Primul terariu

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Primul terariu

Mesajde tiktak » 11 Sep 2011, 23:14

Buna in primul rand.
Pt ca este primul meu topic pe forumul acesta o sa ma si prezint.Stanciu Alex, 16 ani, Alba Iulia.
Intentia mea este sa imi va un VIVARIU, deoarece acvariul meu a cedat, si am zis ca sa nu las totul balta.
deci, am sticla de la acvariu cu dimensiunile 60Lx40lx40h.
Din ce am citit pe aici, am observat ca toate au usita si aerisire laterala sau frontala.La mine o sa fie cam urat pt ca am un loc in mobila exact pt marimea acvariului si deasupra 15 cm liber.
Eu am zis ca sa fac o aerisire deasupra si ar fi destul. acum ziceti si voi.
Usa nu am de gand sa ii fac, pt ca ar insemna multa munca extra care totusi ar merita,dar gandurile sunt foarte schimbatoare la mine.
acum, o sa ii fac un decor pe peretele din spate si lateral din polistiren si ciment peste apoi vopsit si alte mici decoruri pt care am o gramada de idei.
Cele mai mari probleme ale mele sunt:
1: vreau o soparla(sau mai multe) dar micute
2: vreau neaparat plante vii(de aceea am pus accept pe vivariu)doar ca nu prea stiu ce ar rezista.
de la fostul acvariu mi-a ramas substrat de la JBL pt plantele acvatice, eu zic ca ar tine si pt celelalte.
daca nu, un mediu uscat ceva.dar sa fie ceva plante adevarate,nu din plastic :roll:

nu vreau sa ma grabesc cu animalutul, prima data sa fiu sigur ca toate sunt in regula.
Acum vreau parerile voastre va rog si cat de reala este idea mea.
Multumesc anticipat
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Primul terariu

Mesajde Fritzmaister » 12 Sep 2011, 08:30

ca si soparla, iti recomand Gecko Leopard, care este recomandat incepatorilor si sunt foarte frumoase. le trebuie un mediu stancos/desertic, spun stancos, deoarece locuiesc in zone desertice, dar nu pe nisip. poti sa faci decor si tu, sau daca ai posibilitatea, poti sa comanzi una, acum preturile difera, in functie de producator. cu decor ti-ar iesi un terariu fenomenal. ca si plante vii nu stiu ce sa-ti zic, eu as alege plastice, unele firme de teraristica fac plante artificiale de o calitate foarte buna, abia iti dai seama ca nu sunt reale. dar daca vrei neaparat vii, cauta plante desertice, dar evita cactusii, care ar putea rani animalul. a si trebuie sa ai mare grija cu plantele vii sa nu cumva sa-ti otravesti animalul, ca unele pot contine substante toxice la animale, deci sa-ti faci temele in privinta lor :thumbup:
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 237
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde Shak » 12 Sep 2011, 08:31

Inca un terarist in Alba. Super.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde Corleone » 12 Sep 2011, 10:28

sau iti poti lua o soparla diurna (ex. Madagascar Day Gecko) bagi bec UV, bec/neon fluorescent pentru plante si iti va iesi ceva foarte frumos :thumbup:
id: alexfota91
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde tiktak » 12 Sep 2011, 12:48

a, nu am specificat lumina care o am, am un suport cu 4 neoane legate cate 2
3 OSRAM 18W/77 Fluora
1 OSRAM 18W/865 Daylight
ce ar mai trebui pe langa astea?
nu ma prea pricep la becuri.

Si in privinta soparlei la Gecko m-am gandit si eu, daca spuneti ca e si pt incepatori, atunci aia o sa fie.
acum sa vedem probabil ca cea diurna, imi place mai mult:D
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde snakefishmike » 12 Sep 2011, 20:21

Din pacate nu merge ceea ce vrei tu.
Aerisirea, asa cum ti-o doresti, e fix-pix. Substratul ... il poti arunca. Lumina ... pana si pt o specie diurna e mult prea puternica.
Gandeste-te putin si hotaraste-te ce vrei sa faci. Acvaristica sau teraristica? Le poti face pe ambele, insa separat. Impreuna nu prea se pupa, intrucat nu prea poti imprumuta articole de la una la cealalta.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde tiktak » 12 Sep 2011, 21:48

am mai vb si cu shak si am decis pana la urma sa fac ceva calumea daca tot e, si o sa fac cu aerisire deasupra si in fata, si cu o usa.
De asta ma ocup maine, si poate tot atunci si decorur de fundal care o sa il fac cu ciment peste polistiren.

Cam asa o sa fie de 60x40x40. chestia aia maro e o sipca din plastic, e de estetica
Imagine
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde snakefishmike » 13 Sep 2011, 06:51

E asa mai merge ;)
Bafta cu proiectul.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde tiktak » 13 Sep 2011, 21:39

Astazi am lipit partea de sus cu plasa cu tot si partea din fata, fasia cea mica de sticla si plasa, mai am de pus doar capacul, doar ca nu am gasit balamale pt sticla, daca intreb la magazine( Ambient) se uita la mine si face o fata de parca am intrebat de extraterestrii!
Infine,maine tropai orasu pana gasesc:D
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Primul terariu

Mesajde Fritzmaister » 14 Sep 2011, 10:21

nu va fi usor, si eu caut de ceva vreme, dar n-am gasit, numai din alea cu care trebuie sa dai o gaura de vreo 2cm in sticla, si pe langa asta partea cealalta se prinde de lemn, deci nu prea se gasesc. poate ar trebui sa cauti sine de sticla? ar fi mai usor. sau iti iei balamale normale, si duci usa terariului si capacul la geamgiu si iti face gaurile respective, ca au cu ce. si apoi prinzi totul cu surub si piulite, cauti ceva mai estetic.
Avatar utilizator
csrobi
Piton
Piton
Mesaje: 142
Membru din: 05 Mar 2011, 17:47
Nume: Cseke Robert Cristian
Localitate: Zalău, Cluj-Napoca
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde csrobi » 14 Sep 2011, 10:36

Uite, poate o sa-ti fie de folos:
Adresă de e-mail: robert.cseke@yahoo.com
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde tiktak » 14 Sep 2011, 15:26

eu am gasit alta modalitate.Prin o balama intre 2 lemne si alea puse cu banda dublu adeziva pe sticla
Imagine
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde Chuckie » 14 Sep 2011, 15:55

Lipeste lemnele cu silicon pentru acvarii daca vrei sa si tina. Banda dublu adeziva nu va rezista mult.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Primul terariu

Mesajde Fritzmaister » 14 Sep 2011, 21:03

eu zic ca te complici prea mult. si oricum daca se inchide de sus in jos, nu se va tranti din cand in cand? ma rog, o data, ca dupa aia iti crapa usa din sticla. mai bine cu sine, vezi ca daca nu-ti gasesti sine din plastic, oricum alea costa prea mult pt. gusturile mele, cauti un tamplar sau cine are unelte de taiat lemn, si il rogi sa-ti faca din lemn sine din ala de moda veche, care mie imi plac mai mult. dupa aia il dai cu lac sau il vopsesti sau faci ce vrei cu el. este mai simplu si te scapa de multe probleme.
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Primul terariu

Mesajde tiktak » 14 Sep 2011, 21:22

as fi vrut sa il fac pe sine intradevar, dar acu este prea tarziu, deja tre pus numai capacu ca restul e tot pus.infine,greseala mea, dar asa invat, o sa ma duc maine la geamgiu sa imi dea gaura pt balamale, sau sa vad daca are nenea alta alternativa, si ori asa cu balamale si prind direct pe sticla si sus o sa prind pe lemn si lemnul lipit, ca ala nu are cum sa se deslipeasca ori daca are el altceva mai bun, asa am sa fac cum zice.
Acum nu mai am cum sa pun sinele, ca eu am pus pur si simplu in loc de sticla o fasie de 5cm de plasa de sarma care sa dovedit a fi buna.
Maine sa vad ce rezolv, ca am zis ca maine sa si cimentez polistiren ca sa ii fac forma de stanca, care apoi o vopsesc cu maro.am vazut pe la careva si mi-a placut.
De trantit, o sa am grija sa umblu frumos cu el.
Si, de unde imi puteti recomanda sa cumpar substrat de cocos? si alte chestii care ar mai trebui?

M-am mai gandit ca dupa ce termin cu asta, si daca imi iasa ok, sa imi fac un loc'sor in mobila si pt un terariu cu o mica tarantula, am tot vazut la video-urile lui Shak si mi-au placut,eu zic ca merita sa incerc,si par mai usor de intretinut.
Multumesc si toate cele bune!
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 48 vizitatori