Constructia terariu

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 24 Sep 2013, 09:33

Buna ziua. As vrea cateva sfaturi in legatura cu constructia unul terariu pt o iguana, detin un acvariu de vreo 6 ani si as vrea ceva nou, mi s-a pus pata pe iguana si as vrea sa pun in locul acvariului un terariu. M-am documentat cat de cat cu privire la constructia terariului si nu stiu care ar fi mai ok, cel din sticla, cel din pal/osb sau cel din polistiren. As vrea sa fac un terariu de 100L/50l/50i pt inceput, iar pe parcurs o sa fac altul mai mare. Detin multa sticla de 3mm si pal deasemenea.
Astept parerile voastre. Va multumesc mult.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde agamura » 24 Sep 2013, 10:20

Daca tot ai sticla la indemana incearca sa-l constuiesti din ea. Sfatul meu este sa-l faci vertical (100 i). Oricum nu va fi bun decat o perioada de timp pentru ca iguana va creste foarte repede. Multe crengi, o sursa de UVB si caldura, vase pentru apa si mancare si cam atat. Substratul e optional :)
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 24 Sep 2013, 17:13

Da, m-am gandit la ideea sa-l fac de 1m pe verticala si asa vred ca o sa-l si fac, desi va fi doar pe o perioada mai mica de 6luni un an, pt ca vreu sa fac un terariu pe un colt de camera, iar acesta va fi mult mai mare si o sa dureze constructia lui si voi posta si poze cu constructia ambelor terarii sa va dati cu parerea. Multumesc mult pt idee :)
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde agamura » 24 Sep 2013, 19:13

Nu ai pentru ce, ideea deja o aveai :D
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 28 Sep 2013, 14:42

As avea o intrebare legata de grosimea sticle. Daca fac un terariu de 80L-80l-45i sticla de 3mm este buna pt constrictia terariului sau este prea subtire? Desi nu prea aste asa mare presiunea ca si la acvariu, dar as vrea sa stiu sa il fac cat mai sigur.
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde denis » 28 Sep 2013, 14:51

Parerea mea e ca sticla este cam subtire.. Eu am de 4 mm la un terariu de 60x40x40
:whip:
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 28 Sep 2013, 15:01

Sau daca il construiesc din pal, imi trebuie un anume fel de pal sau cel care se gaseste pe piata? Din cate am observat trebuie lacuit palul pt a nu absorbi umiditatea si ce lac este necesar ?
Avatar utilizator
gk2012
Piton
Piton
Mesaje: 112
Membru din: 31 Oct 2012, 15:28
Localitate: Bucuresti
Nume: Adrian Rusen

Re: Constructia terariu

Mesajde gk2012 » 28 Sep 2013, 16:37

Salut! Cat esti dispus sa cheluiesti pentru construirea terariului?
Imagine
andrei83pac
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 22 Sep 2013, 18:43
Localitate: Baia Mare
Nume: Perse Andrei

Re: Constructia terariu

Mesajde andrei83pac » 28 Sep 2013, 17:00

Depinde la ce te referi, daca vreu sa-l cumpar gata facut? Nu, nu vreu sa-l cumpar ci sa-l construiesc eu, sau in ideea sa-mi cumpar anumite materiale pt unul mai rezistent si mai usor de facut? La care dintre variante te refereai?
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde Bobi » 28 Sep 2013, 19:39

Fiind primul tau terariu, ai sa vezi ca dupa ce il termini ai sa realizezi ca nu ti a iesit cum ai vrut, deoarece esti foarte entuziasmat sa il termini si vei face greseli ! Cel mai bine cumpara unu de dimensiuni mai mici gata facut si copiaza ! Si la dimensiunile care le vrei tu te va duce foarte scump ! Sunt persoane pe forum care fac la comanda si te va duce mult mai ieftin si mult mai bine construit !! Nu cred ca ma poate contrazice cineva in legatura cu primul terariu facut !! 1. Ori te duce prea multi bani ! 2. Nu iti iese cum ar trebui ! Experienta isi spune cuvantul !!
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde Bobi » 28 Sep 2013, 19:42

P.S Si decat sa faci pentru o iguana 80x80x45 mai bine vinde iguana ca o chinui ! Daca tot faci si vrei ceva frumos fa din profile de termopan, costa mai putin si iti da posibilitatea sa lucrezi la o dimensiune indicata pentru a gazdui o iguana !!
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
gk2012
Piton
Piton
Mesaje: 112
Membru din: 31 Oct 2012, 15:28
Localitate: Bucuresti
Nume: Adrian Rusen

Re: Constructia terariu

Mesajde gk2012 » 28 Sep 2013, 20:38

Eu am o idee cu transformarea unui sifonier sau a unei etajere intr-un terariu. Pretul nu ar fi foarte mare avand in vedere dimensiunile noului camin al reptilei.
Imagine
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde agamura » 28 Sep 2013, 21:41

gk2012 scrie:Eu am o idee cu transformarea unui sifonier sau a unei etajere intr-un terariu. Pretul nu ar fi foarte mare avand in vedere dimensiunile noului camin al reptilei.


Ideea asta am pus-o eu in practica, dintr-un "sifonier" am facut 3 terarii. O mare bataie de cap si multa munca.

Sfatul meu e sa nu bagi bani in terariu atata timp cat iguana este pui. Scoate-l cat mai ieftin posibil!!! Apoi gandeste-te la dimensiuni, materiale si tot ce presupune construirea unui terariu mare: lumina, caldura, umiditate, decor...
Bobi are dreptate cu profilele de termopan, se preteaza la pereti mari, imbinari + latura estetica.
Avatar utilizator
gk2012
Piton
Piton
Mesaje: 112
Membru din: 31 Oct 2012, 15:28
Localitate: Bucuresti
Nume: Adrian Rusen

Re: Constructia terariu

Mesajde gk2012 » 28 Sep 2013, 22:06

Eu vreau sa fac asa ceva pentru niste crested gecko. Daca nu il imparti in mai multe terarii, cred ca este usor de realizat.
Imagine
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Constructia terariu

Mesajde agamura » 28 Sep 2013, 22:37

gk2012 scrie:Eu vreau sa fac asa ceva pentru niste crested gecko. Daca nu il imparti in mai multe terarii, cred ca este usor de realizat.


Pentru crested nu e o problema, dar nu cred ca gasesti asa usor/pret rezonabil mobila in care sa stea confortabil o iguana adulta. Asta incerc sa spun, e mult prea mare bataia de cap.

@ Andrei: ai timp berechet sa gandesti si sa te razgandesti in privinta terariului mare! :D

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori