Amenajari interioare

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde shakw0n » 27 Mai 2010, 15:46

olarasu.marian scrie:.. Eu ma intreb, in cazul in care trebuie sa umble la un terariu, cum il scoate de acolo?


Buna intrebare!
Chiar si sus nu cred ca e spatiu necesar pt ventilatie ca spoturile sunt incastrate in rigips.
Iar unele terarii au aerisire decat in spate sus, ceea ce nu e de ajuns, mai ales in spatiul in care sunt pozitionate.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde shakw0n » 27 Mai 2010, 15:48

De exemplu, aici, se schimba cu totul situatia.

Imagine
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde olarasu.marian » 27 Mai 2010, 15:50

Alta viata, superb!
Avatar utilizator
Chunkypops
Piton
Piton
Mesaje: 213
Membru din: 27 Apr 2010, 19:07
Localitate: Brasov
Nume: Alin N.
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde Chunkypops » 29 Mai 2010, 11:41

Eu nu am vazut inca un terariu exo terra in realitate, dar despre cele de la hornbach as putea povesti o ora cum ma enerveaza cand deschid usile, pe mine si pe tarantule + dupa cum a zis si marian lipituri si urme de silicon de toata jena.
Daca aveti rabdare sa cautati printre rafturi jumate de ora pana gasiti unul sa arate bine , e ok. Am 2 si nu imi mai iau : :jedi:
______________________________________
You can take the cat out of the jungle
But you can't take the jungle out of the cat!
_________________
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde alex_snake_gunit » 01 Iun 2010, 13:25

Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde sMd » 24 Iun 2010, 03:13

4.5.6.7 cele mai practice :)
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde sMd » 24 Iun 2010, 03:16

olarasu.marian scrie:Cu siguranta nu au aerisire laterala, din cate vad eu sunt terariile clasice cu aerisire sub usile din fata si inca o aerisire sus, in spate, pe capac. Singurul loc unde ar putea sa aibe aerisire este deasupra terariului, unde sunt si spoturile, desi dupa cat de aburite sunt geamurile ma indoiesc...
Nu mi se par foarte bune amenajarile de genul asta pentru ca sunt greu de intretinut si au nevoie de o infrastructura bine gandita. Aerisirile prin pereti trebuiesc facute neaparat cu ajutorul ventilatoarelor, plantele naturale au nevoie de lumina alba, nu spoturi etc... Eu ma intreb, in cazul in care trebuie sa umble la un terariu, cum il scoate de acolo?



ascultati'l k e de meserie :))
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde Chuckie » 24 Iun 2010, 10:07

Plantele naturale folosesc din spectrul luminii albe in special rosul si albastrul. Plus ceva UV. Tuburi fluorescente potrivite pentru plante sunt Osram Fluora, Phillips Aquarelle si Exo-terra Reptiglo 2.0. Combinate. Daca se poate toate trei.
Avatar utilizator
Adonnis
Ou
Ou
Mesaje: 24
Membru din: 02 Mai 2010, 17:27
Localitate: Bucuresti/Braila
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde Adonnis » 05 Iul 2010, 00:23

Incepand din toamna o sa ma mut intr-un nou apartament, asa ca trebuie imi aranjez un pic terariile.
Am tot cautat zilele astea pe net diferite modele de rafturi, insa nu am gasit prea multe.La fel si la magazinele din oras(Braila), gen Practiker,Dedeman,Bricostore etc.
O sa am vreo 10 terarii cu tarantule, doua 30x30x45cm si restul 30x30x30cm si inca 3 terarii putin mai mari, de 50x30x40.
Cum sa le aranjez? Pe unde sa mai caut ? Saptamana viitoare ajung in Bucuresti si voi avea mai multe optiuni.

Din ce am gasit pana acum ... ar fi urmatoarele:

2 x http://cameradezi.ikea.ro/product/show/code/80085707 pentru terariile mici, si 1 x http://cameradezi.ikea.ro/product/show/code/63688310 pentru cele 3 terarii mai mari.

Vali, mai sus spuneai de cele 3 tipuri de neoane care sunt bune pentru plante.Probabil ca nu voi putea pune decat un neon deasupra terariilor in care am plante naturale.Care din ele sa fie?

Sariti cu orice idei va vin!
"Whatever you want to do in this world, it is achievable. The most important thing that I've found, is be passionate and enthusiastic in the direction that you choose in life, and you'll be a winner."
-Steve Irwin (1962-2006)
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde shakw0n » 05 Iul 2010, 00:58

Eu intentionez sa`mi fac rafturile din imaginea de mai jos.
Totol va fi din pal iar dimensiunea totala a rafturilor va fi undeva la 130 x 30 x 188 (Lxlxh)
Sus, spatiile disponibile sunt de 25x25x40 (ma gandesc la primul rand de sus sa`l mai inalt putin poate voi detine si niste poecilotherii, ramane de vazut)
La mijloc unde este cu portocaliu va fi spatiu pt slingsi(ma gandesc sa fac un sertar acolo sau mai multe)
Iar jos vor fi numai terestre, in stanga si dreapta spatiu disponibil este de 45x30x30 (2cm + stanga-dreapta pt ventilatie) iar in mijloc spatiul este de 30x30x30
In ceea ce priveste iluminatul, cred ca voi folosi leduri la fiecare spatiu in parte.
Am incercat sa ma incadrez doar intr-o coala de pal si cred ca este destul de ok din punctul meu de vedere.
Voi ce parere aveti ?

Imagine
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde movix » 05 Iul 2010, 08:58

O sa arate super cand o sa fie "mobilat" :thumbup:

(nu cred ca o sa iti ajunga o coala de pal pt. ca suprafata totala e de vreo 5 si ceva mp :crazy: )
:bliss:
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde shakw0n » 05 Iul 2010, 11:12

Da, ai dreptate. Eu nu luasem in calcul bucata din spate care e cea mai mare. :shifty:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Amenajari interioare

Mesajde Chuckie » 05 Iul 2010, 11:37

Adonnis scrie:Vali, mai sus spuneai de cele 3 tipuri de neoane care sunt bune pentru plante.Probabil ca nu voi putea pune decat un neon deasupra terariilor in care am plante naturale.Care din ele sa fie?



As zice Osram Fluora, se folosesc si in sere. E cam roz dar asa o sa-ti para totul mai colorat in terariu.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori