Constructie terariu (polistiren)

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
branex
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 17:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan

Constructie terariu (polistiren)

Mesajde branex » 16 Iul 2014, 10:36

Salut !

Deschid un topic nou pentru un terariu nou. Am vazut ca mai sunt si alte topicuri legate de constructia terariilor din polistiren cat si un intreg articol, vreau sa multumesc tuturor care se implica in aceasta comunitate, mi-ati fost de un real ajutor.

Bun. Sa trecem la subiect. Creatura care va avea o noua casa va fi un gecko leopard, o femela (dupa sexarea facuta de mine) in varsta de aprox. 1 an jumate. Pe viitor ma gandesc sa-i aduc noi colegi de apartament o femela si un mascul.

Terariul e facut doar din polistiren si sursa de inspiratie e articolul http://www.teraristica.ro/index.php?/te ... tiren.html . Multam' din nou !

Descriere:

Dimensiune: 80x40x40
Materiale: - 3 placi polistiren expandat 5 cm , 2 placi extrudat - (capacul)
- adeziv pentru faianta si gresie Ceresit CM-11 (am cautat Kemacol dar nu am gasit )
- adeziv polistiren Bison
- emulsie hidorfuga - Sika - am cautat mult si am gasit doar la 5 l - ( scump, domne scump :)
- Vopsea - oxizi
- Sine : 3-5 mm, dubla.
- Geam - 4 mm - inca nu l-am cumparat
- Plasa - 1 m - aluminiu
- Alte consumabile: pensule, cutter mare si mic, garnitura geam, smirghel.scobitori,rabadare,timp.

Terariul nu e gata, sunt in santier cu el, undeva la a 3 a mana de adeziv. Ideea e ca am m-am lovit de unele nelamuriri:

1 Cum e mai ok cu oxizii, sa-i pun in adeziv sau sa cumpar o vopsea acrilica sau altceva ?
2 Ca si sursa de caldura am o perna electrica acasa pe care ma gandeam sa o folosesc pe post de heatpad, dar mi-as lua si un bec rosu ca sursa alternativa, nu stiu cum e mai bine.
3. Aerisire i-am facut doar in partea cu zona rece si e cam mica, am facut-o asa pentru circularea aerului in ideea ca o sa am capacul cu multa plasa. Acum nu stiu cata caldura si umiditate o sa se piarda prin plasa si nu stiu exact cu cata plasa sa fac capacul.
4. Geam fix sau pe slide ? Eu ma gandeam pe slide ca as avea doua variante de acces (capac si geam) si mi-ar fi mai usor sa fac curat.

Pun si cateva poze ca sa vedeti mai exact si nu ezitati daca aveti intrebari,sugestii, reclamatii :).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde tiktak » 16 Iul 2014, 10:58

mai multe vreau sa aflu si eu, dar ce am facut pana acum, si am facut cateva, le-am facut in felul urmator:
- Peretii pe care vine polistirenul ori din sticla, ori din parchet laminat, ori din pal.
! Tin sa precizez ca: BECUL aproape de polistiren il TOPESTE, si se poate distruge si decorul !
- Polistirenul il mai modelam si cu bricheta, pentru a nu-i lasa taietura dreapta si este extrem de usor.
- Apoi ca sa intaresc tot ceea ce fac, folosesc ghips, care il fac intr-o galetusa de 1kg, putin mai lichid si il torn pe unde am nevoie, iar cand se intareste putin intind cu o pensula sau cu mana.
- Dupa ce se usuca ghipsul, dau cu CM sau CE (am vazut ca CE-43 este Aquastatic, si as folosi din acela de acum.) pe care il colorez ori cu pigmenti de vopsea ori cu oxizi.

Si am sa pun cateva poze cu ce am facut luni
Imagine
si a iesit asta
Imagine
si de vreo 2-3 saptamani am mai facut si astea 2
Imagine
Imagine
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde agamura » 16 Iul 2014, 12:31

@ branex

1. Nu am folosit niciodata oxizi, probabil se amesteca si coloreaza adezivul. Folosesc doar vopsele acrilice, am impresia ca ai mai multa diversitate.
2. Cred ca perna electrica va strica design-ul. Banuiesc ca vrei sa o pui in interiorul terariului, in exterior nu va da niciun rezultat datorita grosimii polistirenului. Poti folosi orice tip de bec tip spot, nu neaparat IR.
3. Aerisirea e ok, mai ales ca partea de sus vrei sa fie acoperita integral cu plasa. Despre umiditate nu trebuie sa-ti faci probleme, oricum vei avea nevoie de o zona/adapost umed. Sunt gecko care provin din zone aride /semi-aride asa ca, nicio grija! Caldura e mai importanta, mai ales pe timpul zilei, noaptea nu ai nevoie de incalzire suplimentara.
4. Slide! Ai grija cum pozitionezi sinele, cand lucrezi cu polistiren partea asta devine un pic complicata. Mai toate terariile pe care le-am construit au fost ok, am dat-o insa in bara cu cel mai mare dintre ele. Masoara de multe ori inainte si in timpul constructiei cele doua planuri sau rame (de sus si jos) si verifica daca sunt paralele pe intreaga lungime! Daca vor exista diferente mari vei intampina probleme atunci cand o sa monetzi geamurile si va fi o bataie de cap teribila sa remediezi situatia

