Terariu

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Liviu
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 13 Ian 2012, 10:37
Nume: Liviu

Terariu

Mesajde Liviu » 13 Ian 2012, 16:00

Sal, imi spune si mie cineva cum se construeste spatele la un terariu? Ma refer la imitatiile acelea de piatra si stanca..... Ma intereseaza pentru un terariu pt. piton sau boa. Multumesc
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Terariu

Mesajde alex_snake_gunit » 13 Ian 2012, 18:33

uitate in topicurile de mai jos si o sa gasesti raspunsuri!
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
SarcaPatrick
Gecko
Gecko
Mesaje: 61
Membru din: 25 Sep 2011, 09:20
Nume: Sarca Patrick
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Terariu

Mesajde SarcaPatrick » 13 Ian 2012, 20:41

Poi ai nevoie de poliester depinde ce grosime. Adeziv pentru poliester sau cm10. dai 3 straturi 1 subtire unul mai gros si altul mai gros. dupa aceia amesteci adezivul cu oxizi metalici (depinde ce culoare doresti)Dupa aceea aplici oxizii
Corn Snake Amelanistic
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Terariu

Mesajde shakw0n » 13 Ian 2012, 21:37

POLIESTÉR, poliesteri, s. m. Produs chimic macromolecular format din numeroase molecule de ester. [Pr.: -li-es-] – Din fr. polyester.
Sursa: DEX '98

ESTÉR, esteri, s. m. Combinație organică rezultată prin eliminarea unei molecule de apă între un alcool și un acid organic sau un acid anorganic oxigenat. – Din fr. ester.
Sursa: DEX '98

Cauta si tu cuvantul POLIESTER pe google, la imagini si spune-mi si mie cum faci tu un decor din poliester ca as vrea si eu sa incerc unul. :silent:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
SarcaPatrick
Gecko
Gecko
Mesaje: 61
Membru din: 25 Sep 2011, 09:20
Nume: Sarca Patrick
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Terariu

Mesajde SarcaPatrick » 13 Ian 2012, 22:39

polistiren scuzati-ma
Corn Snake Amelanistic
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu

Mesajde trainic » 13 Ian 2012, 22:47

Liviu scrie:Sal, imi spune si mie cineva cum se construeste spatele la un terariu? Ma refer la imitatiile acelea de piatra si stanca..... Ma intereseaza pentru un terariu pt. piton sau boa. Multumesc

In general se foloseste polistirenul, depinde de grosime, de 2, de 3, de 5, etc. Adezivul care se foloseste este fie cm 9, fie cm 11, sub nici o forma cm 10(nici nu stiu daca exista). In schimbul adezivului pt gresie sau faianta mai poti folosi chi de rosturi. Acest adeziv se aplica in doua trei straturi pe decor, depinde cat de repede "prinde" iar culoarea o realizezi cel mai indicat cu ajutorul oxizilor ( oxid de fier)....
Liviu
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 13 Ian 2012, 10:37
Nume: Liviu

Re: Terariu

Mesajde Liviu » 14 Ian 2012, 07:05

Va multumesc tuturor, nici nu ma asteptam sa primesc raspuns atat de repede. Ideea e ca stiu in principiu cum se procedeaza insa nu stiu cum sa confectionez si sa aplic formele acelea de piatra....... Credeti ca pentru un sarpe de 1,2 sau 1,5 m este bun un terariu de 150X50X60 ?
Avatar utilizator
SarcaPatrick
Gecko
Gecko
Mesaje: 61
Membru din: 25 Sep 2011, 09:20
Nume: Sarca Patrick
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Terariu

Mesajde SarcaPatrick » 14 Ian 2012, 09:34

Acel terariu este ok.Forma pietrelor , nu stiu cum sa iti explic te gandesti la un cerc dar nu perfect dar inainte sa faci formele iti iei inca o "placa de polistiren" de aceeasi marime ca terariul si desenezi intai formele pe ea si dupa aceea decupezi cu un cutter sau cu ce ai tu la dipozitie. Vezi sa nu lasi distanta mare intre "pietre" . Aaaa da lipesti pietrele cu silicon. Nu stiu daca m-am exprimat corect dar sper ca te-am ajutat.
Corn Snake Amelanistic
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu

Mesajde trainic » 14 Ian 2012, 09:50

Liviu scrie:Va multumesc tuturor, nici nu ma asteptam sa primesc raspuns atat de repede. Ideea e ca stiu in principiu cum se procedeaza insa nu stiu cum sa confectionez si sa aplic formele acelea de piatra....... Credeti ca pentru un sarpe de 1,2 sau 1,5 m este bun un terariu de 150X50X60 ?

Cred ca e prea lung. E suficient un maxim 110x60x60. Daca ti se pare complicata metoda lui Patrick incearca sa folosesti placa de 5 cm de polistiren si dai formele direct in ea cu ajutorul unui cutter. :thumbup:
Liviu
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 13 Ian 2012, 10:37
Nume: Liviu

Re: Terariu

Mesajde Liviu » 14 Ian 2012, 10:43

M-am apucat de el, am luat: poliestiren, adeziv CM11, oxid fier maro, lac eco, silicon pt. acvarii si spuma poliuretanica. Am intins deja primul strat de adeziv. Mi-a venit o idee: am intins spuma pe o scandura in diferite straturi de grosime, deasemeni, am bagat si in niste peturi de plastic. Aceasta se va umfla si dupa uscare pot sa o modelez ca si pietre. Apoi o lipesc pe placa..... ce ziceti? :drool: Intre timp, inca mai caut un locatar....
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu

Mesajde trainic » 14 Ian 2012, 11:36

da-mi un add la ym mikyspiridon_2006

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 37 vizitatori