Constructia terariu

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde Bobi » 29 Sep 2013, 12:00

Adrian poti tine lejer un crested gecko intr un terariu de 45x45x50, de fapt eu te as sfatui sa nu il tii intr un terariu prea mare, deoarece daca faci cum am facut eu 60x60x120 se salbaticeste si numai mananca cand vrei sa pui mana pe el sa ii dai repashy o sa ai probleme iar daca ii arunci gandaci sau greieri nu o sa ii gaseasca.

Iar problema cu iguana asa cum zice si Michael :) nu baga bani cat iguana e mica ! Daca mergi pe ideea ca il fac acum si il vand mai incolo vei lua o mare teapa eu am vandut terariu de 11 mil pe 6 mil cu tot cu animal in el (Phelsuma madagascariensis) , cu alte cuvinte teraristica la noi e cam slaba si lumea nu are bani sa bage in animale. Daca pui la vanzare un terariu de 45x45x50 cu un crested gecko il el pe 250 de lei amenajat cu orhidee prinsa de mopan care mai costa si aia vreo 50 de lei vei stai vreo 1 luna si nu il vei vinde(asta am facut eu) :))) asa ca gandestete bine inainte :table: :lol: :lol: :lol:
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 30 Sep 2013, 12:33

Inca nu mi-am achizitionat iguana, o sa o cumpar de pui si de aceea nu fac terariul asa mare, pt cel mare am ideile si cum va arata dar o sa dureze mult mai mult, asa ca o sa il fac pe cel de sticla pana o sa-l termin pe cel mare. Am studiat despre terariile de sticla si am fost in mai multe locuri sa le vad si sa-mi fac anumite ideei la cum o sa arate si al meu, dar in scurt timp o sa arasez si poze :) Mumtumesc pt sfaturile aduse ;)
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 30 Sep 2013, 12:38

Nu am investit bani in sticla pt ca am destula, doar intr-un silicon si rabdare :D iar dupa ce-l voi construi pe cel mare acesta il voi pastra sau vinde la un pret mic :)
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 30 Sep 2013, 21:05

As mai avea cateva intrebari. Vreau sa fac un decor in terariu din polistiren, iar dupa modelare am inteles ca trebuie acoperit cu ceresit ( pt gresie sau faianta) sau ce alternative gasesc pe piata? ; mai trebuie sa adaug ceva protectie inainte sau dupa cele trei straturi peste polistiren ca sa nu fie daunator iguanei?
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde Bobi » 30 Sep 2013, 21:19

Cu orice alegi sa dai peste polistirenul sculptat cm17,kit de rosturi,gips...etc, neaparat dupa trebuie dat cu lac ecologic de la kober are o culuarea alba dar se inchide dupa ce se usuca! Dar nu prea merge sa faci decor din polistiren la iguana cel putin cand creste deoarece are ghearele foarte puternice iar cu timpul il va face praf. Cel mai bine uitate in posturile anterioare deoarece la aproape fiecare user in parte s a explicat cum sa faca un terariu ,decor....de aia nu ti se raspunde pentru ca ce intrebi tu, gasesti scris de 10 ori cel putin! Spor la cautat !! Uite aici, am facut eu un terariu si un decor: viewtopic.php?f=12&t=1936 Spor !
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 01 Oct 2013, 09:54

Decorul de polistiren o sa fie pt o perioada mai scurta deoarece o sa-mi fac un terariu mai mare sau pana va creste iguana mai mare. Mersi pt sfaturi si o sa citesc mai mult la decoruri :writer:
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 18 Oct 2013, 20:55

As mai avrea cateva intrebari legate de decorurile din terariu, ce fel de creanga pot sa pun in terariu si cum sa o tratez ?
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde casper11092001 » 19 Oct 2013, 19:58

sa nu fie brad sau pin (conifere in general) in rest poti sa pui orice dupa parerea mea.Eu le-am dezinfectat in apa cu domestos in cada pt. ca erau foarte mari si spalate in 3-4 ape si apoi le-am dat un strat de lac acrilic.Nu aveam cum sa le fierb cum am auzit pe la alti.Radacinile de vita de vie sunt cele mai frumoase daca ai de unde sa faci rost.
Si eu am iguane si sa sti ca nu iti reconamd mai repede agame sau un varan (daca vrei soparle).Daca nu, un corn snake mie nici acum dupa un an decand ii am nu imi vine sa cred ca pot sa stau asa relaxat cu ei fata de cum patesc cu iguanele si in afara de asta poti sa faci si un terariu cu decor pe care nu il distruge nimeni si nici mult spatiu nu iti trebuie pt el.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde Daniyyel » 03 Noi 2013, 11:47

@casper11092001

Iguanele au personalitate frate :)) E altceva cu ele! Si pe mine ma enerveaza cateodata in ultimul hal - dar din cate am observat ele cauta atentie si in plus de asta vor sa evadeze din rutina zilnica; sa exploreze! :)

Sunt incapatanate si de multe ori obtin ceea ce vor pt ca sunt prea "cute" ca sa le ignori! :D
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 25 Noi 2013, 17:49

Mi-am terminat in proportie de 90% terariul dar as mai avea cateva intrebari legate de becurile uv. Este suficient un bec pe timp de zi timp de 12 ore sau trebuie sa pun si unul cu lumina rosie pe timp de noapte?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde agamura » 25 Noi 2013, 19:15

Pana la urma pentru ce animal l-ai facut?
Pentru iguana nu prea e corespunzator, sunt arboricole. Sa protejezi bine becurile pentru ca 100% va sari pe ele :)
Intrebarea legata de caldura e irelevanta daca nu comunici ce temperatura ai in camera respectiva pe timpul noptii (iarna).
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 25 Noi 2013, 19:46

Temperatura in camera pe timp de iarna o sa fie intre 19-22 de grade, iar acest terariu il voi foloai maxim 1 an, voi face altul mai mare care ii deja in schite :)

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori