Terariu Furcifer Pardalis

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Mihai Kovacs » 16 Apr 2012, 00:22

Am deschis acest topic sa va prezint terariul cameleonului meu.Este un Furcifer Pardalis ,are 11 luni ,i-am dat si nume "Spartacus".

Dupa cum stiti cameleonii sunt mai sensibili decat alte reptile si au nevoie de conditii mai speciale.Eu va prezint toate detaliile terariului meu si va arat cum sa le oferiti conditiile necesare.Multi au impresia ca este foarte greu sa oferi conditiile potrivite unui cameleon, intradevar este putin dificil dar nu imposibil ,se imbonavesc foarte usor,si cu al meu am avut probleme dar cu ajutorul userilor acestui forum l-am salvat.


-Dimensiunea terariului : 100 x 65 x 50 (inaltime,lungime,latime) pe laterale am pus plasa pentru o aerisire buna.


-Accesorii:
-bec UVB 5.0 - 26 W (Repti Glo de la exo-terra )
-bec clasic 100 w (pentru incalzire,sub acest bec temperatura este de 32-33 C)
-termometru
-higometru
-un fel de heatpad dar este ceva mai complicat si voi da detalii mai multe in acest topic cand voi ajunge la subiectul respectiv (este ceva nou si sunt sigur ca veti fi interesati de asa ceva)
- sistem de mentinere a umiditatii (voi posta poze cu acest sistem si va explic cum se face,este foarte simplu si util).

-Poze si detalii:


Terariul:

-cameleonii au nevoie de spatiu destul de mare si in special inaltimea sa fie mare deoarece ei sunt arboricoli.
ImagineImagine

-Cum imi hranesc cameleonul:

- eu cand imi hranesc camelenul procedez astfel:pun intr-o tavita vitamine ( Multi Vitamin de la exo-terra) si adaug in tavita hrana dupa care o scutur foarte bine sa se pudreze insectele.
ImagineImagine

-Umiditatea:


-cameleonii nu recunosc apa care sta si ca sa nu dau multi bani pe o cascada am preferat sa fiu inventiv si am construit urmatorul sistem:
ImagineImagineImagineImagineImagine


-Aveti nevoie de :
- o sticla cu dop
-furtun ce se foloseste la sistemele de oxigenare pt acvarii
-robinet (eu am prefuzii ce se folosesc in spitale)
Se gaureste dopul sticlei cat sa intre fortat furtunul,se adauga robinetul si se introduce furtunul intr-o zona al terariului unde doriti voi dar este indicat sa-l directionati sa picure pe frunze.Reglati robinetul astfel incat sa picure la interval de 7-8 secunde
Din cauza terariului construit cu plasa pe laterale se mentine mai greu umiditatea dar cu aceasta metoda si cu 2-3 pulverizari pe zi eu reusesc sa am umiditate 70 - 80 % si are cameleonul apa de baut oricand vrea (pentru a se mentine mai bine umiditatea folositi foarte multe plante in terariu).Monitorizati umiditatea cu un higometru

- Lumina:

- este necesar un bec cu ultraviolete (UVB 5.0 ), numai in prezenta UVB-ului sintetizeaza vitamina D3 care ii ajuta la fixarea calciului in oase

-Temperatura:
-eu in terariu i-am creat cameleonului meu 2 zone (zona calda si zona rece) in zona calda am amplasat un bec clasic de 100 w deasupra terariului iar la mica distanta am pus o creanga unde poate sta la plaja.
-in zona calda are 31-32 C
-in zona rece are 26-27 C
Monitorizez mereu ambele zone cu un termometru

ImagineImagineImagine

"-Heatpad-ul"
despre care v-am vorbit mai sus:

-Tatal meu lucreaza in domeniul finisajelor interioare si instalatilor electrice,incalzire,gaz etc si are cunostinte despre tot ce este in "trend" in aceste domenii.
Dupa ce mi-a construit terariul cu toate cele,am dat de o problema destul de majora.Ziua becul clasic de 100 w facea fata si aveam temperatura potrivita dar noaptea nu aveam niciun sistem de incalzire si cum a fost foarte grea aceasta iarna ,noaptea temperatura in camera mea era de 17-18 C (pt mine OK dar pt cameleon nu prea) si i-am aratat tatalu-i meu heatpad-urile ce se folosesc in terarii.Dupa ce le-a studiat mai bine a zis ca rezolva el problema .

A doua zi cand ajunge de la munca imi aduce un heatpad la metru (am ramas mirat ce naiba era mai ales ca mio adus un sul de cativa metri) si zice catre mine pentru ce sa dai 60-70 lei pe un heatpad de 20 X 20 cand poti pune un pic mai mult si iei cativa metri.
Am taiat din acest sul o bucata de 50 X 65 si l-am cablat (interesant este ca se pot taia din el orice dimensiuni doriti si se pot cabla foarte usor),dupa ce l-am cablat l-am amplasat peste sita de pe laterala terariului si asa am rezolvat problema temperaturii noaptea.
ImagineImagineImagine

-emite 40 C si radiatii infrarosii si din cate am citit pe un site despre acest heatpad este foarte benefic organismului.Dau copy/paste la informatia de pe site-ul respectiv.

Efectul hipertermie : Pastreaza temperatura corpului la un nivel adecvat.
Efectul de maturizare : faciliteaza cresterea.
De auto-purificare : Ofera o aprovizionare echilibrata de substante nutritive.
Efect de control Umiditatea : mentine un nivel adecvat de apa în interiorul corpurilor noastre.
Efect de neutralizare : Faciliteaza eliminarea deseurilor provenite de la corpurile noastre si neutralizeaza mirosurile.
Efect de rezonanta : Pastreaza alimentatia echilibrata prin descompunerea diverselor substante nutritive si faciliteaza metabolismul.

Credeti ca poate fi adevarat? asa benefice sunt radiatiile infrarosii?Daca asa este inseamna ca este mult mai bun decat un heatpad normal.Mai am cativa metri din acel sul si pe o alta bucata destul de lunga am amplasat terariile cu tarantulele si cu gecko ,mi se pare foarte practic,daca doriti careva mai am cativa metri cu care nu am ce face si discutam.


-Poate vi se pare ca am insistat pe unele chestii banale dar am fost intrebat de multe ori despre aceste chestii si prefer sa explic pas cu pas sa inteleaga viitorii posesori de cameleoni.
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Simo_Pas » 22 Apr 2012, 20:26

Felicitari! Tare frumos i-ai facut. Am totusi o curiozitate, la plante vad ca ai si iedera (hedera) e sau nu toxica pentru cameleoni ?
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Mihai Kovacs » 22 Apr 2012, 20:29

Mersi.
-Iedera nu este toxica pt cameleoni.Eu am de vreo 5 luni iedera in terariu si nu o patit nimic cameleonu pana acuma.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde agamura » 22 Apr 2012, 21:49

Multe dintre plantele cataratoare sunt toxice, chiar si Hedera helix.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Mihai Kovacs » 22 Apr 2012, 21:54

Cand mi-am cumparat cameleonul in cutia respectiva era o creanga de hedera helix si crescatorul respectiv mi-a recomandat sa pun si in terariu aceasta planta (avand in vedere ca se ocupa cu cameleoni de 8 ani i-am ascultat sfatul).O fi toxica dar nu pt cameleoni.
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde movix » 22 Apr 2012, 21:56

Poti sa dai ceva detalii despre "heat-pad"? cum se cheama folia respectiva? un link ceva?

Merci.
:bliss:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 22 Apr 2012, 22:00

Este folie pentru incalzire sub pardoseala. O cauti pe cea ma ingusta, eu mai ingusta de 50 cm nu am gasit, daca gasiti pe undeva de 40 sau 30 cm sa imi spuneti si mie.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Mihai Kovacs » 22 Apr 2012, 22:02

Incalzire pardoseala cu infrarosu http://daewoo-eng.koreasme.com/en/index/index.html
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Mihai Kovacs » 22 Apr 2012, 22:06

Vali mai ingust de 50 cm nu cred ca este.Si al meu este de 50 cm,probabil o sa apara si mai inguste ,deocamdata este ceva nou pe piata .
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde movix » 22 Apr 2012, 22:14

Scuze de off topic:D
din cate vad pe net folia asta se da la sul, banuiesc ca nea` mesteru' de la magazin nu o sa imi dea un metru cat imi trebuie mie, sau....?
voi de unde vi`ati cumparat?
:bliss:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 22 Apr 2012, 22:17

Nu e dom'le nimic nou pe piata, se folosesc de ani buni pentru incalzirea in pardoseala sau tavan ca alternativa a incalzirii cu tevaraie sub pardoseala, cu apa calda. Exista si mai inguste dar nu au adus ai nostri, aici la Romanica. Iar la americani exista FlexWatt care e si de 10 cm, Foarte folosita in teraristica dar de negasit la noi si oricum este facuta numai pentru 110 volti, nu 220 ca la noi. Cand cumperi asa ceva, trebuie sa fii atent cati watt/mp ai ca altfel prajesti si animalul din terariu, cu casa cu tot. De obicei poti folosi numa folia cu cea mai mica putere. Se vinde si la metru, sau bucati de 2-3 m cat le mai ramane din sulurile intregi cand au montaje. cauta pe goagal. Imposibil sa nu gasesti.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Mihai Kovacs » 22 Apr 2012, 22:27

Iti da si 50X20 daca numa atata doresti.La Arad nu exista numa un singur magazin cu asa ceva (nici macar la Bricostore,Dedeman,Praktiker etc nu au) de aia ziceam ca este ceva nou.Probabil exista de mult doar ca abea acuma ii la "moda"
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Chuckie » 22 Apr 2012, 22:42

Sunt multe site-uri ale firmelor care vand si monteaza asa ceva.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Terariu Furcifer Pardalis

Mesajde Fritzmaister » 22 Apr 2012, 22:53

e la moda de ani de zile dar chestia este, ca pana acum numai firmele de constructii au avut acces la asa ceva. au ei ceva depozite speciale de unde-si cumpara lucrurile de genul. mi-a zis taica-meu de foliile astea acum vreo 6-7 ani. :) numai ca atunci nu prea imi pasa ce si cum. eu am cautat deja pe siteuri si am vazut ceva firme prin constanta si mai multe in bucurest, din pacate am uitat sa salvez siteurile, insa se pot gasi si accesori pt cablat.adica sunt si ceva cleme pe care le pui pe margine si alea perforeaza folia de cupru si asa face contact si pe langa asta iti si izoleaza instalatia ca sa nu te electrocutezi :P chestiile astea sunt foarte bune, mai ales pt rack-uri. Si la wataj nu cred ca ar trebui sa va faceti griji ca de obicei astea scot undeva la 100W pe metru patrat. asta inseamna ca o bucata de 50x20cm ajunge la 10W cea ce nu e mult. poate cel de 130W/mp e chiar mai bun ca daca ne uitam la heatpadurile JBL de 15w sunt mai mici si tot nu se incalzesc foarte mult.....

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 36 vizitatori