decor . . .

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

decor . . .

Mesajde denis » 26 Sep 2012, 08:01

Stiu ca s-a mai discutat, dar vreau sa va intreb daca este ok sa fac un decor in modlk asta :
1. modelele din polistiren
2. Un strat subtire de ceresit amestecat cu apa
3. Un strat mai gros
4. Un strat mai gros ca la pct 3.
5 . Culorile propriu-zise
6. 2 straturi de lac ..

As vrea sa fac un teraRIU de 80x60x60 pt niste gecko leopard :eat: :beer: :beer: :beer:
:whip:
Avatar utilizator
ane
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 17 Aug 2012, 15:13
Localitate: Corabia
Nume: Andreea

Re: decor . . .

Mesajde ane » 26 Sep 2012, 16:11

La ultimul strat poti amesteca ceresit si oxizi, dar daca dai 2-3 straturi de ECOLAC poti folosi ce culori vrei. Daca gresesc cu ceva rog pe cineva mai experimentat sa ma corecteze.

Pentru 5gecko e prea mic si exagerat de inalt. inaltimea maxima trebuie sa fie 40-50cm... pt 5gecko nici 100cm lungimenu merge, trebuie sa fie cat mai lung cu putinta si potrivit de lat.
Plus fiindca sunt nocturni trebuie sa le pui multe ascunzatori, ori faci mai multe terarii de 80x40x40cm(Lxlxh) ori il faci cat de lung iti poti permite. Spune sexul leoparzilor deoarece nu poti pune 2masculi in acelasi terariu deoarece se vor bate.

Mai multe femele poti tine impreuna cu 1singur mascul dar mai multi masculi nu. Si oricum iti va trebui daca vrei sa-i inmultesti un terariu separat unde vei pune femelele separat de masculi pentru a-si putea reface rezerva de calciu.Daca nu vrei sa-i inmultesti ia-ti numai femele.
Eu in primavara anului urmator voi face un proiect de 80x40x40cm(Lxlxh) pentru 2femele si in timp o sa vad daca-mi mai iau.

Pune poze si cu proiectul si etape diferite din proiect.
"Orice opera de arta isi are radacinile intr-un instinct al plasmuirii, care mai mult sau mai putin ii este propriu oarecarei fiinte inzestrate cu spirit."- Panait Cerna
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: decor . . .

Mesajde zburla » 26 Sep 2012, 22:09

80x60x60 .. daca stii sa construiesti corect decorul , totul este ok , in sensul in care poti sa faci mai multe nivele pe care sa urce si sa coboare animalele , daca stai sa gandesti logic , practic doar 80 de cm sunt folositi in terariu , daca mai faci inca 2-3 suprafete suspendate de 30 cm si 50 de cm toate conectate printr-o scara , spatiu pe care-l folosesc se va dubla ...

si legate de etapele construirii decorului , iti pot sugera eu o varianta mai buna si mai usoara si vei ajunge la aceeasi bani ..

1. polistiren

2. un SINGUR strat mai gros de adeziv , eu iti sugerez CM17 (merg si alte dar eu doar asta folosesc ) , este super rezistent si folosit la spatii exterioare , iar daca dai doar un strat de adeziv ai nevoie de un material de calitate , daca te gandesti logic , daca ei un adezivi mai ieftin si dai 3 maini tot la banii aia ajungi doar ca folosesti mai mult material , in schimb cu cm17 dai o mana si ai terminat , si-ti mai ramane material in plus , si daca-mi aduc aminte bine exista si saculeti mai mici de CM17

3. Culorile propriu-zise (eu iti sugerez vopsea acrilica , pe langa faptul ca vei folosi culorile mai usor si mai diversificat , nici nu trebuie sa mai dai lac , vopseaua acrilica este impermeabila si mult mai rezistenta decat lacul , si avantajul cel mai mare este ca , suprafetele de contact vor fi abrazive si vor arata mai "natural" , sincer lacul arata urat in comparatie cu vopseaua acrilica data direct peste ciment

4. in cazul in care nu poti sa speli ceva din terariu sau vrei sa repari , dai cu ciment si dupa dai cu vopsea , si boom este ca nou ;)
5. si inca un dezavantaj in momentul in care folosesti lac , este ca majoritatea animalelor aluneca pe el , trebuie neaprat la ultima mana de lac sa arunci fire de nisip pe care sa le foloseasca animalele , care in cele din urma se vor murdarii si vor arata oribil , si sa repari parte stricata sau murdara va fi mult mai greu , pt ca pe lac nu se lipeste mai nimic...
6. ------

Deci practi daca-mi urmezi sfatul o sa urmezi doar 3 etape si nu 6 , vei iesi la aceeasi bani sau poate mai ieftin , dar cu sigurana mai eficient , cu un aspect mai reusit si va fi mult mai usor de construit :)

Si legat de oxizi , daca n-ai experienta .. o sa te chinui de o sa-ti sara ochii din cap , daca n-ai experienta in a combina culorile ( si cu sigurana n-o sa vrei sa-ti faci terariul tot o singura culuare ), eu unul am trecut prin asta si sincer am renuntat cand am vazut ce monstrozitatea mi-a iesit la primul terariu :))
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Andr3ooo
Piton
Piton
Mesaje: 110
Membru din: 24 Ian 2012, 22:03
Localitate: Hunedoara
Nume: Andrei

Re: decor . . .

Mesajde Andr3ooo » 26 Sep 2012, 22:44

salut ....eu am facut un decor de 100-50-50 .......pentru o femela si un mascul.....daca vrei iti pot oferii niste poze pas cu pas cum am facut.....si ce am folosit....uite cum a iesit la final ....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: decor . . .

Mesajde denis » 29 Oct 2012, 22:44

Salut !
Multumesc mult pt, sfaturi, m-au ajutat enorm !
Se poate inchide .
:whip:

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori