Constructie terarii

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constructie terarii

Mesajde Chuckie » 22 Iun 2012, 17:15

Gabi, eu cred ca sarpele tau o sa te injure cand o sa vada terariul. Nu cred ca isi va dori sa stea in el. Stii foarte bine, ca medic veterinar, ca reptilele au un simt estetic foarte dezvoltat, multe din ele nu pot supravietui in captivitate fara un Renoir, un Luchian macar, pe unul din peretii terariului. :lol: Asa suntem noi romanii, vedem doar gunoiul din ochiul celalalt. Imi place mult prima propozitie din raspunsul tau: "Mai baieti, nu trebuie sa satisfac eu pe toata lumea, sincer!". Eu nu am decoruri la terarii, chiar nu fac decoruri, nu am nici rabdare si nici nu le vad utilitatea. Si la 27 de terarii chiar nu m-as apuca sa fac. Are cineva de comentat? Inteleg si eu, si Gabi ca un terariu cu decor e mai frumos, dar numai pentru ochiul uman. In schimb nu va inteleg indarjirea cu care criticati munca altora, in conditiile in care multi din voi nu faceti nici macar atat. Hai sa ne limitam la un sfat util, o parere, dar sa nu se mai ajunga la discutii atat de aprige...
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Constructie terarii

Mesajde andrei0001 » 22 Iun 2012, 18:28

sincer chiar daca ma repet mie imi place ! in plus fata de alte terarii din osb decorul pe care l-ai facut se potriveste perfect dpdv cromatic...am vazut osb cu decor rosu, negru s.a care aratau chiar urat !! ai mare grija la udat !!! uda uniform putin chiar daca trebuie sa uzi mai des ! eu am patit-o cu pal si s-a umflat plus ca mai avea dat si silicon pe imbinari !
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constructie terarii

Mesajde Chuckie » 22 Iun 2012, 18:35

Eu am vopsit interiorul unui raft cu 5 terarii din OSB cu rasina epoxidica. In trei straturi. Deocamdata rezista la umezeala. Iar pe dinafara am pus autocolant. Nici mie nu pot sa zic ca imi place aspectul OSB-ului dar cunosc persoane carora le place aspectul OSB-ului.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Constructie terarii

Mesajde gabi_borza » 22 Iun 2012, 18:41

Asa e Vali! E foarte usor, poate cel mai usor sa critici, netinand cont de munca celui pe care il critici! Si nu vreau sa mai contiuni discutia de mai sus. Mie chiar imi place cum arata OSB-ul, mai ales dupa 3-4 straturi de lac.
Mersi Andrei! OSB-ul e putin mai rezistent la umiditate decat palul. Si eu am izolat imbinarile cu silicon, si oricum nu sta cocosul ud leoarca, il stropesc zilnic la suprafata, cat sa se mentina umiditatea peste 50%. Oricum n-a scazut sub 50% pana acum, e chiar ok, nu mai merg becuri care sa usuce aerul.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Constructie terarii

Mesajde gabi_borza » 22 Iun 2012, 18:42

E scumpa rasina epoxidica? Ca am inteles ca e mult mai buna decat lacul.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constructie terarii

Mesajde Chuckie » 22 Iun 2012, 19:11

4 euro pe litru rasina
4 euro pe litru intaritorul
2,5 euro pe litru diluantul

Se foloseste in raportul: 1 parte rasina cu 0,5 intaritor si 0,1-0,25 diluant, in functie de necesitati si metoda de aplicare.
Problema e ca nu exista decat la bidon de 4 litri... e minim. Patru litri din fiecare.

E vorba de Kober Epomid E3200, asta am folosit eu. Si mai e un inconvenient, trebuie sa ai noroc sa gasesti o culoare potrivita. Eu am combinat negru cu un verde turbat ca sa scot un fel de kaki...
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Constructie terarii

Mesajde gabi_borza » 22 Iun 2012, 19:35

Mersi de raspuns! Deci se merita o investitie de genul doar daca ai multi metri patrati de acoperit!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constructie terarii

Mesajde Chuckie » 22 Iun 2012, 19:45

In total m-a costat 220 lei partea mea, avand in vedere ca am cumparat 50/50 cu un prieten. Asa ne-am ales fiecare cam cu 10 litri de amestec (rasina+intaritor). Noi am cumparat doua bidoane de verde, unul de negru si unul de intaritor, plus unul de diluant. Am avut noroc ca am mai gasit la furnizor si un rest de 2 litri de intaritor ca sa facem cantitatea corecta. Rasina neagra si diluantul le-am impartit, cate doi litri de negru si trei de diluant. Merita daca va adunati 2,3,4 oameni si luati o cantitate pe care o impartiti.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Constructie terarii

Mesajde gabi_borza » 23 Iun 2012, 20:39

Pai nu e foarte mult atunci, ca daca e sa calculezi lacul, care koberul e 25 de lei, iar cele colorate 40/ cutie de 0,75... Acum nu mai am in plan constructii de terarii, posibil la anul, sa vad... Am o prietena in Lyon crescatoare de serpi, si mi-a promis la anul, cand o sa vina in Romania, un puiut de Lystrophis pulcher... Sper sa mearga totul bine cu monta si incubatul...

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 46 vizitatori