Hrana gandaci

Insecte (phasmide, calugarite, coleoptere, etc.), miriapode, crabi si alte nevertebrate.
ShYn0bY

Hrana gandaci

Mesajde ShYn0bY » 11 Mar 2011, 21:55

Imagine

Tata a cumparat niste pui si a luat si niste furaje pentru acestia...Credeti ca are ceva daca dau si la gandaci?Ca vreau sa o amestec cu mancarea de caini.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Hrana gandaci

Mesajde robertcarst » 11 Mar 2011, 22:53

Am gasit pe net niste informatii. Insectele nu detin enzime care sa descompuna celuloza, au abilitatea de a sintetiza vitamine liposolubile (A, D, E, K), deci nu au nevoie ca acestea sa fie incluse in ratie.
Metionina si lizina sunt amino-acizi esentiali pentru ele, deci e bine sa fie inclusi in ratie. Cistina in schimb este un amino-acid neesential, insectele avand capacitatea de al sintetiza din alti aminoacizi asemanatori sau alte substante.
Grasimea bruta este recomandata, deoarece insectele nu au capacitatea de a sintetiza colesterol, acesta avand rol in crestere si ingrasare.

In general, din ce am citit, suplimentul nu pare sa contina nimic daunator gandacilor. Poate doar o hipervitaminoza, insa nu am gasit nimic legat de asta pe net...
Una peste alta cred ca o idee buna ar fi sa faci un mic experiment, sa imparti gandacii in doua grupuri. Unul din grupuri sa primeasca supliment, celalalt sa nu primeasca supliment, si observi care sunt diferentele.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
ShYn0bY

Re: Hrana gandaci

Mesajde ShYn0bY » 11 Mar 2011, 23:26

Am sa incerc si asa...am sa scot cativa gandaci sa vad ce s-ar putea intampla. Multumesc pentru ajutor.

L.E.:Cred ca ar fi mai bine sa incerc cu niste pui noi-nascuti,tot asa impartiti in 2 grupuri :)
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Hrana gandaci

Mesajde Corleone » 12 Mar 2011, 01:00

da, pentru a observa evolutia grupurilor. ia minim 20 de gandaci in fiecare grup ;)
id: alexfota91
ShYn0bY

Re: Hrana gandaci

Mesajde ShYn0bY » 12 Mar 2011, 04:58

Asa o sa fac :)

Înapoi la “Alte nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori