Terarii de la Herptek

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 23 Dec 2011, 21:16

Pe site-ul lor oficial nu gasiti preturi insa la categoria "Resealers" sunt cativa dealeri prin Europa, din pacate cei mai apropiati sunt austriecii insa cele mai bune preturi (dintre site-urile care le pot gasi acolo si care merg) sunt in Olanda, iar cel mai mare terariu de la ei, respectiv Herptek 180×90×50 costa €580.00 ( la englezi e £681.80), transportul nu stiu cat e dar o sa primesc in curand informatii despre el.
Lasand la o parte pretul (cu toate ca personal consider ca fac toti banii mai ales daca o gandesti ca pe o investitie pe termen lung) sunt perfecte in primul rand pentru cei care se vor muta la o vreme, rezistente la apa, usor de "cladit", nu poate fi comparat cu un terariu de pal la aceleasi dimensiuni care daca vine vremea sa te muti si stai pe la et. 4+ iti va rupe carca si eventual il mai si zgarii, asa ca pentru cei care isi permit e o alegere inteleapta.
Din cate am inteles baietii sunt prezenti la targurile de profil din Europa.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 23 Dec 2011, 21:20

bogdan_kaa scrie:imi placeu foarte mult, dar de cand am vazut ca pretul e de 100 euro nu mai imi plac deloc. basca transportul.
sa vedeti ce super terarii fac baietii de la atelierele de mobila. si nu cred ca sar de 200 lei.
cand o sa cumpar piton de 1000 de euro, atunci o sa dau +100 pe terariu. HOWGH!


Nu am inteles de ce ar trebui sa existe o apropiere de preturi intre cel al terariului si cel al animalului. Sa inteleg ca un cornsnake wild nu merita mai mult de o cutie gaurita si niste ziare?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Fritzmaister » 24 Dec 2011, 01:22

faza e ca daca cineva ar fi de acord sa cumpere cu pretul afisat de tine, adica £681.80 iti fac cate vrei :lol: nimeni din tara n-ar fi de acord sa plateasca atat de mult pt un terariu...nu vreau sa zic cam cat ar costa fabricarea uneia dar iti asigur ca poti sa imparti cu minim 10 pretul, poate si cu mai mult...oricum pretul la vanzare depinde si de mesterul care iti face terariile din fibra de sticla, si de lacomia celui care ti-o face... eu sincer, am deja o multime de planuri de terarii si decoruri dar inca nu le pot executa ca sunt student, si acum am alte prioritati...mai asteptam si vedem cum va fi dupa facultate :)
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 24 Dec 2011, 01:28

Eu sunt unul din cei care ar da atat pe un terariu, aici cred ca e vorba si de cat e dispus fiecare sa investeasca in hobby. Daca e asa usor de facut nu inteleg de ce nu au concurenta (sau poate nu stiu eu), eu chiar m-as bucura sa ne arati tu cum se face un terariu de genu, bun si ieftin, cum romanului ii place!
Daca impart la 10 cred ca nu ies nici banii de sine!
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde bogdan_kaa » 24 Dec 2011, 01:30

Alegoric scrie:
bogdan_kaa scrie:imi placeu foarte mult, dar de cand am vazut ca pretul e de 100 euro nu mai imi plac deloc. basca transportul.
sa vedeti ce super terarii fac baietii de la atelierele de mobila. si nu cred ca sar de 200 lei.
cand o sa cumpar piton de 1000 de euro, atunci o sa dau +100 pe terariu. HOWGH!


Nu am inteles de ce ar trebui sa existe o apropiere de preturi intre cel al terariului si cel al animalului. Sa inteleg ca un cornsnake wild nu merita mai mult de o cutie gaurita si niste ziare?

nu, nici vorba. normal ca trebuie sa oferi animalului conditii ok. dar de aici pana la lux e o mare diferenta. e ca si cum ai creste porc in sufragerie si i-ai oferi si canale pe discovery. el nu are nevoie de asta, tu vrei sa-i oferi mai mult datorita afectiunii.
mai sus nu am facut decat sa subliniez faptul ca cei mai multi dintre noi suntem prea saraci sa cheltuim atat de mult pe hobby. mai nou aud ca pretul e si mai mare, adica 4-500 de euro.
si apoi mai e ceva... eu nu opresc pe nimeni sa cumpere. puneti-va cu banii pe ei! lasati-i fara stoc!
eu nu cumpar.
si sincer...astept pe cineva sa o faca. dar nu cred.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 24 Dec 2011, 01:35

Da, chestia e ca terariile astea de fapt nu sunt luxoase ci practice, asta am vrut sa evidentiez, iar o chestie de calitate de obicei costa, cred ca ar arata mult mai "luxos" un terariu de pal, cel putin pentru gusturile mele, nu zic ca pretul este obligatoriu justificat si nici nu sunt vreun mic Becali dar sincer mi se par genial facute si n-am vazut in alta parte mai ieftine!
Nu stiu cine ti-a zis de 5000 de euro, sunt preturi afisate pe site-urile dealerilor!
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde snakefishmike » 24 Dec 2011, 09:58

Fritzmaister scrie:faza e ca daca cineva ar fi de acord sa cumpere cu pretul afisat de tine, adica £681.80 iti fac cate vrei :lol: nimeni din tara n-ar fi de acord sa plateasca atat de mult pt un terariu...nu vreau sa zic cam cat ar costa fabricarea uneia dar iti asigur ca poti sa imparti cu minim 10 pretul, poate si cu mai mult...oricum pretul la vanzare depinde si de mesterul care iti face terariile din fibra de sticla, si de lacomia celui care ti-o face... eu sincer, am deja o multime de planuri de terarii si decoruri dar inca nu le pot executa ca sunt student, si acum am alte prioritati...mai asteptam si vedem cum va fi dupa facultate :)

Daca reusesti sa-l faci din exact aceleasi materiale, la aceiasi calitate functionala si estetica si la pretul specificat de tine, iti garantez ca iti cumpar mai multe.
Pana atunci hai sa nu cadem in derizo0riu si sa comparam produsele home-made facute din ceea ce ne permitem sau avem la indemana, cu produsele facute de firme renumite.
Asa a facut si desteptul ala de Tinu, care in loc sa foloseasca scule adecvate, a facut el pe desteptul si a improvizat. Urmarea ... o stim cu toti.
Toate bune.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Tiberiu Sahlean » 24 Dec 2011, 10:06

Ceva in genu mai fac si astia: http://www.pro-cages.com/. Insa sincer mi se par mai prost gandite astea fata de cele de la Herptek.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Fritzmaister » 24 Dec 2011, 10:27

snakefishmike scrie:
Fritzmaister scrie:faza e ca daca cineva ar fi de acord sa cumpere cu pretul afisat de tine, adica £681.80 iti fac cate vrei :lol: nimeni din tara n-ar fi de acord sa plateasca atat de mult pt un terariu...nu vreau sa zic cam cat ar costa fabricarea uneia dar iti asigur ca poti sa imparti cu minim 10 pretul, poate si cu mai mult...oricum pretul la vanzare depinde si de mesterul care iti face terariile din fibra de sticla, si de lacomia celui care ti-o face... eu sincer, am deja o multime de planuri de terarii si decoruri dar inca nu le pot executa ca sunt student, si acum am alte prioritati...mai asteptam si vedem cum va fi dupa facultate :)

Daca reusesti sa-l faci din exact aceleasi materiale, la aceiasi calitate functionala si estetica si la pretul specificat de tine, iti garantez ca iti cumpar mai multe.
Pana atunci hai sa nu cadem in derizo0riu si sa comparam produsele home-made facute din ceea ce ne permitem sau avem la indemana, cu produsele facute de firme renumite.
Asa a facut si desteptul ala de Tinu, care in loc sa foloseasca scule adecvate, a facut el pe desteptul si a improvizat. Urmarea ... o stim cu toti.
Toate bune.



am zis ca am cunostinte care lucreaza in domeniul fibrei de sticla... n-am zis niciodata ca am sa le fac eu cu mainile mele, ca n-am nici cea mai vaga idee cum se lucreaza cu materialul. stiu insa ca acest prieten de al meu, face cutii din alea la motociclete, si stiu ca le face la un pret accesibil. si daca ar fi sa foloseasca aceasi metoda sa faca un terariu nu i-ar fi o mare povara si nici n-ar fi o diferenta uriasa de pret. si referitor la intrebarea daca ar fi atat de usor de ce nu face nimeni inca, eu mi-am justificat deja situatia. ar mai fi si alte chestii ce s-ar putea face in teraristica, ce nu se practica, de ex la fabricarea de decoruri. exista o metoda, care probabil ar fi cea mai usora dintre toate, iar rezultatul ar fi niste produse de o calitate exceptionala. este o chestie atat de banala incat cateodata nu-mi vine sa cred ca nimeni n-a incercat-o inca... oricum daca este cineva care ar fi chiar interesat, si dornic sa discutam mai in detaliu despre "ideile" astea, mentionez ca astea sunt numai ideei in momentul de fata, am putea chiar forma un parteneriat in viitor...
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde bogdan_kaa » 24 Dec 2011, 11:05

Alegoric scrie:Nu stiu cine ti-a zis de 5000 de euro

:shock: ???
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 24 Dec 2011, 18:55

Scuze Bogdan, sunt eu aiurit si am vazut un 0 in plus, greseala mea, ai dreptate preturile ajung si la 500 de euro sau mai bine.
Si mie imi plac astea de la Herptek mai mult decat alea de la pro-cages.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde alex_snake_gunit » 25 Dec 2011, 13:20

VIPERKEEPER parca avea dinastea ....sunt bune si practice, dar nici mie nu imi place aspectu lor
singura chestie cu aerisirile e ca poate se pierde multa caldura si umiditate ..dupa cum a-ti vazut americani foosesc multi si acvarii cu plasa de asupra pe post de terarii.deci nu inseamna ca orice au americanii sigur e ok!
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Fritzmaister » 25 Dec 2011, 13:56

sa stii ca aici ai dreptate...chestia e ca chiar daca america reprezinta frontiera in teraristica, sunt si multi incepatori, care n-au de gand sa depaseasca aceasta stare, si nici sa faca un efort personal in a oferi ceva bun animalului. de obicei ei cumpara ce gasesc la magazin ca asa e cel mai usor. si terariile de calitate rar se vand in petshopuri obisnuite.
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Tiberiu Sahlean » 25 Dec 2011, 14:44

De cate ori trebuie sa va repet: alea americane sunt HERPCAGES, astea sunt HERPTEK, nu e aceeasi mancare de peste.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Terarii de la Herptek

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 25 Dec 2011, 18:50

Din pozele de pe site-ul firmei se pot vedea poze cu tot felul de animale in terariile alea, inclusiv Morelia viridis, stau si ma gandesc oare nemtii astia care le fabrica (si nu au facut 2-3 la viata lor) si crescatorii care le cumpara sunt asa de prosti sa o mai faca daca nu ar fi de calitate?nu imi puteti spune ca aici vorbim de amatori care nu vor sa isi depaseasca limitele si alte povesti.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 44 vizitatori