Spalarea Terrariului

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Spalarea Terrariului

Mesajde Sanllus » 13 Mai 2012, 11:49

Eu azi, adica acum ~30 de minute mi-am spalat terariul, daca va intrebati de ce, raspunsul meu este, ca s-a adunat mizeria pe silicon, in colturi, iar nu puteam sa curat mizeria aia cu o carpa, si m-am hotarat, am pus terariu in dus, apa calda, si am inceput sa-l clatesc bine bine, dupa aceea, am luat vro 10 petisoare de urechi, si am inceput sa le dau de-a lungul siliconului, apasand sa scot jegu ala, si chiar le-am scos murdare d-acolo. Voi va spalati terariile?Si daca da, la ce interval de timp?
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Spalarea Terrariului

Mesajde Covoran Andrei » 13 Mai 2012, 14:29

Eu fac curatenie totala in terarii o data la 3 luni.Aceasta curatenie totala consta in schimbarea substratului,spalarea terariului,curatarea plantelor si a accesoriilor.
Asta la corn snake si la boa.La gecko leoparzi schimb servetelele o data pe saptamana,spal plantele,lemnele,etc.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spalarea Terrariului

Mesajde Daniyyel » 24 Mai 2012, 14:02

Si eu tot asa......la 3 luni fac curatenie generala in terariu! Schimb substratul, dezinfectez celofanul pe care sta substratul (terariul e din PAL si chiar daca l-am lacuit, i-am pus o folie dubla de celofan pe fundul lui ca sa fiu sigur ca nu se umfla si ca nu se scurge apa din terariu pe parchet :omg: ), sterg peretii terariului usor cu o carpa umezita in alcool si il las sa se aeriseasca bine :)
Si spal bine crengile din terariu. Cam asta e tot.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 54 vizitatori