Felicitari pentru terariu si sper sa iasa exact asa cum ti-ai imaginat! Imi place ca ai incercat sa folosesti cat mai mult spatiu in zona "terestra" prin coridoarele facute cel putin in zona centrala. Multi nu sunt atenti la detaliul asta si rapesc spatiu util animalelor si oricum inutil esteticii. Asta este singura critica :) Ai grija daca optezi pentru becuri, eu am folosit placi de osb pentru suportul acestora invelite in folie de aluminiu. Spor la munca si posteaza in continuare fotografii de pe santier!

P.S. Produsele Kema si Bison desi sunt scumpe sunt produse foarte bune calitativ, in sensul asta nu am niciun dubiu. In mod sigur exista alte firme mai ieftine si nu neaparat proaste insa eu nu am dat de urma lor pe aici. Poti experimenta cu diferite firme si verifica in practica calitatea lor. (eventual ne anunti si pe noi, cu totii cred ca vrem sa economisim un ban!)
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde agamura » 16 Iul 2014, 12:43

@ tiktak

Ai mare dreptate in privinta becurilor, in special in cazul celor incandescente. Solutia mea a fost de a monta becurile pe placi de osb, nu am avut probleme niciodata.
Nu am folosit ghips in decorul terariilor, nu am fost sigur daca adezivul va adera puternic cu acesta apoi stiu (din practica) faptul ca este foarte absorbant si casabil. La tine decorurile rezista de mult timp? Adica sunt curios de rezistenta in timp a ghipsului incastrat in adeziv. Poate pot sa-mi raspunda si alti cititori la nelamurirea asta:)

Felicitari !
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde tiktak » 16 Iul 2014, 13:20

da, intradevar, e foarte absorbant si casabil, doar ca dupa ce il dau cu kit de rosturi, nu am probleme. si am preferat ghipsul deoarece se usuca foarte repede
Ziceam ca vreau sa trec pe adeziv de rosturi CE-43 deoarece am citit ca este mai maleabil si aquastatic. Incercarea moarte n-are
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
branex
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 17:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde branex » 17 Iul 2014, 09:34

@ agamura

Mulțam' de feedback ! In ceea ce priveste perna electrica ma gandeam sa tai fundul terariului, sa-l scobesc practic, sa las polistirenul mai subtire si sa-i pun o bucata de gresie dupa care vin si cu perna. O sa vad la final cum o sa fac.
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde tiktak » 17 Iul 2014, 13:56

eu zic sa planifici de la inceput totul, pentru ca la final o sa vezi ca nu o sa ramai cu optiuni, si nu o sa poti face cum vrei.
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde alex_snake_gunit » 17 Iul 2014, 23:21

oxizi poti sa`i amestesci cu adeziv la ultimu strat sa faci culoarea de baza,
si dupaia daca adezivu e ceva fin poti amesteca iarasi cu oxizi daca dai alte nuante peste culoarea de baza, si daca folosesti tehnica aia cu pensula stearsa inainte sa dai lacu ala cu pensula sau ce ai tu acol sa dai un strat cu lac diluat (sau ma rog nu stiu ce ai acol) eu asa dau inainte ca sa ramana culorile si sa nu se amestece.
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde alex_snake_gunit » 17 Iul 2014, 23:29

un strqat de lac diluat dat cu un pulverizator dinala de unica folosinta sau ce ai la indemana

sper ca ai inteles..mie somn:)) am scris doar ca mi`a sarit in ochi topicu
astept poze cu finalu
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
branex
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 17:21
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde branex » 26 Noi 2014, 14:57

Salut !

Am revenit cu detalii despre lucrul terariului, din pacate nu e gata, n-am avut timp de el, am sistat treaba la el, am mai reusit sa-i dau o mana de oxizii dar nu imi place cum
se vede asa ca am cumparat vopsea acrilica. I-am facut 2 poze in cum e acum, urmeaza sa-l vopsesc, geamuri si capacul, sper cat mai curand !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Constructie terariu (polistiren)

Mesajde agamura » 26 Noi 2014, 15:28

Foarte elaborat :) A iesit ok, sunt curios cum va arata la final! Da-i :whip: ca se apropie sarbatorile ! :D

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori