Terarii de la Herptek

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Terarii de la Herptek

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 23 Dec 2011, 02:47

Mie imi par perfecte insa nu au aerisirile pe laterale, mi-e greu sa cred ca baietii astia ar fi facut o asemenea greseala in cazul in care nu s-ar ventila bine terariile. Voi ce parere aveti?

Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde bogdan_kaa » 23 Dec 2011, 08:19

hm... ai idee de preturi? comanda cum se face?
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Fritzmaister » 23 Dec 2011, 09:36

am vazut terariile astea, si sunt unul din cele mai raspandite terarii la detinatorii de serpi din america. eu cred ca totusi trebuie sa existe un motiv pentru asta, ca daca ar fi ceva de slaba calitate, nu cred ca lumea ar mai cumpara asa ceva.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Chuckie » 23 Dec 2011, 10:01

bogdan_kaa scrie:hm... ai idee de preturi? comanda cum se face?


Sunt scumpe, cateva sute de dolari... si daca mai pui si transportul scump...
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Tiberiu Sahlean » 23 Dec 2011, 10:40

Fritzmaister scrie:am vazut terariile astea, si sunt unul din cele mai raspandite terarii la detinatorii de serpi din america. eu cred ca totusi trebuie sa existe un motiv pentru asta, ca daca ar fi ceva de slaba calitate, nu cred ca lumea ar mai cumpara asa ceva.

Ceea ce ai vazut tu se numeste HERPCAGES - http://www.herpcages.com/. Asta e firma europeana. M-am uitat si eu la terariile lor si am vazut si o oferta la un moment dat. Stiu ca cele mai mici, alea de 60, erau undeva la ~100 de euro bucata. Mie chiar imi plac cum arata si nu vad nici o problema cu aerisirea. Problema e ca nu au reprezentanti prin apropiere si probabil ca transportul goleste buzunarul.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde bogdan_kaa » 23 Dec 2011, 11:05

imi placeu foarte mult, dar de cand am vazut ca pretul e de 100 euro nu mai imi plac deloc. basca transportul.
sa vedeti ce super terarii fac baietii de la atelierele de mobila. si nu cred ca sar de 200 lei.
cand o sa cumpar piton de 1000 de euro, atunci o sa dau +100 pe terariu. HOWGH!
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Trancer » 23 Dec 2011, 11:22

Bogdane ma indoiesc ca tu iti faci un terariu de macar 100x40x60 cu sine si geamuri si tot ce trebuie in 200 ron la tamplarie,mai intai vezi si tu cat costa o coala de pal si apoi discutam,sau poate tie iti convin terariile facute in carcase de televizor Diamant sau cel mult din usi de dulap,nu fa comparatii de genul ca evident nu`si au rostul.
Scuze de offtopic,nu ma pot abtine cand vad aberatii.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Tiberiu Sahlean » 23 Dec 2011, 11:26

Depinde ce finisare ai in gand pentru camera si ce vrei si de la animale. Si depinde si ce animale ai. Si terariile de la EXO-TERRA sunt cam ~100 euro bucata cele de 60 cm pe latura mare. Intr-adevar cei de la mobila pot si ei face terarii, dar sunt din material lemnos care are numeroase dezavantaje: e greu, se deterioreaza in timp, se curata greu, trebuie sa ai grija ce lemn folosesti. Cele din sticla se curata usor, dar sunt si ele grele, se pot sparge si transparenta pe toate laturile poate reprezenta un stres pentru animal (depinde de specia in discutie).
Terariile din "plastic" sunt usoare, sunt usor de curatat, nu se deterioreaza, sunt opace pe toate laturile cu exceptia partii frontale si trebuie un soc destul de puternic ca sa le distrugi. In plus cele din imagini par foarte bine gandite, si pot fi foarte usor cladite.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Chuckie » 23 Dec 2011, 11:26

Trancer scrie:... terariile facute in carcase de televizor Diamant sau cel mult din usi de dulap...



:lol: Si chiar aveam pe forum un vanzator de super terarii facute din materiale reciclate de la ce spui tu...cu aerisiri facute din multe gaurele date in pal... :lol:
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde bogdan_kaa » 23 Dec 2011, 11:47

Trancer scrie:Bogdane ma indoiesc ca tu iti faci un terariu de macar 100x40x60 cu sine si geamuri si tot ce trebuie in 200 ron la tamplarie,mai intai vezi si tu cat costa o coala de pal si apoi discutam,sau poate tie iti convin terariile facute in carcase de televizor Diamant sau cel mult din usi de dulap,nu fa comparatii de genul ca evident nu`si au rostul.
Scuze de offtopic,nu ma pot abtine cand vad aberatii.

asculta-ma trancer, nu te mai indoi ca ramai asa. mi-au facut aia de la mobila un sifonier pentru dormitor cat peretele de mare in 500 de lei. chiar crezi ca pe un terariu de 100/50/50 or sa-mi ia pielea de pe mine? stiu cat costa sinele, geamurile si aerisirile. in fine... nu vreau sa polemizez degeaba, in fond nu e prost cine cere...
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Fritzmaister » 23 Dec 2011, 12:02

dupa cum imi amintesc terariile astea se fac din fibra de sticla nu plastic, dar poate ca imi amintesc gresit... la un moment dat am avut si eu ideea de a incerca ceva asemanator, ca am ceva cunostinte care lucreaza cu fibra de sticla, dar inca n-am avut sansa sa vorbesc cu ei despre asta. dupa cum imi amintesc n-ar fi extrem de costisitor fabricarea lor, mai ales daca ai totul proiectat ca la carte. plus ca daca esti un pic inventiv poti face un mulaj si pentru un background tot din aceasi material, asta separat sau direct imprimat in cutia respectiva...ca cutiile astea se fac in mulaje, si trebuie dat numai cu straturi de fibra de sticla, deci se pot produce in masa foarte usor.
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Tiberiu Sahlean » 23 Dec 2011, 12:16

Trebuia sa scriu "plastic". Nu am idee exact ce material folosesc. Probabil ca ai dreptate si e fibra de sticla.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Fritzmaister » 23 Dec 2011, 12:30

sunt o gramada de chestii ce ii ofera genului asta de terarii, avantaje fata de cele din sticla etc, insa designul nu imi pare chiar atat de frumos. eu as fi facut un pic altfel :lol: astea arata ca un monitor vechi CRT :P
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Tiberiu Sahlean » 23 Dec 2011, 12:40

http://240plan.ovh.net/~herptek/herptek ... e=galeries - Puse unul peste altul mie mi se pare ca arata foarte fain si ingrijit. Plus ca nu mai ai nevoie de tot felul de rafturi pe care sa le asezi.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Fritzmaister » 23 Dec 2011, 13:00

asa da, daca le pui una peste alta chair ca sunt super ok...eu vorbeam doar daca ai unul singur, nu e la fel de frumos, dar asa daca ai mai multe, e cea mai buna optiune :lol: la americani am vazut ca au un raft foarte simplu din metal, si chiar si asa ar fi fain.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 55 vizitatori