Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde Bobi » 10 Ian 2013, 22:12

Zilele trecute m-am apucat de un terariu, primul meu terariu din pal l-am facut cam maricel zic io 1250L-626l-1000h si vreau sa cresc gecko si am inteles ca gecko leopard sunt cei mai usor de crescut daca nu va rog sa ma corectati. Pot baga plante vii in terariu afecteaza animalele? Pot sa tin mai multe specii la un loc? Cam cati indivizi as putea sa bag intr-un asemenea terariu? De aceea l-am facut si un pic mai mare pentru inceput maine ma apuc sa-l termin! Multumesc celor care imi raspund la intrebari. [url]Imagine[/url]
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde Chuckie » 10 Ian 2013, 22:16

Iti recomand cu caldura sa mai pui un raft la mijloc si astfel o sa ai doua terarii. E mult prea inalt asa si total inutila inaltimea asta pentru leoparzi. Poti tine in fiecare o familie de gecko leopard, un mascul si cateva femele, fara probleme. Sau intr-unul gecko leopard si in al doilea o alta specie, vezi tu pe parcurs...
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde Bobi » 10 Ian 2013, 22:29

Mersi pentru sfat ! :)
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde Bobi » 10 Ian 2013, 22:41

Pot sa tin bibron cu leopard?
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde BogdanFarm » 10 Ian 2013, 22:42

In nici un caz nu se tin specii diferite in acelasi terariu.
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde zburla » 11 Ian 2013, 02:10

eu zic ca terariul care l-ai inceput tu acolo , este perfect pentru un cameleon (cu toate ca ar trebuii sa ai putina experienta), sau mai multi crested gecko , care sunt chiar reptile pentru incepatori ... doar ca trebuie sa lucrezi mai mult la terariu , pt ca si crested gecko si camelonii au nevoie de umiditate mare , iar osb se va umfla ,daca nu-l izolezi bine ....
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde BogdanFarm » 11 Ian 2013, 14:15

Zburla, nu contest in vreun fel experienta ta cu reptilele, dar sa ii recomanzi cameleon unui incepator care nu a mai avut niciodata animale exotice mi se pare cam aiurea. Mai ales ca terariul e facut din OSB, nu se intelege bine umiditatea cu lemnul.


Eu recomand gecko leopard, african fat tail gecko sau poate chiar si agama cu barba.
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde movix » 11 Ian 2013, 14:50

off topic: voi astia care tot vorbiti ca osbu` se umfla la umiditate, vorbiti din proprie experienta, sau asa, din auzite?
luati o bucata de osb si puneti`o intr`un vas cu apa si tineti`o acolo cateva luni si mai vorbim dupa.....

de 4 ani am un terariu din pal (care e mai putin rezistent la umiditate decat osbu`), si de vreo 3 ani tin in el un brazilian raibowboa, umiditate 70-80%, substratul e in permanenta ud si nici pana in ziua de azi nu are nici pe dracu`, e asa cum era si in prima zi cand l`am construit.
:bliss:
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde BogdanFarm » 11 Ian 2013, 15:10

Eu vorbesc din experienta.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 11 Ian 2013, 19:43

Movix ai tratat pal-ul cu ceva anume? Pentru că și eu am la varan de savană terariul de pal și în 3 ani s-a făcut nasol mai ales în zona vasului cu apă. Știu oameni care au avut probleme și cu OSB și nu sunt excepții. Poate tu ai un pal mult mai calitativ, sincer nu mă pricep la asta dar ai ținut tu OSB în vas cu apă o perioadă de timp și nu s-a umflat? Asta chiar mi se pare departe de realitate dar îmi cer scuze dacă greșesc.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde Chuckie » 11 Ian 2013, 20:43

Si eu aveam niste crengi montate pe o talpa de OSB, ca niste copacei in terarii. N-au tinut nici un an sub cocos umed. Chiar si scandura de brad a putrezit repede.
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde movix » 11 Ian 2013, 22:31

Nu am tratat nicicum palul, e asa cum l`am luat din praktiker, si referitor la osb, nu stiu ce placi cumparati voi, dar da, eu am avut o placa de osb tinuta vreo 3 luni intr`un lighean si in afara de faptul ca si`a schimbat un pic culoarea altceva nu avea...
la tara am un sopron facut in totalitate din osb, "tara mea" e undeva la munte, deci ploaie si zapada din plin si chiar dupa atatia ani e in stare buna, chiar si partea de catre pamant unde este umiditate mare se tine bine, deci mai mult ca sigur tine si de calitatea placii, stiti cum se zice ieftin da prost.
:bliss:
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde Akm » 11 Ian 2013, 23:29

movix scrie:Nu am tratat nicicum palul, e asa cum l`am luat din praktiker, si referitor la osb, nu stiu ce placi cumparati voi, dar da, eu am avut o placa de osb tinuta vreo 3 luni intr`un lighean si in afara de faptul ca si`a schimbat un pic culoarea altceva nu avea...
la tara am un sopron facut in totalitate din osb, "tara mea" e undeva la munte, deci ploaie si zapada din plin si chiar dupa atatia ani e in stare buna, chiar si partea de catre pamant unde este umiditate mare se tine bine, deci mai mult ca sigur tine si de calitatea placii, stiti cum se zice ieftin da prost.

Si eu stiu pe cineva care de vreo 2-3 ani cara paine cu o dubita, captusita cu osb. Painea e calda si se fac aburi, dupa care picaturi de apa. E rezistent si ok, dar inainte de asta a avut tot osb de proasta calitate care in 3 luni era facut praf...in conditii identice.
Din cate am inteles de la el, asta ce-l are acum (rezistent, de 2 ani) este tratat. Mai multe detalii nu mi-a putut da...decat ca a costat mai mult de vreo 4 ori.
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde zburla » 12 Ian 2013, 01:21

Elmo scrie:Zburla, nu contest in vreun fel experienta ta cu reptilele, dar sa ii recomanzi cameleon unui incepator care nu a mai avut niciodata animale exotice mi se pare cam aiurea. Mai ales ca terariul e facut din OSB, nu se intelege bine umiditatea cu lemnul.


Eu recomand gecko leopard, african fat tail gecko sau poate chiar si agama cu barba.


"este perfect pentru un cameleon (cu toate ca ar trebuii sa ai putina experienta)" .... nu are sens sa mai zic si altceva
"crested gecko si camelonii au nevoie de umiditate mare , iar osb se va umfla ,daca nu-l izolezi bine ...."

Legat de OSB , daca vei merge la praktiker sau alte magazine de specialitate vei gasii osb-uri de diferite calitati si preturi , unele rezistente la conditii extreme , la fel si palul , este de mai multe calitati , de ex palul care se foloseste in sufragerie nu este acelasi cu cel din baie sau bucatarie , dar si pretul este diferit ... si de exemul daca dai 3-4 mani de lac , rasina peste osb si dai cu silicon la imbinatii , dupa polistiren si 2-3 maini de ciment , iar lac sau vopsea acrilica .. crede-ma ca nu se va umfla nimic , daca ai si o aerisire buna........
Si mai exista o varianta , in parte de jos a terariului unde vine substratul , sa faci o cuva din sticla care sa se incadreze perfect cu terariul in care sa tii substratul ...
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Incepator! Niste sfaturi daca se poate? Cu respect!

Mesajde alex_snake_gunit » 13 Ian 2013, 00:05

Osb e cel mai rezistent ..rezista luni de zile chiar ani in ploaie si zapada ...eu am un vecin ce are la gard .
se inegreste,dar tine !
In fine,iar facem 2 pagini de off topic..

Pt terariu ala si eu zic ca impartit in doua e cel mai bine :wave:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori