lipire decor

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
BeardedDragon
Ou
Ou
Mesaje: 14
Membru din: 09 Oct 2012, 08:24
Localitate: Craiova
Nume: Anonymous

lipire decor

Mesajde BeardedDragon » 09 Oct 2012, 08:38

Buna ziua, este primul meu post pe acest forum si prima constructie de acest gen. Am nevoie de putin ajutor.
Am construit un terariu de 120x70x70 din osb si un decor de 120x70 , problema mea este urmatoarea, osbu a fost tratat cu mai multe straturi de lac si vopsea lucru care i-a scazut din aderenta. Eu vreau sa lipesc decoru` care este destul de greu in urma a 3 straturi de adeziv destul de gros dat. Am vazut ca multi folosesc silicon de acvariu. Eu am un ceresit si nu mi se pare ca are o forta de lipire prea mare (poate ma insel) dar nu as vrea sa cedeze si sa pice de pe peretele terariului. Din acest motiv va rog sa ma ajutati cu o solutie cat mai eficienta si non toxica.
Eu ma gandeam sa dau un tub intreg de ceresit si sika bond (astea 2 le am la dispozitie in momentu de fata).
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: lipire decor

Mesajde Fritzmaister » 09 Oct 2012, 09:21

eu zic ca nu e nevoie de nu stiu ce lipire, deoarece decorul se pune pe spatele terariului si trebuie sa stea numai drept. (daca ar fi suspendat ar fi alta chestie) vezi si tu daca il tii cu un deget poti sa-l tii in loc... poti folosi silicon pentru sticla, iti va tine decorul iti garantez. daca la teraiul pe care l-am facut de 170cmx120 siliconul era destul de puternic iti garantez ca va tine cam orice decor pt terarii. vezi aici viewtopic.php?f=12&t=959&p=19879#p19879
ai putea folosi si silicon acrilic insa nu este destul de puternic, si se usuca extrem de incet. odata am folosit si eu, am asteptat aproape 1 saptamana sa se usuce, iar decorul era numai de 15x19cm deci ramai la silicon pt sticla :)
BeardedDragon
Ou
Ou
Mesaje: 14
Membru din: 09 Oct 2012, 08:24
Localitate: Craiova
Nume: Anonymous

Re: lipire decor

Mesajde BeardedDragon » 09 Oct 2012, 09:28

Multumesc mult atat vroiam sa stiu sa nu fac vreo prostie si sa pice :P
O sa revin si cu niste poze cand finalizez proiectul :)
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: lipire decor

Mesajde Fritzmaister » 09 Oct 2012, 09:35

bine, dar pana se usuca siliconul, pune terariul pe spate ca decorul sa stea drept. dupa aia nu mai ai probleme.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 40 vizitatori