Incepator-caut sfaturi

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
RaduSb
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2012, 03:07
Localitate: Sibiu
Nume: Radu

Incepator-caut sfaturi

Mesajde RaduSb » 22 Noi 2012, 15:00

Buna ziua,de cativa ani m'a prins microbul acvariului si inca am acvarii pe care le ingrijesc cu placere,insa acum vreau sa intru si in tainele terariilor.Vreau sa imi fac un terariu in dormitor,deoarece nu face zgomot.As vrea sa cresc Gecko leopard.As vrea sa il fac dupa modelul colegului Andr3ooo, caruira ii multumesc pe aceasta cale.Asadar corectati'ma daca gresesc:
Vreau sa fac terariul din pal,cu partea din fata si sus din plexiglas.Decorul se face din polistiren in care sculptez sau pe care lipesc alte forme de polistiren cu super glue(???),apoi il dau cu un strat de Ceresit CM17,iar dupa uscare cu vopsea acrilica.Substratul se poate face tot din polistiren ? Inteleg ca temperatura trebuie sa fie de minim 24 de grade,se poate obtine cu ajutorul unui simplu bec ? Daca da,ce imi recomandati ? Inauntru au nevoie de 3 vase:mancare, apa si pudra de calciu ?

Va multumesc pentru timpul acordat si sper sa imi raspundeti la toate intrebarile
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 22 Noi 2012, 16:08

Salut! Poţi să faci un terariu cu partea din faţă şi de sus din plexiglas fără probleme însă ştiu că plexiglasul nu este prea rezistent la uzură mecanică şi ai sanşe să se zgârie în timp scurt, eu aş folosi sticlă de exemplu pentru că e mai ieftină şi mai rezistentă.
De preferat ar fi ca aerisirile să fie făcute pe laterale, una sus şi alta jos pentru a se forma curenţii de aer şi a se ventila cât de cât terariul. Eu sincer nu aş folosi super glue pentru a lipi polistirenul pentru că are în compoţie substanţe toxice, poţi folosi cu cea mai mare încredere silicon sanitar de la Bison sau alte firme.
Se poate face podeaua terariului din polistiren însă în zona unde şopârla va defeca aş pune un şerveţel sau ceva ca să nu se strice decorul pentru că după un timp bănuiesc că sunt şanse să se facă urat acolo (nu am folosit niciodată un astfel de decor).
Dacă aş fi in locul tău aş folosi ca principală sursă de căldură un heatpad cu ajutorul căruia reptila se poată încălzi stând ascunsă într-un areal mai larg decât sub bec. Pe lângă heatpad poţi folosi un bec tip spot pentru a ilumina terariul pe timpul zilei, poţi folosi un Philips de 25 de w sau ceva de genu să nu îţi urce temperatura prea sus dacă ai şi heatpad.
Fii atent cu igiena terariului pentru că un decor se curăţă mult mai greu decât un terariul simplu şi poţi avea surprize neplăcute (infecţii bacteriene şi alte nebunii).
Sper că te-am lămurit cât de cât, încearcă să parcurgi şi caresheetul din linkul de mai jos şi ce nu înţelegi mai discutăm aici. Spor la amenajarea terariului!

Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
RaduSb
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2012, 03:07
Localitate: Sibiu
Nume: Radu

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde RaduSb » 22 Noi 2012, 16:37

Multumesc pentru raspunsuri.In cazul subtratului nu am preferinte,o sa folosesc servetele daca este cea mai buna varianta.Ca si aparatura inteleg ca imi va trebui : termometru,higrometru,heatpad si un bec pentru iluminare.Este ceva in + sau in - ? Imi poti recomanda un site prin PM de unde sa le achizitionez ? Multumesc inca o data pentru raspunsul rapid.
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde zburla » 22 Noi 2012, 19:11

In cazul in care folosesti superglue , daca-l pui pe polistiren o sa-l topeasca , ca si cum ar fi acid :D .. siliconul sanitart sau de acvariu , sunt cele mai bine ..
Legate de decor , dupa ce tai , modelezi polistirenul , daca ai cm17 care este cel mai rezistent , dai o singura mana groasa , si ai termiant (sau poti sa dai trei maini subtiri pentru a scoate toate detaliile decorului in evidenta ) ...
Dupa dai cu vopsea acrilica .....
Poti sa faci decor pe toti trei peretii si podeau , in felul asta o sa ai un aspect frumos si caldura se va pastra foarte bine , si legat de curatenia , pur si simplu scoti aspiratorul , aspiri mizeria si gata ... si o data pe an , in cazul in care au ramas pete te apuci sa mai dai o mana de ciment sau vopsea acrilica peste pete ... sau poti sa dai cu lac ecologic peste pal (pe podea), si sa pui servetele sau ziare , dar sincer ar strica tot aspectul terariului ... exista si cateva soluti antibacteriene de la exotera , pe care poti sa le folosesti , ca sa cureti mai usor decorul...
Legat de caldura , eu te sfatuiesc sa foloseti un heatrock , arata mai bine si este mult mai eficient ... sau un bec albastru sau rosu , care poti sa-l lasi 24 de ore din 24 , sa functioneze ... arata bine , degaja si caldura necesara .. iar pe timp de vara poti sa-l opresti , si sa foloseti un neon , doar atunci cand vrei sa vezi ce anume se intampla in terariu...
Sunt curios , cat de mare vrei sa faci terariul ?
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 22 Noi 2012, 23:58

Ai PM. Dacă vrei să discutăm mai uşor poţi să îmi dai add pe mess, ai ID-ul în semnătura mea!
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
RaduSb
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2012, 03:07
Localitate: Sibiu
Nume: Radu

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde RaduSb » 23 Noi 2012, 05:56

Alegoric scrie:Ai PM. Dacă vrei să discutăm mai uşor poţi să îmi dai add pe mess, ai ID-ul în semnătura mea!

Sigur,te'am adaugat,vorbim mai multe pe weekend.
RaduSb
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2012, 03:07
Localitate: Sibiu
Nume: Radu

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde RaduSb » 23 Noi 2012, 12:53

zburla scrie:Sunt curios , cat de mare vrei sa faci terariul ?


Nu m'am gandit la dimensiuni,PAL'ul il am in canitati industriale(nici chiar,da' e mult).Ma gandeam la ceva gen 60L*50l*30h,ce spuneti ?
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde zburla » 23 Noi 2012, 15:59

RaduSb scrie:
zburla scrie:Sunt curios , cat de mare vrei sa faci terariul ?


Nu m'am gandit la dimensiuni,PAL'ul il am in canitati industriale(nici chiar,da' e mult).Ma gandeam la ceva gen 60L*50l*30h,ce spuneti ?



Pai este foarte important cate animale vrei sa tii in terariu , nu prea ma price la gecko leopard , dar stiu ca poti , si chiar este recomandat daca ai un mascul , sa aibe 2-3 femela , ca sa nu fie nevoie sa-i tii separat ... femelele dupa o perioada , trebuie sa se odihneasca (sa numai produca oua) ... si asa daca ai 2-3 femele , le "ia" si el mai pe rand :) ...
Si pt un grup asa de mare , ca sa stea relaxati , un 100x50x40 este ok ....
Oricum nu prea este o specie activa , in felul asta daca ai multi , o sa ai parte si de mai multa actiune :D
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
RaduSb
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2012, 03:07
Localitate: Sibiu
Nume: Radu

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde RaduSb » 23 Noi 2012, 18:08

Nu vreau sa imi iau de la inceput 4 Gecko,din motive financiare si pentru inceput cred ca este de ajuns unul,dar o sa reconsider marimea terariului,multumesc de sugestii.
RaduSb
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2012, 03:07
Localitate: Sibiu
Nume: Radu

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde RaduSb » 25 Noi 2012, 16:09

Am o intrebare despre decor: Care este rolul adezivului ? Eu am incercat intr'o prima faza un decor dintr'o placa de polistiren de 8 cm pe care am modelat'o cu o lampa de gaz,iar cand am dat cu adeziv au ramas locuri neacoperite,portiuni mici,dar se vad.Sa mai dau un strat sa le acopar sau pot sa incerc sa vopsesc ?
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde zburla » 25 Noi 2012, 17:09

pai depinde cat de mari sunt gaurile .. cel mai indicat este sa acoperi tote gaurile ... nu cred ca o sa-ti placa cand o sa intre gandaci in ele :D
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
RaduSb
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2012, 03:07
Localitate: Sibiu
Nume: Radu

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde RaduSb » 25 Noi 2012, 17:54

O sa mai dau un strat si o sa vad cum imi iese.Foarte frumoase video'urile tale zburla,despre crested gecko nu mai spun,am ramas masca.Daca voi avea sansa sa mai fac un terariu,cu siguranta pentru crested gecko va fi,din pacate pe acesta l'am facut si are doar 40 cm inaltime,dar imi plac si leoparzii,nu ma plang:)
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Incepator-caut sfaturi

Mesajde zburla » 25 Noi 2012, 18:36

sa stii ca pentru un crested gecko .. 30x30x30 , este ok ... de ex crescatorii ii tin in niste cutii foarte mici , din lipsa de saptiu si pentru ca manca mult mai bine asa ... dar eu zic ca un 30x30x40/45 este super ok (numai zic ca , daca are latimea si lungimea mai mare , nu-i strica ... ) foarte important este si ce anume are in terariu , de exemplu daca o sa pui substrat 10 cm , sau daca nu are crengi liane sau plante suspendate ... iti dai seama ca si 40/45 cm sunt degeaba .... la crested gecko este mai important cate suprafete are sa se catare , pentru ca el foloseste toti peretii ...
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 34 vizitatori