FAQ si curiozitati

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FAQ si curiozitati

Mesajde Chuckie » 16 Feb 2013, 22:49

Sau asa.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FAQ si curiozitati

Mesajde Daniyyel » 23 Sep 2013, 14:29

Salutare din nou! Pt ca se apropie perioada rece dati-mi si mie niste sfaturi despre ce becuri (caldura nu UV) sa pun la iguana! Eu foloseam bec infrarosu de la Philips dar am observat ca dau o gramada de bani pe el si nu tine decat o luna. Altceva mai durabil ce-mi recomandati ?
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: FAQ si curiozitati

Mesajde casper11092001 » 23 Sep 2013, 15:59

eu la iguanele mele pana acum un an aproape tot becuri am folosit dar mult mai bun cred ca e un heat pad sau un cablu incalzitor.Bec exo terra am folosit tot cu infrarosu de 150w si ma tinea mai mult de o luna cu fasung ceramic.
Am avut si fasung negru din bachelita dar se ardeau becurile foarte repede cateodata nici o luna nu rezistau.
Fasungul ceramic e super ieftin undeva la 2 lei si becul de 150w exo terra e cam 34-35 lei fata de philips care e mult mai scump.Uite si poze cum arata produsele in caz ca nu sti.

Imagine Imagine

(becuri philips nu am folosit niciodata nu stiu daca sunt mai bune sau mai proaste decat exo terra)
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FAQ si curiozitati

Mesajde Daniyyel » 25 Sep 2013, 17:50

Mersi! Da fasung ceramic am si eu si din acela am avut si la Philips.....Provizoriu am luat un spot de 75W care l-am montat la aprox 30 cm de animal si vad ca se incinge animalul destul de bine! Zilele astea tb sa ma apuc de cumparaturile de toamna! Lampa UV, bec caldura....etc.

Ce-ti mai fac animalutele? I-am luat la al meu vreo 4-5 dovleci din Carrefour ca tot i-am prins ieftini - sa aibe pt la iarna ca tin daca nu sunt taiati!
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: FAQ si curiozitati

Mesajde casper11092001 » 26 Sep 2013, 15:35

sunt bine, ce sa faca inafara ca ma enerveaza pe mine mai nimic.Si eu bag nite bani acum pt. amenajarea lor.
Eu folosesc neon cu uvb 0.5 de 90cm ca sunt mari si numai face fata un bec si pt. caldura am un convector tesy de 2000w.Acum vreau sa cumpar niste cabluri incalzitoare de 25w sa vad cat de bune sunt. O sa le bag pe sub o mocheta cauciucata de exterior cum e aia prin terase pe jos de imita iarba pt ca din material nu pot sa iau ca daca face pe ea se umfla osb-ul pe care e pusa.Pe saptamana viitoare iau un cablu de proba si vad exact ce iese.O sa pun si 2-3 poze.
Sa ai grija sa nu se atinga de spot.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FAQ si curiozitati

Mesajde Daniyyel » 26 Sep 2013, 18:19

Super! Sa ma tii la curent! si eu sunt interesat daca face fata firul incalzitor! Iguana mea mai are un loc al ei preferat si anume sus pe dulapul de la mine din camera! Si daca mai sta pe acolo acum in sezonul rece macar sa folosesc ceva un fir incalzitor, o perna electrica (ma gandeam eu).

Becul nu-l atinge ca e cuminte, nu se urca pe el :) In terariu sta potolit pt ca il scot zilnic afara - avantajul unei familii mari (cand unul nu e acasa, ramane cu celalalt si tot asa)

Acum o ora l-am adus in terariu si dormiteaza la caldura!

Imagine
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: FAQ si curiozitati

Mesajde alex_snake_gunit » 27 Sep 2013, 11:57

parerea mea ca 1 sau 2 spoturi normale dinalea de cativa lei sunt ok si dau destula caldura
Daca ai terariu mare pui unu de 60w sau mai mare ...sau doua, depinde
Eu folosesc cate unu si da caldura .
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: FAQ si curiozitati

Mesajde casper11092001 » 19 Oct 2013, 19:25

mi-am luat cabluri incalzitoare AQUA SZUT de 25w si are 3,5 m si pot sa zic ca primul care l-am luat face 2 sap. de cand il am si merge perfect face 40 de grade constant si l-am lasat in priza si ziua si noaptea in prima saptamana sa-l testez.Chiar daca are 3,5m mie imi ocupa 35L x 35l sa ajung la temperatura asta.Sunt multumit de ele mai ales ca se pot monta si in apa pt. cine are nevoie.Am dat 100ron pe buc
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: FAQ si curiozitati

Mesajde casper11092001 » 24 Noi 2013, 20:20

mi-am adus aminte de poze.
in prima poza asta mai intins face undeva la 35-36 grade, in a 2-a poza ocupa cam 35x25 si face 39 grade.
Imagine

Imagine

l-am prins cu o sfoara subtire si capsat ca sa stea asa si peste el am pus si un celofan in caz ca isi fac nevoile pe mocheta sa nu treaca prin ea si sa strice osb-ul.Bine ca mocheta e cauciucata si o mai umezesc si eu cand pulverizez apa pe ele dar nu e 100% sigura si daia l-am pus.
Imagine
Imagine

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori