Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decorului

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde gabi_borza » 05 Iun 2012, 15:48

Lacuri eco sunt cele mai bune. Ecolac de la Kober e ok, doar ca e incolor. Sunt si alte firme, chiar si lacuri colorate (diferite nuante de lemn) pe care le poti folosi pentru a da un aspect mai placut osb-ului (daca asta folosesti). Eu mi-am luat un lac eco, culoare inchisa, dar destul de scump dupa parerea mea (40 ron/0,75 l). Insa sunt foarte multumit de cum a iesit.
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde h1l3e » 05 Iun 2012, 18:59

Da, lac ecologic de la Kober. Initial poate parea putin cam scump, 25 lei, insa o sa-ti ajunga destul timp.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde alex_snake_gunit » 05 Iun 2012, 19:34

gabi_borza scrie:Lacuri eco sunt cele mai bune. Ecolac de la Kober e ok, doar ca e incolor. Sunt si alte firme, chiar si lacuri colorate (diferite nuante de lemn) pe care le poti folosi pentru a da un aspect mai placut osb-ului (daca asta folosesti). Eu mi-am luat un lac eco, culoare inchisa, dar destul de scump dupa parerea mea (40 ron/0,75 l). Insa sunt foarte multumit de cum a iesit.



si de la kober exista mai multe nuante!
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde Chuckie » 05 Iun 2012, 19:37

gabi_borza scrie:Lacuri eco sunt cele mai bune. Ecolac de la Kober e ok, doar ca e incolor. Sunt si alte firme, chiar si lacuri colorate (diferite nuante de lemn) pe care le poti folosi pentru a da un aspect mai placut osb-ului (daca asta folosesti). Eu mi-am luat un lac eco, culoare inchisa, dar destul de scump dupa parerea mea (40 ron/0,75 l). Insa sunt foarte multumit de cum a iesit.


Zi-ne si noua secretul, ce lac e?
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde gabi_borza » 05 Iun 2012, 23:39

Exista Ecolac de la kober cu diferite nuante? Nu stiam, n-am vazut in praktiker, baumax sau dedeman, doar cel incolor.
Asta e firma, Helios Bori http://www.culori-insorite.ro/ro/noutati/2401. Nu e produsul din poza, nu il gasesc, dar trebuie sa aiba sigla "eco" pe cutie (un pestisor parca, si insemnul "environmentally friendly"). Interiorul terariilor l-am dat cu ecolac de la kober , iar exteriorul cu cel colorat de la helios.
Asa arata dupa 2 straturi, mai mult nu am dat (mi se pare scump, asa ca am luat o cutie doar)
Imagine
A se observa patul pe care l-am rupt cu cateva ore inainte sa fac pozele :lol:
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde BogdanFarm » 26 Ian 2013, 21:26

Voi scrie aici pasii urmati pentru constructia decorului (sau decorurilor) facute de mine.


Tin sa le multumesc urmatorilor: Chuckie, gabi_borza, zburla, alex_snake_gunit si tuturor celorlalti care m-au ajutat cu sfaturi legate de materiale si constructie, si nu numai.


Intai materialele:

Adeziv pentru faianta Ceresit CM11, un sac de 5 kilograme. CM 17 e mult mai bun, dar aveau doar saci de 25kg, prea mult pentru ce imi trebuia mie. Tot ce aveau la 5kg erau CM9 si CM11, am ales CM11 fiindca e ceva mai bun.
Imagine

Chit de rosturi, saculet de 2kg, o alternativa pentru CM11 (am vrut sa iau mai multe materiale, pentru a incerca mai multe metode de constructie inainte de a face vreun decor definitiv).
Imagine

Silicon pentru acvarii (lipeste si polistiren, lemn si altele, nu doar sticla). Nimic de comentat aici, e cel mai bun pentru ce imi trebuie mie.
Imagine

Vopsele acrilice de la Savana. Aici vad ca fiecare are cam alta parere despre ele, de la "cele mai bune pentru decoruri" la "otrava curata". Ramane sa le testez eu (nu pe animale, Doamne-fereste!) ca sa imi fac o parere. Am ales crem si maro pentru ca decorul va fi desertic, deci culorile sa se potriveasca.
Imagine
Imagine

O parte din unelte: un set de 3 pensule si un cutter.
Imagine


Tot ce vedeti in pozele de mai sus, + un pachet de polistiren cat un birou m-a costat aproximativ 140-150 lei.

Mai am si eu multe unelte si niste materiale, asa ca nu a trebuit sa cumpar chiar totul de la zero.
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde zburla » 26 Ian 2013, 23:54

Asteptam rezultatul ;)
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde Bobi » 27 Ian 2013, 00:48

Eu asta am cumparat de la Dedeman. Exista si in mai multe nuante acesta e incolor

Imagine
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde Bobi » 27 Ian 2013, 00:49

Am uitat sa zic :P Lac pentru lemn
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori