Springtails

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Icpet
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2017, 09:56
Localitate: Pitesti
Nume: Catalin

Springtails

Mesajde Icpet » 02 Apr 2017, 19:50

Buna, pot folosi springtails in substrat la o specie arboricola, gen crested gecko?
Avatar utilizator
IulianLD
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 01 Ian 2012, 02:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Iulian LD
Contact:

Re: Springtails

Mesajde IulianLD » 03 Apr 2017, 17:01

Da, poti.
0.X.0 - Lepidodactylus Lugubris (o colonie)

Telefon: 0751307601
Icpet
Ou
Ou
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2017, 09:56
Localitate: Pitesti
Nume: Catalin

Re: Springtails

Mesajde Icpet » 05 Apr 2017, 09:15

IulianLD scrie:Da, poti.

Chiar si cu plante artificiale?
Avatar utilizator
IulianLD
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 01 Ian 2012, 02:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Iulian LD
Contact:

Re: Springtails

Mesajde IulianLD » 06 Apr 2017, 06:40

Daca substratul este natural/poate putrezi iar terariul umed atunci popularea acestuia cu springtails va tine sub control mucegaiul.
Decorul din plante naturale sau artificiale nu este afectat de springtails. Principala hrana a acestora sunt mucegaiurile.
0.X.0 - Lepidodactylus Lugubris (o colonie)

Telefon: 0751307601
LordNevermore
Ou
Ou
Mesaje: 10
Membru din: 14 Ian 2015, 15:21
Localitate: Brasov
Nume: Nicolae Cristolovean

Re: Springtails

Mesajde LordNevermore » 06 Iun 2017, 13:13

Salut,

Intentionez sa imi fac un terariu tropical naturalistic (substrat si plante naturale) pentru o femela de BRB care este deja prea mare pt a ramane in fauna box.
Din tot ce am citit se cam recomanda echipe de curatatori pt un mediu bioactiv: isopods (woodlice) and/or springtails.

In acest context cateva intrebari:
1. Ma poate ajuta cineva cu o cultura de start-up pt springtails ?
2. Exista vreun risc daca populez terariul cu astfel de vietati? Trebuie sa am grije la ceva anume ?
3. Se pot tine isopods (woodlice) si springtails impreuna ?
4. Exista vreo sansa de suprapopulare si sa nu mai pot scapa de ei ?

Multumesc anticipat.
0723 331 881 - Nae.
Avatar utilizator
IulianLD
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 01 Ian 2012, 02:08
Localitate: Bucuresti
Nume: Iulian LD
Contact:

Re: Springtails

Mesajde IulianLD » 07 Iun 2017, 13:07

BRB = Brazilian Rainbow Boa ?

revenind la intrebari..
1. springtails / woodlice, in romania, la vanzare, nu am vazut decat foarte rar. Exista si următoarele varianta de lucru:

- cel mai probabil vei avea mai mult noroc daca ii colectezi singur .. de gasit ii gasesti cu usurinta in ghivecele cu orhidee si pot fi separati de acarieni prin aceea ca springtails/colembolla plutesc cu usurinta pe apa. Exista know-how referitor la separarea springtails de acarieni aici http://www.dendroboard.com/forum/food-f ... tails.html
- iei legatura cu unul din crescatorii locali de broscute dart frog / dendrobate ... springtails sunt folositi pe post de hrana pentru broscutele foarte mici.
- ii comanzi / ii aduci din Ungaria fie de la urmatorul TerraPlaza fie de la unul din crescatorii de dendrobate de acolo. Te pot ajuta cu date de contact dar nu ar fi fair din partea mea sa le public aici.

2. substratul bioactiv e prin natura sa mult mai greu de curatat decât servetele / astroturf / iarba artificiala etc. Datorita umezelii ar trebui sa fi atent ca pe langa springtails si woodlice sa nu apara in terariu si acarienii.

3. Da, se pot tine împreuna. E de preferat sa ai culturi separate din care sa repopulezi periodic terariul pentru ca woodlice pot manca si ouale de springtails ..

4. Se poate scapă de orice dacă gazezi terariul cu CO2.
0.X.0 - Lepidodactylus Lugubris (o colonie)

Telefon: 0751307601

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori