Decor Bobi

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde Bobi » 27 Feb 2013, 03:35

Intr un final am terminat si eu primul meu terariu.... Sunt foarte fericit, acum astept sa vad ce animal bag in el ,sunt foarte confuz chiar nu stiu ce sa bag ,as baga niste anolis....daca puteti sa va dati cu parerea , miar prinde tare bine. Multumesc tuturor carora mi au sfaturi si mi au raspuns la posturi mi ati fost de ajutor !! :beer:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Astept pareri pentru animal si eventual daca aveti de vanzare ceva potrivit pentru acest terariu exclus serpi (nu mi plac soarecii :)) )
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde Corleone » 27 Feb 2013, 06:31

Daca bagi si un bec/neon UV poti sa iti iei Madagascar Day Gecko. Fara UV merge Gecko Tokay, Crested....
id: alexfota91
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: Decor Bobi

Mesajde Sanllus » 27 Feb 2013, 11:42

ce plante ai folosit?
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde denis » 27 Feb 2013, 11:46

2 sau 3 gecko tokay ar arata super in terariul tau :drool: . Sau mai poti sa iei si bibron ..
:whip:
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde Bobi » 27 Feb 2013, 13:00

Da voi baga un neon uvb 8 cred, am vazut ca au la hornbach. Are cineva de vanzare Madagascar day gecko sau tokay? Oricum vreau o soparla sa o vad si eu nu sa stea numai ascunsa...
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde agamura » 27 Feb 2013, 14:07

Felicitari pentru terariu. Sa ai grija cu plantele totusi, unele vor creste foarte repede, altele se vor deteriora asa ca vegheaza si la sanatatea lor.

Cat despre biborn si tokay, ambii sunt nevazuti in terariu si nocturni.

Colonia de green anole va anima terariul, sunt foarte activi, rapizi si usor de intretinut si inmultit. Phelsuma sunt superbi, mai putin activi totusi dar compenseaza prin colorit :thumbup:

Uita-te un pic si la Anolis equestris. Sunt diurni, au dimensiuni impresionante pentru un anole, colorati si relativ ieftini. Am vazut de multe ori live soparla asta si mi-a placut tare mult. Din cate stiu sunt foarte agresivi dar, crescuti de mici, se calmeaza...

Succes!
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde Bobi » 01 Mar 2013, 04:28

agamura scrie:Felicitari pentru terariu. Sa ai grija cu plantele totusi, unele vor creste foarte repede, altele se vor deteriora asa ca vegheaza si la sanatatea lor.

Cat despre biborn si tokay, ambii sunt nevazuti in terariu si nocturni.

Colonia de green anole va anima terariul, sunt foarte activi, rapizi si usor de intretinut si inmultit. Phelsuma sunt superbi, mai putin activi totusi dar compenseaza prin colorit :thumbup:

Uita-te un pic si la Anolis equestris. Sunt diurni, au dimensiuni impresionante pentru un anole, colorati si relativ ieftini. Am vazut de multe ori live soparla asta si mi-a placut tare mult. Din cate stiu sunt foarte agresivi dar, crescuti de mici, se calmeaza...

Succes!



Multumesc pentru felicitari si sfaturi :D !
Stau si ma uit mereu la el cu toate ca nu am animalul inca :D, de abea astept sa vina i-am dat maestrului Vali sa imi aduca anolis a zis ca e posibil sa gaseasca pereche, daca nu voi primi un Phelsuma! MAI E PUTIN PANA MARTI :drool:. Zilele astea o sa montez si neonul cu 8.0 UVB si un basking spot. Nu prea am gasit crengi am tot cautat pe la petshopuiri.... Deci Marti postez poze cu ce primesc E SURPRIZA :)) poate apare Andreea Marin :worm:
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde Bobi » 06 Mai 2013, 21:53

Asa cum spuneam m am apucat de 2 terarii arboricole unde voi face o colonie de Phelsuma si momentan in celalalt Crested ! Tot ansamblul masoara 1350 H x 1100 L x 500 l . Voi pune poze ce am facut pana acum maine poimaine incerc sa il termin. Ma tin in loc cei de la geamuri :)). Daca aveti sfaturi le primesc cu placere! Ms

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde agamura » 06 Mai 2013, 23:02

Super Bobi ! Ai calcat cu dreptul in teraristica, cel putin la capitolul constructii de terarii :) :beer: Spor la munca si posteaza poze pe masura ce inaintezi!
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde Bobi » 08 Mai 2013, 23:44

Ms frumos Mihai ! Azi am terminat terrariile in sfarsit .... :beer: acum ramane sa ma holbez ore intregi la ele :))) RELAX
Daca aveti intrebari nu am stat sa pun toate pozele ca sunt foarte multe daca vreti ceva anume, spune ti !

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde Bobi » 20 Dec 2013, 11:51

Noul terariu Arboricol 80H 60L 50l facut in intregime din sticla. Nu prea bune pozele...

Imagine
Imagine
Imagine

si night mode

Imagine
Imagine
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde agamura » 20 Dec 2013, 11:56

Super! :beer:
"Lianele" sunt facute din tuburi pvc?
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde Bobi » 20 Dec 2013, 12:37

Da :)) sunt facute din pexal si acoperite cu cocos din acela de se gaseste la metru pentru acoperirea ghivecelor iarna, "antiinghet". Nu ai vrea sa stii cat m am chinuit :crazy:

Mersi :beer:
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde agamura » 20 Dec 2013, 12:54

Am vrut sa fac ceva asemenator dar la o scara mult mai mare. Am abandonat ideea dupa ce in prealabil mi-am imaginat putoarea siliconului, mizeria si bataia de cap prin care trebuie sa trec. Poate pentru un viitor terariu de dimensiuni modeste o sa incerc. Ale tale au iesit foarte bine! Ti-am marturisit ca ai intrat cu piciorul drept in hobby :) :thumbup:
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Decor Bobi

Mesajde Bobi » 20 Dec 2013, 13:11

Pai si eu vroiam sa mai fac inca vreo 2 "liane" mai mici dar...m a doborat mizeria mai ales ca am facut in casa ca afara nici o sansa pe frigul asta ... Mersi frumos !
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori