Dezinfectare terarii

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

Dezinfectare terarii

Mesajde bogdan_kaa » 13 Noi 2011, 10:50

salutare. maine ma apuc de curatenie generala in terarii. voi muta animalele in alte cutii si voi schimba substratul.
as vrea totusi sa stiu ce solutie sa folosesc pentru dezinfectarea terariilor. ar fi bun din comert, usor de gasit. cineva spunea de inalbitor de rufe diluat, altcineva de spirt.
astept sugestii, multumesc
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: dezinfectare terarii

Mesajde Chuckie » 13 Noi 2011, 10:55

Nu folosi inalbitor, e periculos, si nu vei reusi sa il speli foarte bine. In primul rand spune-mi ce terarii ai, din sticla? Daca sunt din sticla merg dezinfectate cu Cloramina cu conditia sa le poti clati indelung dupa aceea.
Daca nu sunt din sticla nu prea ai cu ce sa le dezinfectezi pentru ca nu ai posibilitatea sa le clatesti pe urma. Asa ca doar spirtul pulverizat peste tot in terariu ar putea da cat de cat randament...
Dar spirtul nu omoara tot, de aia s-au inventat altele... betadina etc.
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

Re: dezinfectare terarii

Mesajde bogdan_kaa » 13 Noi 2011, 11:14

am unul de sticla, unul din plexiglas si unul din pal.
cele din sticla si plexiglas le pot clati abundent cu apa, pe celalalt nu am decat sa-l sterg dupa aia de mai multe ori cu servetele curate sau carpa.

vreau sa mentionez ca nu am observat urme de paraziti prin terarii, dar totusi...preventiv
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: dezinfectare terarii

Mesajde Daniyyel » 23 Noi 2011, 12:08

ma bag si eu aici cu o parere si as vrea sa stiu daca e ok.
pentru terariile din PAL, eu cred ca o dezinfectare foarte buna s-ar face cu lampi cu UVC!
Bineinteles, animalutele afara din terariu:D
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: dezinfectare terarii

Mesajde Chuckie » 23 Noi 2011, 13:18

Da, sunt eficiente, dar numai pe distante mici, de cateva zeci de cm. Se folosesc si in salile de operatii pentru sterilizare. Insa au o problema. Sunt periculoase pentru ochi si piele, nu le-as recomanda pentru uz public, mai ales teraristilor fara experienta. Neonul trebuie aprins dupa ce il bagi in terariu, si sa nu te uiti la neon sau sa stai aproape de razele lui directe. Pe langa asta sunt eficiente doar in cazul suprafetelor care au contact direct direct cu razele, daca ai substrat in terariu vei dezinfecta numai suprafata substratului, la fel cu orice ar putea umbri... interiorul ascunzatorilor etc. Sunt doua tipuri de tuburi UVC, unele produc si ozon care la randul lui sterilizeaza si altele care nu produc ozon.

Eu folosesc HNS-uri de la Osram, am doua tuburi de 30W/90 cm:

http://www.teraristica.ro/download/UV-C ... _lamps.pdf
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezinfectare terarii

Mesajde snakefishmike » 23 Noi 2011, 13:50

Personal nu m-as juca cu UVC-ul. Aceste tuburi sunt destinate in mod special acvaristicii si sunt folosite in incinte inchise, ferite de posibilitatea de a privi direct lumina. Nu va jucati cu asa ceva. Privitul luminii directe emisa de un tub UVC produce grave leziuni ale retinei, ajungand pana la orbire, chiar si in cazul unui contact de doar cateva secunde.
Pt teraristica exista tuburile cu radiatie UVB, pe care va recomand sa le folositi cu incredere.
Tuburile cu radiatie UVA sunt germicide, insa nu intra in discutie.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezinfectare terarii

Mesajde Chuckie » 23 Noi 2011, 13:59

Mihai, cele UVC sunt tuburile germicide...
Tuburile pentru reptile au 30% UVA si 2%, 5%, 8% sau 10% UVB.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezinfectare terarii

Mesajde snakefishmike » 23 Noi 2011, 17:56

Mai firar dracu'al dracu' :lol: :lol: :lol: . Tu stii ca ai dreptate?!? :lol: :lol: :lol:
Corect ... UVC-ul e germicid. UVA-ul este emis de orice tub fluorescent sau bec economic.
Ideea de baza e ... nu va jucati cu tuburile UVC
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 43 vizitatori