Geam slefuit

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Ciocioy
Ou
Ou
Mesaje: 24
Membru din: 16 Mai 2014, 18:56
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexx

Geam slefuit

Mesajde Ciocioy » 15 Iun 2014, 18:33

Am nevoie sa iau din geam cam 2mm. Aveti vre`o idee ce ar trebui sa folosesc sa pot sa tai cumva 2mm? pot sa`l slefuiesc cu ceva???
Ciocioy
Ou
Ou
Mesaje: 24
Membru din: 16 Mai 2014, 18:56
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexx

Re: Geam slefuit

Mesajde Ciocioy » 18 Iun 2014, 23:50

Tocmai am terminat terariul si am zis sa pun niste poze. Daca aveti ceva de spus gen sfaturi sau critici...este putin amenajat inca am nevoie de timp si ceva cash :) Sper sa va placa e home made si e primul meu terariu :D

Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Geam slefuit

Mesajde agamura » 19 Iun 2014, 00:52

De la distanta pare ok :) Bravo! :beer:
Ciocioy
Ou
Ou
Mesaje: 24
Membru din: 16 Mai 2014, 18:56
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexx

Re: Geam slefuit

Mesajde Ciocioy » 19 Iun 2014, 01:52

aici imagini mai mari :D
http://postimg.org/image/ih3nnqa65/

http://postimg.org/image/ap86tn4bz/

http://postimg.org/image/lisdizlnj/

Momentan e gol l`am lasat la aerisit pana sambata/duminica atunci cand o sa vina si crested gecko(locuitorul), am folosit geam de 4mm dimensiunile terariului sunt de 45x45x60 balamale normale la 10 lei (am incercat sa iau speciale pt geam dar doar 1 balama costa 130lei) am zis ca o sa reusesc si cu normale. Am ales usa pe balamale desii multi au zis ca cea glisanta e mult mai buna mie imi place pe balamale si nah ...fac cum imi place :P
Plasa de aerisire e cumparata la m2 si a costat 18lei. Geamurile 110lei (trebuia sa dau 100 dar am spart fundul cand l`am facut prima data din neatentie) silicon pentru acvarii transparent 16lei.

Total 150 lei cam asa . Un terariu la fel costa peste 400lei :lol: cand iti faci singur terariul tu faci planul lui si poti sa`l faci cum iti place. Deci spor pentru cei care vor sa se apuce :D
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Geam slefuit

Mesajde agamura » 19 Iun 2014, 13:01

Plasa pe care ai folosit-o cred ca e la fel cu plasa pe care o folosesc eu pentru alte tipuri de ventilatie - se rupe si se deformeaza foarte usor asa ca ai grija. Nu am folosit niciodata balamale lipite pe sticla, am citit ca pica destul de repede. Ai grija si in privinta asta, mai ales ca sticla e de 4mm (destul de grea). In general nimeni nu se opreste la un singur terariu, ti-ai facut mana cu asta, urmatorul va iesi si mai bine. :thumbup:
Ciocioy
Ou
Ou
Mesaje: 24
Membru din: 16 Mai 2014, 18:56
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexx

Re: Geam slefuit

Mesajde Ciocioy » 19 Iun 2014, 17:55

Mersi de sfaturi pai acum asta e daca am ales asa o sa vad cum fac sa continui. Daca e sa pice si se sparge nu`i nici o problema doar sa nu`mi raneasca animalutul. Daca totusi o sa se intample asta o sa`mi fac front door din plexiglass. Alternative sunt :D , plasa nu sunt sigur ca o sa se deterioreze dar daca o face...o sa o schimb si pe ea... :D oricum sper ca o sa`i placa locuitorului :) :D

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori