terariu din ...acvariu

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
MarianI
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Iul 2015, 15:25
Localitate: bucuresti
Nume: Marian Iordache

terariu din ...acvariu

Mesajde MarianI » 26 Iul 2015, 15:38

Buna seara,

Am fost acvarist. Pana acum cateva saptamani cand din cauza unei instalatii de schimbare apa la picatura, am reusit sa distrug doua apartamente ...inclusiv al meu. Parchet din lemn masiv , pereti, etc.

In concluzie, ca sa nu divortez si sa mai pot dormii noaptea, am renuntat la acvaristica. Mi-am adus aminte de o dorinta mai veche, de a face un terariu.

Dispun de un bazin trapezoidal, in vederea de sus, de 1.4x0.6xa,33 m cu o inaltime de 0,7m.
Am un decor din polistiren cu ciment, radacini, care arata ok. O sa pun niste poze.
o lampa T5 cu 4 tuburi de 1200mm. Din toata aparatura, cred ca astea sunt cele care se potrivesc noului meu hobby.

Dorinta mea este sa transform acest bazin, intr-un terariu. Dar sunt la inceput, nu prea stiu ce am de facut. Nu-mi dorasc animalute, vreau flori, muschi, ceva plante aromatizate.

Astept daca se paote niste sfaturi, ceva linkuri, pareri...etc.

Multumesc frumos,
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: terariu din ...acavriu

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 27 Iul 2015, 16:06

Salutare si bine ai venit pe forum, la ideea care o ai tu alaturi de flori, muschi si chestii de genul cred ca ar merge niste broscute cum sunt cele din genul Dendrobates sau altele de mici dimensiuni si frumos colorate. Trebuie sa iti faci o lista cu ce fel de plante vrei si apoi vezi daca au conditii necesare asemanatoare, ce iluminare, temperatura si umiditate iti trebuie etc. Trebuie sa iti faci un plan cat de cat amanuntit ca sa poti vorbi de lucruri concrete, parerea mea.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: terariu din ...acavriu

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 27 Iul 2015, 16:15

Uite ai aici un exemplu de vivariu cu Dendrobates azureus ca sa iti faci o idee, oricum sunt si alte specii frumoase dar pentru mine asta e in top.
https://www.youtube.com/watch?v=xnaZwMKHZZA
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: terariu din ...acavriu

Mesajde agamura » 29 Iul 2015, 13:51

Salut!

Bazinul va arata spectaculos dar trebuie sa stii de la inceput ce specii de plante iti doresti si daca esti sigur ca nu vrei nicio jivina:)
Este important sa stii de la inceput pentru ca unele plante au nevoie de ventilatie spre deosebire de altele, altele sunt sensibile la temperaturi ridicate s.a.m.d.

Cel mai simplu vivariu dupa mine este cel aproape ermetic inchis (minim schimb de aer) cu substrat, plante (acvatice si nu numai) si "humidifier". Poti opta pentru vivarii mai complicate, cu aerisiri, sistem de ventilatie interior, "rain maker", scurgere si alte minuni din astea. Daca ai timp de gradinarit si finante, de ce nu! Eu am optat pentru prima varianta si a dat rezultate imediat iar acum dupa mai bine de un an ar trebui sa intervin si sa inlatur cel putin 50% dintre buruieni. O data la 4-5 luni umplu bazinul de la umidificator, lunar scot apa manual pentru ca nu am scurgere si zilnic deschid o usa pentru a hrani 3 broscute care-l populeaza.

Mult succes si bine ai venit pe forum! :beer:
MarianI
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Iul 2015, 15:25
Localitate: bucuresti
Nume: Marian Iordache

Re: terariu din ...acavriu

Mesajde MarianI » 29 Iul 2015, 15:50

Multumesc pt raspunsuri. Am vazut broscutele ...si parca ma bate gandu sa nu renunt la animalute! O sa studiez problema si revin.
MarianI
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Iul 2015, 15:25
Localitate: bucuresti
Nume: Marian Iordache

Re: terariu din ...acavriu

Mesajde MarianI » 02 Aug 2015, 07:59

Am o intrebare. Broscutele sunt galagioase? Am citit ca in perioada imperecherii masculul cheama femela. Este suportabila acea chemare???
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: terariu din ...acavriu

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 02 Aug 2015, 21:27

Depinde de specie, daca tot e sa continuam discutia cu Dendrobates ele sigur sunt suportabile.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
MarianI
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Iul 2015, 15:25
Localitate: bucuresti
Nume: Marian Iordache

Re: terariu din ...acvariu

Mesajde MarianI » 03 Aug 2015, 16:50

Multumesc frumos pt raspuns. Da, despre Dendrobates era vorba. Nu vreau sa fiu sacaitor, dar m-am pacalit pe vremuri cu 2 papagali! De atunci sunt stresat de animalele galagioase.
Dintr-o camera in alta, cu usa inchisa ...am sanse sa nu aud oracaitul?
Oracaie tot timpul?

Promit sa fie ultima intrebare despre oracait!
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: terariu din ...acvariu

Mesajde agamura » 07 Aug 2015, 13:43

Majoritatea "oracaie" decent dar sunt unele care oracaie destul de puternic. Eu tin un grup de D. auratus, oracaitul masculilor este asemenator cu zgomotul produs de vibratia unui telefon mobil. Iti recomand sa te uiti pe poze cu broscute si sa-ti alegi dupa ochi ce-ti place apoi sa cauti despre cat de nelinistitor este strigatul lor:) Poti verifica pe youtube diferitele specii si chemarile lor ca sa-ti faci o parere. :beer:
MarianI
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 26 Iul 2015, 15:25
Localitate: bucuresti
Nume: Marian Iordache

Re: terariu din ...acvariu

Mesajde MarianI » 27 Aug 2015, 16:31

Am inceput documentarea, dar merge greu.

1.Umidificator ma gandesc sa cumpar asa ceva: http://www.petmagia.ro/cumpara/dispozitiv-ceata-terariu-hagen-exo-terra-pt2080-6870449?utm_source=price-ro&utm_medium=web&utm_campaign=price
Gresesc? Este ceva mai bun la un pret rezonabil?
2. Termometru http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.b36c28925969499ea63a7a9b12e377be.exo-terra-termometru-cu-cristale-lichide-pentru-terariu.aspx
3.Higrometru: http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.41262b9aa9734656b40e7634b05b727e.exo-terra-higrometru-pentru-masurarea-umiditatii-din-terariu.aspx

4. Cu incalzitorul sunt in ceata!! Am vazut ceva incalzitoare cu cablu. Terariul meu are aprox 500 litrii. Ce cablu sa cumpar? Cum asigur o tempertura constanta? ce termostat si sonda sa cumpar? Exista un incalzitor echipat din fabrica cu termostat? La un terariu sa zicem pt broscute, se ingroapa incalzitorul in substrat?

4. Ventilator: http://allforpets.ro/ventilator-pentru-acvariu-dymax-fan-w-4_237.html sau http://www.happypets.ro/3295-dymax-vortex-w-8.html

Cu iluminarea, filtre apa, sunt lamurit. O sa va mai deranjez cu urmatoarele:

5. De unde cumpar grila pe care sta substratul? Se poate inlocui cu ceva? gen fund de naveta plastic pt sticle ...
6. Aveti ceva informatii de unde se poate achizitiona plasa fina de aluminiu sau fibra de sticla care se pune deasupra grilei? Este OK orice panza din fibra de sticla?


Sper sa ma ajutati. am stat pe net de cand am deschis subiectul, dar sunt total nelamurit.

Multumesc,
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: terariu din ...acvariu

Mesajde casper11092001 » 28 Aug 2015, 08:52

salut, iti dau niste raspunsuri si eu din ce am folosit si stiu
2.Termometrul e ok dar sa nu il lipesti in interior ca se duce in timp.Am avut si eu si cand spalam peretii la terariu dadeam si pe el si s-a curatat dar asta in timp m-a tinut cam 3-4 ani cred.Poti sa-l pui prin acvariu unde vrei u sa verifici temp ca o sa-ti arate in cateva secunde si dupa il scoti.Eu acum am tot exo-terra dar electronic am dat cam 40 lei pe el si il folosesc la toate terariile
3.Higrometrul ala de kkt am avut si eu prima oara si dasta si termometru la fel.Oriunde le puneam aratau la fel aceeasi temp si aceeasi umiditate.Poate le-am nimerit eu stricate dar totusi nu iti recomand.Eu nu folosesc deloc.
4.Cablu incalzitor am si eu tot de la maxi-pet luat.Au de 3 dimensiuni eu am 2 din ele ala de 25w are 3,5m si ala de 50w are 5,5m.La astea depinde pe ce suprafata il pui adica cat de mut il intinzi, de ex ala de 25w: pus spiralat sub o mocheta pe o L de 35 cm si l de 35 cm face cam 32 grade al mine.
5.La terariul eu am pus un cooler de pc 60x60 printr-un transformator de 12v de la un router si merge la turatie maxima dar poti sa il pui si pe 4-5v la un transformator de telefon care nu il mai folosesti u si merge mai incet are un debit mai mic depinde cum vrei si asa te costa mult mai putin.
La ultimile 2 puncte nu stiu ca nu am avut nevoie de asa ceva niciodata dar eu cred ca poti sa folosesti orice atat timp cat nu e ceva sa putrezeasca sau sa fie toxic.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori