Amenajare terariu

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
cosminelus
Gecko
Gecko
Mesaje: 59
Membru din: 03 Ian 2014, 03:19
Localitate: Constanta
Nume: Cosmin

Amenajare terariu

Mesajde cosminelus » 26 Feb 2014, 13:37

Salutare prieteni.

De aproximativ 2 luni imi impart aierul din casa cu o 2 tarantule (L Parahybana aprox 22 cm si un G Pulchrpes 4-5 cm). Ambele au terarii care le ofera aproximativ toate conditiile insa vreau pe cel mare sa il redecorez, astfel incat tarantula sa aiba absolut toate conditiile pt. a nu fi stresata, si in acelas timp sa fie si placut ochiului. M-am documentat intens, insa majoritatea topicurilor privind decorarea terariului sunt despre reptile.
1. Ca ascunzatoare, eu folosesc o nuca de cocos care insa este prea mica pt a incapea "animalul" . Am vazut pe net ca se folosesc tot felul de buturugi gaurite sau chiar ghivece de flori. In pet shopurile din Constanta, insa ele nu exista. As comanda cva frumos de pe internet, insa as vrea sa merg la sigur, (poate ma sfatuiti voi). Nu as vrea sa iau cva prea mare sau prea mic, unde sa nu incapa. Am vazut la Exo terra niste ascunzatori insa sunt pt reptile si nu stiu cat de bune sunt pt tarantule ( ma refer la dimensiuni) .

EXEMPLU:
http://www.cromo.ro/petshop/index.php?c=247

Daca voi folosi ghiveci de flori, din ce material sa fie? plastic sau ceramica? Am mai vazut o varianta in care ca ascunzatoare s-a folosit un placaj inclinat sprijinit pe un perete al terariului. Este mai ok asa?

2. Pe internet am vazut ca unii crescatori au pietre in terariu. Mai mari sau mai mici.

EXEMPLU:
http://www.youtube.com/watch?v=oYFy_KtqM2Y

Pietrele sunt "adevarate" sau sunt un fel de polistiren? Este ok sa existe pietre reale in terariul unei tarantule?

3. Am vazut ca pentru aspect se mai pot adauga in terariu un soi de pietricele micute care se presara in jurul plantelor sau a ascunzatorii. (seamana cu boabele de orez, sau cu acele pietricele din agvariile de pesti)

EXEMPLU:
http://www.youtube.com/watch?v=2eRm3Sypr5M - min 1.22

Voi aveti asa cva? Daca pun pietricele de agvariu este ok?

Concret:
Ce materiale trebuie si ce nu trebuie sa punem in terariu pentru a avea o tarantula sanatoasa si ne stresata?

Sunt sigur ca voi gasii aici raspunsuri pt ca am vazut ca majoritatea sunteti destul de experimentati in domeniul asta.
O zi buna si sa va traiasca vietuitoarele!!!
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Amenajare terariu

Mesajde agamura » 27 Feb 2014, 20:23

Salut,

Ce-i place ochiului tau este subiectiv.

Practic poti oferi orice tip de "adapost" atata timp cat este usor de curatat, nu putrezeste si nu este toxic.
Inaltimea terariilor intra in calcul atunci cand vrei sa pui pietre (pietris): creste riscul de accidente daca terestrele tale incearca sa patruleze pe tavanul terariului:) Accidente se pot intampla si daca sapa sub pietre. Personal prefer sa folosesc obiecte neascutite.

Parahybana si rosea (Grammostola) mea nu au folosit niciodata adaposturile, prefera sa stea pe ele si nu in interiorul lor. E valabil si pentru alte specii pe care le detin.

Nu cred ca decorul influenteaza foarte mult nivelul de stres. Consider ca un impact mult mai puternic il are nivelul de zgomot, vibratiile, intensitatea luminii, manipularea constanta...

Un alt sfat ar fi sa citesti mai mult despre speciile pe care le ai si in special despre zonele de unde provin. In felul asta iti vei forma o idee despre habitatul respectiv si implicit despre decor.

Succes! :thumbup:
cosminelus
Gecko
Gecko
Mesaje: 59
Membru din: 03 Ian 2014, 03:19
Localitate: Constanta
Nume: Cosmin

Re: Amenajare terariu

Mesajde cosminelus » 27 Feb 2014, 23:07

Multumesc pt mesaj. Interesanta este partea cu zgomotul. Eu imi tin terariile in living, destul de aproape de tv. Daca le streseaza zgomotul nu este prea ok. O sa revin cu niste poze.

Multumesc !
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Amenajare terariu

Mesajde agamura » 28 Feb 2014, 00:27

Practic nu aud dar zgomotul puternic produce vibratii care pot fi simtite.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori