Jurnal terariu Veiled Chameleon

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Bodolin2008
Pui
Pui
Mesaje: 39
Membru din: 13 Dec 2012, 14:56
Localitate: Iasi
Nume: Bogdan Constantin

Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde Bodolin2008 » 01 Feb 2013, 15:30

Vreau sa deschid acest topic legat de constructia unui terariu pentru un pui de Veiled Chameleon, care va ajunge la mine pe la jumatatea lunii februarie. Pe aceasta cale ii rog , pe cei care au mai multa experienta, daca se poate, sa ma mai ajute cu cateva sfaturi si idei pentru a putea sa asigur cat de cat macar strictul necesar acestei reptile. :cham:
Terariu este construit din PAL si are dimensiunile 55 x 45 X 70 cm . Ca si aerisiri am facut usa de acces din fata si toata partea de deasupra unde se afla si sistemul de iluminat din plasa. Lumina este asigurata de doua becuri: un bec UVB 5.0 de 26w si un bec cu lumina rosie de 75 W folosit pentru caldura. Ambele becuri sunt de la Exo Terra. Temperatura in terariu in partea de sus este de aproximativ 30-32 grade, iar in partea de jos 25 de grade. Becurile sunt legate la o priza programabila si vor functiona 12 ore pe zi. Umiditatea este de 60%. In prima faza voi pulveriza de doua trei ori pe zi apa in terariu pana voi concepe un sistem de picurare a apei cu ajutorul unui perfuzor. Voi vedea ce va iesi. Plantele folosite le vedeti in fotografiile atasate. Cea din coltul de jos din stanga este o iedera. Vreau sa va intreb daca o pot pastra sau nu deoarece am vazut mai multe pareri contradictorii cu privire la acest gen de planta. In partea de jos pentru a nu deteriora PAL-ul am facut o tava din sticla care va retine surplusul de apa . Pentru decor am folosit bete de bambus.
In continuare voi atasa niste fotografii care sper sa fie destul de clare si sa puteti intelege mai bine ceea ce am scris.


Imagine
Imagine
Imagine


Nu in ultimul rand vreau sa multumesc pentru sfaturi, si nu numai, urmatoarelor persoane: Coman Dan, Zburla, Mihai Kovacs.

Cu stima, Bogdan - Iasi
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde Simo_Pas » 01 Feb 2013, 23:07

Sa`ti ajunga cu bine micutul :) Iedera este toxica, in locul tau as scoate`o afara de acolo. "Becul rosu" cred ca este infrared spot lamp ( la mine nici un cameleon nu doarme cu becul acela aprins), de 75w este prea mare la ce terariu ai + ca el se mai urca si pe plasa si exista riscul de a se arde. Eu folosesc night glo de 40w pus un pic mai sus de plasa. Ziua, poti sa folosesti pe langa UVB,un spot de 20/40w in functie de ce temperatura ai tu acolo. Multa bafta :)
P.S. Pe viitor te sfatuiesti sa achizitionezi un terariu din sticla sau plasa deoarece palul in timp din cauza umiditati se deterioreaza!
Bodolin2008
Pui
Pui
Mesaje: 39
Membru din: 13 Dec 2012, 14:56
Localitate: Iasi
Nume: Bogdan Constantin

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde Bodolin2008 » 02 Feb 2013, 14:52

Multumesc pentru sfaturi! Voi tine cont de ele!
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde Simo_Pas » 17 Feb 2013, 21:43

Pe cand pozele cu noile achizitii?
arnau666
Gecko
Gecko
Mesaje: 88
Membru din: 27 Mar 2012, 11:58
Localitate: Constanta
Nume: Lex

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde arnau666 » 17 Feb 2013, 22:19

presupun ca deja ai pirmit animalutzul , sa il stapanesti sanatos(asteptam poze)
as avea cateva sfaturi :
-pt caldura ti as recomanda un bec de 40-60 wati dar sa fie normal nu roshu pt ca e mai bine pt psihicu animalului(depinde si ce varsta are cameleonul- daca este de 3-4 luni nu e recomandat sa aiba la basking spot 33 C - ci mai degraba pt mascul adult)
-incearca sa adaugi ceva mai multe betze orizontale prin terariu - asa o sa ii fie mai ushor pt deplasare + comoditate
-cat despre becu uvb ti as recomanda sa fol reptiglo 10.0 pt ca plasa filtreaza prea mult uvb si cel de 5.0 deja e infim cat emana(eu asa procedez la el meu sa fiu sigur ca isi ia necesaru plus ca becurile repiglo au iesit la multe testari foarte slabe la uvb )
-ti asi recoamanda sa folosesti si picurator cat sa si pulverizezi
-cat despre iedera eu as zice sa scapi de ea sa fi sigur-decat sa risti mai bine nu.
-evita dar EVITA SUPERWORMSI /MEALWORSMI !!! o sa devina obsedat de ei... si o sa ai de tras pana va manca altceva...
cam atat !
mult spor si rabdare :)))


nu ar strica sa arunci si un ochi aici : viewtopic.php?f=25&t=1563
numai bine :D
Bodolin2008
Pui
Pui
Mesaje: 39
Membru din: 13 Dec 2012, 14:56
Localitate: Iasi
Nume: Bogdan Constantin

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde Bodolin2008 » 19 Mar 2013, 20:00

Noi fotografii cu cameleonii mei


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde Bobi » 19 Mar 2013, 23:02

Foarte frumosi cameleonii sa iti traiasca si sa te bucuri de ei. Este greu cu umiditatea nu o sa reusesti sa mentii la 60 % cu tot cu picurator, mai ales cand vin caldurile eu ma chinui intr un terariu de 100 50 50 jumate geam jumate osb cu aerisire sus si jos (gen hornbach) sa tin umiditatea la 50 % si nam nici o sansa cu tot cu pulverizatu de 3 ori pe zii si cu tot cu cascada de la exo terra! Astept sa comandam kit special de pulverizare poate cu ala voi reusi!
Felicitari pentru achizitie! :cham:
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Bodolin2008
Pui
Pui
Mesaje: 39
Membru din: 13 Dec 2012, 14:56
Localitate: Iasi
Nume: Bogdan Constantin

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde Bodolin2008 » 06 Apr 2013, 20:14

Noul terariu facut pentru :cham:
http://youtu.be/CQnSza3hIZc
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde agamura » 06 Apr 2013, 20:36

Super!

Doua sfaturi/pareri:

- bambusul (daca este bambus!) este foarte alunecos;
- betele folosite nu au grosimi diferite si nu am vazut nimic orientat pe verticala.

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei! :beer:
Bodolin2008
Pui
Pui
Mesaje: 39
Membru din: 13 Dec 2012, 14:56
Localitate: Iasi
Nume: Bogdan Constantin

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde Bodolin2008 » 06 Apr 2013, 21:06

Multumesc frumos pentru urari si pentru sfaturi. Voi tine cont de ele!
RaduSb
Ou
Ou
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2012, 03:07
Localitate: Sibiu
Nume: Radu

Re: Jurnal terariu Veiled Chameleon

Mesajde RaduSb » 07 Apr 2014, 13:33

Salut, vad ca ai folosit placi de OSB pentru laterale si spate. Ai dat cumva cu ecolac sau sunt "curate" ? Multumesc

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori