Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decorului

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Decoruri terarii

Mesajde h1l3e » 28 Feb 2012, 18:55

Oxizii de fier si aracetul sunt toxice pentru reptile si tarantule, sau sunt safe?
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Decoruri terarii

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 01 Mar 2012, 01:03

h1l3e scrie:Oxizii de fier si aracetul sunt toxice pentru reptile si tarantule, sau sunt safe?


Oxizii de fier se găsesc şi în alimente (E 172). Mulţi îl folosesc pentru decorurile acvariilor, terariilor şi până acum nu am văzut pe nimeni să se plângă că i s-a îmbolnăvit animalul din cauza asta. Am citit şi pe un site care se ocupă cu comercializarea oxizilor de fier cum că nu ar fi toxici (nu că i-aş crede pe cuvânt). Pe termen scurt şi mediu se pare că nu au efecte negative însă pe termen lung nu am găsit nimic concret. Binenţeles dacă animalul ingeră cantităţi mari de oxizi, ipotetic vorbind, atunci clar va fi afectat dar în condiţiile în care e folosit pentru decor nu cred să fie probleme.
Aracetul după ce se usucă nu mai este toxic, la fel ca şi în cazul siliconului.

Ce am scris aici sunt doar concluziile la care am ajuns eu, nu sunt cunoscător în domeniu aşa că luaţi-o ca atare.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Decoruri terarii

Mesajde h1l3e » 01 Mar 2012, 10:45

Multumesc pentru raspuns :beer:
Mai are cineva o parere legata de aracet?
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Decoruri terarii

Mesajde alex_snake_gunit » 01 Mar 2012, 11:52

din cate stiu arracetu nu lipeste asa de bine ca si siliconu ..iar oxizii fara un strat protector de rasina sau lac in contact cu apa zic ca se dizolva ,plus ca nu e asa de rezistent!
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Decoruri terarii

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 01 Mar 2012, 14:58

"Iron(III) oxide is insoluble in water but dissolves readily in strong acid, e.g. hydrochloric and sulfuric acids. It also dissolves well in solutions of the chelating agents such as EDTA and oxalic acid." - sursa Wikipedia.

"Oxidul feros, FeO (II), se obține prin arderea directă a fierului. El este stabil doar la temperaturi de peste 833 K (560oC) și este de culoare neagră.
Oxidul feric, Fe2O3 (III), numit și hematit, este un mineral de culoare maronie, obținut prin oxidarea fierului în condițiile existenței unui surplus de oxigen. El reprezintă principala sursă de obținere a fierului.
Oxidul feric-feros, Fe3O4 (II,III), numit și magnetit, este materialul natural cu cele mai bune proprietăți magnetice." - sursa Wikipedia.

După cum scrie mai sus (şi prin alte părţi) oxizii de fier sunt insolubili în apă. Sunt folosiţi de multe ori pentru a colora cimentul, mozaicuri, etc, în spaţii care au des contact cu apa sau trebuie spălate. Dacă ar fi solubili în apă nu ar rezista şi nu cred că vrea nimeni să îşi facă un mozaic colorat cu ceva care se dizolvă. Din cele 3 categorii de oxizi prezentate mai sus, cea mai comună este Oxidul feric, Fe2O3 (III) pentru că în primul rând are costurile de producţie cele mai scăzute şi dacă analizaţi proprietăţile fiecăruia în parte o să observaţi că doar oxidul feric ar fi potrivit pentru ceea ce ne interesează pe noi.

Aracetul din câte am mai citit are rezistenţă redusă la umiditate, nici pe departe nu se poate compara cu siliconul.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decorului

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 02 Mar 2012, 00:36

Propun ca în acest subiect să discutăm despre materialele care sunt potrivite sau nu pentru constructia unui decor.

Mă uitam pe site-ul CERESIT şi am găsit pe acolo multe chestii tari, printre care Hidroizolaţia - CL 50. Este o hidroizolaţie bicomponentă şi se foloseşte pentru piscine şi alte lucruri care au contact în permanenţă cu apa. Teoretic, pentru a proteja terariul de umiditate ar trebui să fie bună dacă se pune pe fundul piscinei.
Preţul a 10 kg este în jur de 200 şi ceva de lei şi părerea mea e că se merită având în vedere că în condiţiile unei aplicări corecte ar trebui să fie 100% rezistentă la apă. Colorată şi cu ceva oxizi sau culori acrilice ar arăta mai pe gustul meu decât dacă aş da cu răşini expoxidice care oricum sunt şi mai scumpe. La răşini nu îmi place că iese decorul steclit, aşa ar arată mai mult a piatră naturală, dar aici e vorba strict de gusturi.
Voi ce părere aveţi de ea? dacă a mai folosit cineva, în orice situaţie, îl rog să ne spună şi nouă cum e.

Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde Fritzmaister » 02 Mar 2012, 01:15

cam scump pt gustul meu :) daca vrea cineva sa faca decoruri faine si are si banuti de investit initial pt mulaje, atunci fibra de sticla! iar daca vrea sa faca ceva decoruri din mat naturale atunci lutul ars este extrem de super. ma tot gandesc sa caut pe cineva cu un cuptor pt ars lutul si atunci ar fi super fain, dar pana acum n-am avut cand sa ma interesez, ca abia am scapat de sesiune si sunt in urma cu licenta :oops: dar ideea n-ar trebui trecuta cu vederea :thumbup:
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Decoruri terarii

Mesajde trainic » 02 Mar 2012, 06:30

h1l3e scrie:Oxizii de fier si aracetul sunt toxice pentru reptile si tarantule, sau sunt safe?

Oxizii de fier nu sunt toxici, iar aracetul dupa uscare nu prezinta nici un pericol. Eu am folosit si din proprie experienta va spun k intra in categoria materialelor potrivite pentru construirea unui decor. Este doar parerea mea. :beer:
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 02 Mar 2012, 15:02

Fritzmaister scrie:cam scump pt gustul meu :)

Te referi la hidroizolaţia aia că e scumpă? cred ca e accesibilă totuşi, ieftin şi bun nu prea găseşti, asta dacă vrei să faci ceva de calitate, binenţeles pentru terariile unde e nevoie de o hidroizolaţie.
Parcă ai mai zis ceva de mulaje şi când vorbeam de terariile de la Herptek, dă-ne mai multe detalii, cât costă formele şi maşina respectivă sau unde te poţi duce cu mulajele să te ajute cineva cu restul echipamentului, eu am impresia ca e vorba de mii bune de euro dar oricum nu m-am documentat.
Iar cu lutul ars cred că e ok ideea, ar trebui să reziste şi la umiditate dar la terariile mari nu ştiu în ce cuptor bagi un decor de 200x60 de exemplu.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde h1l3e » 02 Mar 2012, 16:36

Ok... deci ca sa fiu cat se poate de explicit:
Straturile, in ordine, dinspre interior spre exterior:
2 straturi de adeziv pe polistiren
1 strat de adeziv+oxid de fier
1 strat de oxid de fier + aracet *** <- aici este problema.
2-3-4 straturi de lac

Intrebarea este: aceasta formula este sigura pentru reptile/tarantule? A se lua in considerare in special stratul cu ***.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde Fritzmaister » 02 Mar 2012, 17:16

decorurile de dimensiuni mari din lut se pot face din bucati, ca si un puzzle, si daca le proiectezi bine, nici nu se va vedea ca sunt facute din mai multe bucati. Mulajele pentru terarii trebuie facute la comanda si proiectate de tine sau cineva care se pricepe cat-de-cat, si nu costa mii de euro :) costa cam 10-15 mil toata chestia ce-ti trebuie pentru a face o gramada de terarii, iar materialul pntru confectionarea unui terariu costa sub 50 de lei. aceasi technica se poate aplica si la decoruri. faci un decor cum vrei, vorbesti cu cineva care lucreaza in domeniul fibrei de sticla, si ii zici sa-ti faca un mulaj pentru acel decor. dupa aia iti face cu mulajul ala cati decoruri vrei tu. iti va trebui neaparat cineva care sa cunoasca meseria respectiva, si care sa-ti faca terariile la pretul asta. deoarece cu cine am vb eu il cunosc si mi l-ar fce la un pret corect, insa nu cred ca si altii ar fi atat de generosi :) in rest alte masinarii sau ceva de genul asta nu prea sunt ca majoritatea lucrurilor se fac manual.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 02 Mar 2012, 20:24

h1l3e scrie:Ok... deci ca sa fiu cat se poate de explicit:
Straturile, in ordine, dinspre interior spre exterior:
2 straturi de adeziv pe polistiren
1 strat de adeziv+oxid de fier
1 strat de oxid de fier + aracet *** <- aici este problema.
2-3-4 straturi de lac

Intrebarea este: aceasta formula este sigura pentru reptile/tarantule? A se lua in considerare in special stratul cu ***.


Materialele ce le-ai folosit nu sunt dăunătoare pentru animal. Dar nu reuşesc să îmi dau seama, ce caută aracetul în toată ecuaţia asta?nici aracetul nu este toxic după ce se usucă dar are o rezistenţă redusă la umiditate, în timp cedează, dacă l-ai folosit în locurile care n-au contact cu apa nu cred că o să ai probleme dar o soluţie mult mai bună este siliconul.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde h1l3e » 02 Mar 2012, 20:50

Alegoric, aracetul il folosesc pe post de suport pentru oxidul de fier, ca sa nu incarc decorul cu 100 de straturi de adeziv, cand e nevoie sa dau mai multe culori. Fac un amestec de aracet+oxid, pe care il aplic peste stratul de adeziv colorat(amestec de adeziv+oxid de fier), care contine culoarea de baza. E mai usor cu aracet, pot controla mai usor culoarea. Plus ca e mai usor de facut si mai curat (fata de adeziv/chit).
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde h1l3e » 02 Mar 2012, 22:40

Revin. Sunt la tara, la bunici, si bunica-miu mai are niste parchet laminat ramas. M-am gandit sa fac 2 terarii din el, unul pt gecko, altul pentru cornsnake. deci umiditate prea mare n-ar fi. N-o sa arate urat, pentru ca bunica-miu e tamplar si are tot felul de masinarii de taiat etc, deci nu-i asta problema.
Credeti ca e ok?
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Materiale potrivite/nepotrivite pentru construirea decor

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 03 Mar 2012, 01:18

Eu zic că e ok, dă-ne mai multe detalii. Vrei să îl foloseşti pe interior, pe exterior sau ambele?Bănuiesc că o să îl pui pe un schelet de lemn sau ceva de genu. Depinde şi de ce tip de parchet ai tu, pe unele scrie că sunt rezistente la umiditate dar cât e de adevărat nu ştiu.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori