Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Lexi
Ou
Ou
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2012, 13:29
Localitate: Bucureşti
Nume: Alexandra

Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Lexi » 05 Ian 2013, 14:03

Stimaţi colegi de forum,

Vă deranjez liniştea cu ultimele (de fapt, primele) mele păţanii în materie de construcţie de decoruri, activitate care mi-a mâncat câteva zile din viaţă, dar care-a fost distractivă. M-am ales cu nişte "pereţi" sper eu, funcţionali şi cu nişte întrebări (la care poate o să aveţi răbdare să-mi răspundeţi voi, cei care ştiţi deja cu ce se mănâncă).

Motivul agitaţiei: Rudolf, o "râmă" de 30 cm, dar frumoasă foc (corn snake morph okeetee+motley+striped - îi mulţumesc pe această cale "naşului" Vali (Chuckie), care a avut ochi buni când l-a ales :thumbup: ).
Imagine

Acum sunt în ultimele etape de pregătire a decorului pentru căsuţa împricinatului. M-am documentat de pe forum şi am procedat aşa:
- am început să sculptez polistirenul
- l-am dat cu 2 straturi de chit de rosturi colorat în diferite nuanţe de maro (pentru că nu am găsit oxizi de fier, pentru culoare)
- şi am aplicat 2 straturi de ecolac incolor:
Imagine
- apoi, am aplicat a treia mână de lac, în care am adăugat şi nisip (la sugestia unui utilizator de pe forum, care zicea că nisipul îl va ajuta pe şarpe să se caţere mai bine - adevărul e că lacul era cam alunecos). Problema e că n-am găsit nisip a cărui culoare să se potrivească perfect cu peretele meu şi am aplicat unul cu granule mai închise în el, iar acum peretele îmi aminteşte teribil de un covrig cu mac:
Imagine

Dacă e frumos sau urât, voi ştiţi mai bine :), ideea e că am nişte întrebări de "mamă grijulie":
- decorul poate fi spălat fără riscul de a se umfla polistirenul? (am dat cu şmirghel marginile şi a căzut pe el praf de chit de rosturi şi n-aş vrea să-l înghită ăla mic)
- nisipul e cam granulat. Se poate răni cumva şarpele în timp ce se caţără?
- trebuie să fac rost de o plasă pentru protecţie bec. Pot improviza ceva în sensul ăsta (fără să-mi cumpăr neapărat modelul "profi" dreptunghiular, pe care l-am mai văzut pe undeva)?


Mulţumesc celor care-mi vor răspunde şi scuze celor pe care i-am plictisit :)
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde agamura » 05 Ian 2013, 15:46

Sa-ti traiasca Rudolf! Cand va creste mare sa-l pui la sanie :))

Ai facut o treaba foarte buna cu decorul ! Din pacate din poze nu se vede aspectul de corn cu mac :drool:

Sigur ca poate fi spalat, e chiar indicat sa-l cureti bine inainte de a-l da in folosinta. Polistirenul (din cate stiu eu) nu se umfla si chiar daca nu ai pus pasta de rosturi (sau cum se spune) pe partea din spate, nu cred ca vei avea probleme daca-l dusuiesti nitel.

Cat despre Rudolf si pericolul ranirii, nici acolo nu cred ca vor fi probleme!

Exista variante de protectie a becului, cutie din osb sau alt material care nu e predispus la topire sau la "inflacarare" sau pur si simplu un tub din plasa de sarma.

Singura observatie: nu crezi ca este cam mic pentru asa decor/terariu. Din poze sau din postare nu reies dimensiunile terariului! Dupa ochiul meu pare destul de mare

P.S. Musai detalii cu aspectul de corn cu mac! :think:
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 05 Ian 2013, 15:48

Salutare! Îți urez bun venit pe forumul nostru!
Pașii care i-ai urmat în construcția decorului eu zic că sunt corecți. Părerea mea este că nisipul are avantajele și dezavantajele lui, unul din avantaje ar fi că are o aderență bună iar un dezavantaj ar fi că nu e la fel de ușor de spălat ca o suprafață fină.
Ne poți spune ce fel de lac ecologic ai folosit? Dacă ai folosit un lac ecologic bun, cum este Ecolac de la Kober nu cred să fie vreo problemă dacă ștergi cu ceva umed, nu îți recomand să faci exces de apă pentru că nici nu are rost. Unii au folosit acest lac în zone mult mai expuse contactului cu apa și se pare că cel puțin pe termen scurt rezistă. În terariul unui cornsnake chiar nu văd de ce nu ar rezista, luând în considerare umiditatea de care are nevoie.
Nu cred că nisipul va putea răni șarpele în vreun fel. Nisipul de unde l-ai luat, din natură?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Lexi
Ou
Ou
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2012, 13:29
Localitate: Bucureşti
Nume: Alexandra

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Lexi » 05 Ian 2013, 16:20

Vă mulţumesc pentru răspunsurile prompte :)

@agamura, mulţumesc pentru urări, aprecieri şi idei (dar crede-mă, chiar dacă aparatul meu foto n-a putut reda culoarea naturală, decorul e rumen ca un covrigel cu mac de la metrou şi-ţi vine să muşti din el :P - sper să nu-i vină aceeaşi idee şi animalului). Cât despre dimensiunile terariului, ai dreptate, e mare, dar e o poveste mai lungă... Eu mă pregătisem moral pentru un "pui de corn snake" (neştiind că în realitate e mai subţire decât un deget) şi-i cumpărasem terariul dinainte: 100 x 40 x 50 (L x l x h), cu gândul să-i las loc să zburde şi să-l pot ţine acolo şi când mai creşte. Adevărul e că punând polistiren de 12 cm pe 3 dintre laturi, o să-i mai iau un pic din spaţiu (o să aibă maxim 80 în lungime), deşi ştiu că nu are nevoie nici de atâta spaţiu. Acu'... the deed is done, dacă nu-i face rău în vreun fel, n-are decât să se bucure de el liniştit :) Momentan, îl ţin într-un faunarium de vreo 30 cm lungime, luat cu împrumut până-i termin terariul mare, dar pare destul de curios (tot cercetează şi caută ieşiri, iar când îl scot la plimbare îi place să exploreze). Crezi că i-ar face rău în vreun fel un terariu aşa mare? (din care nu cred că are cum să scape, e model Hornbach şi am luat burete să pun între uşile glisante)

@Alegoric, mulţumesc, mă bucur să vă găsesc :) Nu ştii de când îmi doream să am un corn snake, dar abia de curând am reuşit să-mi fac rost de micul "pachet"...
"Ecolacul" e de la Kober, dar scrie pe el "Ecolasure Extra" (sper că e acelaşi lucru, am fost la Bricostore şi i-am cerut unui angajat de acolo Ecolac de la Kober şi mi l-a dat pe ăsta). Scrie pe cutie că e pentru protecţia lemnului, dar i-am spus în ce scop o să-l folosesc şi-a zis că nu e nicio problemă. Dacă e vreo diferenţă, la curăţare pot folosi în loc de apă şi detergent eco Clean T de la JBL (l-am luat pentru curăţarea terariului).
Iar nisipul nu am vrut să risc să-l iau din natură, pentru că nu puteam să-l dezinfectez cum trebuie, aşa că am cumpărat o pungă cu nisip pentru acvarii de la un petshop. Dacă am făcut ceva anapoda până aici, te rog să-mi zici :)
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 05 Ian 2013, 17:52

Eu zic că nu e nici o problemă cu dimensiunea terariului, ideal ar fi să aibă două ascunzători, una în "zona caldă" și alta în "zona rece" pentru a se putea ascunde unde îi convine temperatura, așa o să fi sigură că nu îl stresează spațiul prea mare. E bun și Ecolasure Extra, regula de bază e să fie ecologic în rest fiecare folosește ce produs/firmă vrea.
La spălat terariul nu folosi apă cu detergent, dacă ai posibilitatea ideal e să folosești produse pentru dezinfectat terariile, cum sunt cele de la JBL și alte firme. Lumea mai folosește și Betadine (soluție) sau spirt (pe care eu nu ți-l recomand).
Mă bucur că nu te-ai complicat cu nisip din natură și ai folosit pentru acvarii, așa e cel mai bine.
Nu ai făcut nimic anapoda, ba chiar e lăudabil cât de bine te-ai descurcat și asta bineînțeles datorită informării.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde alex_snake_gunit » 05 Ian 2013, 23:34

Singurul lucru care nu garantez e chitu de rosturi.de regula se da cu adeziv de gresie :cm9-11-17etc..in timp se poate sa crape..dar poate il ajuta alea 3 straturi de lac.
In rest ,decoru arata mult mai bine decat al altora :)
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Chuckie » 05 Ian 2013, 23:38

Chitul de rosturi daca il dai in mai multe straturi, mai subtiri si lasi sa se usuce ca lumea stratul inainte sa il dai pe urmatorul n-are moarte, e mult mai dur ca CM9-CM11... Plus ca se gaseste gata colorat in multe nuante si te poti juca cum vrei. Doar ca e o idee mai scump.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Chuckie » 05 Ian 2013, 23:39

Alexandra, sa ai parte multi ani fericiti de serpisor ca e bestial, si cam rar morful lui pe la noi. Abia astept sa vad cum o sa arate mare.
Avatar utilizator
Lexi
Ou
Ou
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2012, 13:29
Localitate: Bucureşti
Nume: Alexandra

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Lexi » 07 Ian 2013, 17:54

@Alegoric, da, cunosc importanţa ascunzătorilor, am inclus în "proiect" şi detaliul ăsta :) Mulţumesc pentru sfaturile de curăţare, am folosit Clean T de la JBL, special pentru terarii.

@Alex, nu pot să-ţi garantez cu va evolua chitul de rosturi în timp, dar te ţin la curent :p Oricum, am văzut că l-au mai recomandat câţiva (inclusiv Chuckie) şi e într-adevăr mai util din punct de vedere al culorilor (eu n-am găsit oxizi, de exemplu).

@Chuckie, mulţumesc mult şi pentru urare, dar şi pentru sfaturi/răbdare/cercetare/livrare/ajutor... Piticul pare să o ducă ok, a năpârlit deja o dată şi i s-au mai aprins culorile puţin. Abia aştept şi eu să-l văd mare :D

P.S. Revin cu poze când e totul montat, momentan am lipit decorul şi îl las la aerisit 2-3 zile...
Avatar utilizator
Lexi
Ou
Ou
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2012, 13:29
Localitate: Bucureşti
Nume: Alexandra

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Lexi » 15 Ian 2013, 12:23

Ei, în sfârşit a venit ziua cea mare: l-am mutat pe pitic în vila cea nouă. Cam ăsta e rezultatul (deşi culorile nu sunt tare fidele, dar ce să-i fac aparatului meu de amator...):

Imagine

Imagine

Pare să-i placă, a explorat fiecare colţişor şi în prima noapte a dormit încolăcit în jurul unei frunze. O singură chestie nu văd să-l încânte: becul. Nu l-am văzut până acum stând la "soare"... E posibil să dea prea multă căldură? (becul e de 35W)

Apropo de asta, la mine în casă sunt constant 24-25 grade. În cazul ăsta, cum aş putea să-i asigur temperatura din "colţul rece"? Are cineva vreun truc? (Mă gândesc că la vară va fi şi mai rău, bate soarele în casă toată ziua şi aerul condiţionat nu face mare lucru...)

Mulţumesc anticipat pentru sfaturi (şi retroactiv pentru cele de până acum)! :)
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde agamura » 15 Ian 2013, 13:01

A iesit foarte bine ! Felicitari :clap:

Pozitia reflectorului nu cred ca este cea mai buna varianta, in rest e peste "ok" !
Daca ai masurat temperatura si exista un gradient de la 30C pana la 24-25C eu zic ca nu vor fi probleme, cel putin pe timpul iernii.
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Akm » 15 Ian 2013, 15:05

Daca am inteles bine e vorba de un corn snake. Eu zic ca nu sta "la soare" pt ca nu cunoaste inca terariul si probabil nu se simte in siguranta.
Iar referitor la vara....e simplu, ii scoti becul si pt racirea lui ai nevoie de vasul cu apa. Daca e foarte cald in casa, schimbi apa de mai multe ori pe zi sau ii pui cate un cub de gheata in apa sa o raceasca.
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 15 Ian 2013, 16:21

Îmi place cum a ieșit! Oricum nu te aștepta ca șarpele tău să stea sub bec prea mult pentru că e o specie nocturnă. Dacă ai 24 - 25 de grade temperatura în casă cu siguranță în terariul sunt mai multe grade și cred că pur și simplu corpul său are o temperatură optimă de aia nu stă sub bec, pentru că nu are nevoie! Vara schimbă becul de 35 w cu cel mai mic care îl găsești pentru dulia ta. Dacă nici așa nu reușești îl poți scoate cu totul, nu o să fie absolut nici o problemă!
Într-adevăr mulți au probleme în București vara, întreabă-l pe Vali despre ceva soluții că el s-a confruntat cu astfel de probleme.
Protecția aia pentru bec sigur e de la JBL? Nu am văzut decât de la Namiba în stilul ăsta. Ai luat-o din Hornbach nu?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde tiktak » 15 Ian 2013, 17:32

Revin putin la kit-ul de rosturi, eu de la primu folosesc chit de rosturi si mi se pare cel mai bun, pt ca se usuca foarte repede, daca dai cu mana nu se ia nimica si da, are mai multe nuante, in schimb oxizii daca ii aplici fara altceva amestecat, se usuca foarte greu, se sterge foarte usor, si se curata foarte greu:)).
Eu de exemplu am amestecat kit de rosturi cu oxizi jumate jumate si era acelasi lucru ca si cum n-as fi pus deloc kit.
Al meu e CE 33 si l-am luat de la Dedeman la vro 15 lei, un saculet de 2 kg parca.
Sa ma corecteze cineva daca am gresit ceva
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Primul decor de terariu, cu "eşece" şi "succesuri"...

Mesajde alex_snake_gunit » 15 Ian 2013, 23:24

Frumos terariu Lexi

tiktak-e bun o perioada,dar eu cred ca in timp nu are aceeasi rezistenta ca si adezivii plus ca la speciile mai mare gen iguana,agama sigurat nu rezista !
99% din decorurile pe care le`am vazut pe alte forumuri din afara sunt facute cu adezivi
:wave:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori