 Mar 2013, 19:50

Un search pe Google te-ar lamurii. Uneori oamenii mai si cauta, nu primesc numai mura in gura :thumbup:
id: alexfota91
zoofobia
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mar 2013, 13:03
Localitate: resita
Nume: ionut

Re: Stick insects

Mesajde zoofobia » 30 Mar 2013, 10:03

Deobicei pe alte siteuri despre alte animale al care ma pricep eu le dau mura in gura , ma asteptam sa se intample si aici asa , eu sunt de parere ca tre sa primesti mura in gura si daca vrei sa te dezvolti dupa mai cauti si pe google.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Stick insects

Mesajde robertcarst » 30 Mar 2013, 10:07

Zoofobia, articolul de pe site l-ai citit? Poate ne povestesti mai multe si despre animalele la care te pricepi, pe mine m-ai facut curios. Din pacate in hobby-ul asta al nostru e plin de copii teribilisti, care isi iau un animal ce ajunge sa fie chinuit de lenea "stapanului". Poate si din cauza asta incepatorii sunt primiti cu putina acreala.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
zoofobia
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mar 2013, 13:03
Localitate: resita
Nume: ionut

Re: Stick insects

Mesajde zoofobia » 30 Mar 2013, 10:33

Nu cred ca e cazul sa ne certam pe un topic mult mai important , dar ca sa sti nu sunt un copil teribilist si niuci ne pasator fata de animale doar ca nu ma atasez asa de repede de orice si am incercat destul de multe , iar ca pasiune eu fac acvaristica de 20 de ani in teraristica am avut cand si cand niste animale pe care mai apoi le-am donat\daruit altora nu am avut spatiul necesar pt unele dintre ele ultimele mele animale in teraristica au fost ( geko bibron 3 ani , brachypelma smithi 6 ani , soparla blindata 5 ani si altele ) acuma am un avicularia si detin o crescatorie de pesti exotici deacea nu stau prea mult cu cautatul pe net despre terarii sunt preocupat cu pestii in mare parte teraristica este doar sa mai sparga monotonia care sa creat cu acvarile vreau doar cateva animale mai special intr-un colt al camerei ( o broasca horn frog , vreo 5-6 anole sau ceva insecte ) am crescut niste calugarite comune si erau f interesante am scos si pui de la ele, de asta ma interesa despre batul asta cateva detalii dar vad ca repede se mai supara lumea cand ceri prea multe.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Stick insects

Mesajde robertcarst » 30 Mar 2013, 10:53

Nu cred ca ai inteles ce ti-am scris. Nici nu m-am suparat, nici nu incerc sa ma cert cu tine. Incercam sa iti explic de ce nu ti s-a dat mur in gura de la inceput. Daca se intelege din mesajul meu ca te-am facut copil teribilist iti cer scuze, nu asta era ideea.
In general temperatura trebuie sa fie de cam 25 de grade in terariu, si umiditatea relativa pe la 80%. Dimensiunile terariului sunt trecute in articolul de pe site - L, l si h trebuie sa fie de 3 ori lungimea insectei.
Daca te hotarasti la o specie anume posteaza cu incredere si vei primi raspunsuri. :beer:
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
zoofobia
Gecko
Gecko
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mar 2013, 13:03
Localitate: resita
Nume: ionut

Re: Stick insects

Mesajde zoofobia » 30 Mar 2013, 11:22

mersi

eu am vrut sa stiu conditiile de crestere de la cineva care are deja , nu cele care sunt in natura ca alea sunt greu de atins si deaia am intrebat care sunt minimele in spre bine am citit articolul dar vroiam sa vad daca ma pot incadra in minim si deacolo le fac eu sa fie mai bine decat minim......

Scuze pt neintelegere .......

Asa si acum de unde pot cumpara asa ceva? Si care este pretul?
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Stick insects

Mesajde robertcarst » 30 Mar 2013, 12:15

Iti recomand sa iti gasesti o specie care iti place, si apoi sa cauti pe site-urile straine. La noi nu stiu pe nimeni sa vanda.
http://www.terraristik.com/ - sunt anunturi ale crescatorilor de prin toata Europa. Daca iti gasesti, stabilesti ulterior cu cel care vinde cum poti sa intrii in posesia animalelor.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
crotalus_terificus
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 03 Oct 2012, 18:26
Localitate: Baia Mare
Nume: Gabi Cerastes
Contact:

Re: Stick insects

Mesajde crotalus_terificus » 07 Iun 2013, 15:57

Vă prezint și eu 2 specii - P. zomproi - coașul băț thailandez și P. schultei - cosașii peruvieni.
Bețele zomproi le hrănesc cu frunze de trandafir primăvara/vara/toamna și iarna trece ușor cu frunze de mur.
Peruvienii. însă, sunt fani mari tei, liliac și frunze de gard viu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
maniac22
Pui
Pui
Mesaje: 36
Membru din: 14 Noi 2011, 21:42
Nume: Laci

Re: Stick insects

Mesajde maniac22 » 14 Aug 2013, 16:45

Sal...cine ma poate servi cu vreo 3 buc ma gandesc ca se inteleg nu???si cat costa?
Ma intreseaza bat nu frunza.

Înapoi la “Alte nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori