De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Mesajde Chuckie » 26 Iul 2010, 15:18

Avatar utilizator
state dan
Pui
Pui
Mesaje: 33
Membru din: 21 Noi 2010, 22:08
Nume: STATE DAN
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Mesajde state dan » 23 Noi 2010, 08:14

sunt incepator in ale teraristici dar ma straduiesc sa invat....am o nelamurire: am inteles ca pentru reptile sunt neaparat necesare razele UVB. concentratia de UVB depinde de zona geografica in care traieste acea specie (0.5%; 0.10%). Bun!....dar timpul de expunere la aceste raze? Aici am gasit asa: "Durata zilnica in care vor fi aprinse tuburile UV si becurile este de aproximativ 12-14 ore". Eu nu contest aceasta informatie bazata pe experienta dar am gasit pe net si alceva. vorbind de radiatiile solare Camelia Airinei spune "Razele ultraviolete sunt alcatuite in general din 95% raze UVA si 5% raze UVB, dar aceste procente variaza in functie de conditii atmosferice, anotimp si regiune geografica. Procentajul se schimba si din cauza stratului de ozon ce are rolul de a ne proteja de aceste radiatii. In functie de unghiul de contact dintre razele ultraviolete si stratul de ozon, acesta blocheaza razele mai mult sau mai putin. La pranz, atunci cand soarele se afla deasupra, razele UV lovesc stratul de ozon aproximativ la un unghi de 90 grade, penetrand-ul cu usurinta. In acest moment patrund mai multe raze UVB. Spre deosebire, dupa-amiaza si seara, atunci cand razele solare si stratul de ozon formeaza un unghi, sunt filtrate aproape toate razele UVB, cele care patrund fiind doar UVA. Si tot ea spune: "Pentru scopul producerii vitaminei D sunt suficiente expuneri de 15 minute la soare". Inteleg ca se refera la oameni; cu reptilele e altfel? nu vreau sa creez o polemica doar sa fiu sigur ca nu-i fac rau "lighioanei", pt. ca acolo ea vorbeste de arsuri, cancere si cataracte.....
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Mesajde Chuckie » 23 Noi 2010, 14:17

Nu ai cum sa ii faci rau "lighioanei". Chestia asta au studiat-o ani de zile altii mai capabili decat noi. Oricum tuburile UV 5.0 sunt eficace pana la 30 cm distanta iar cele UVB 10.0 sunt eficace pana la 50 cm de animal. Animalul va sta in raza de actiune a tubului UV si becului cat ii trebuie. Reptilele au un mecanism eficient de a utiliza energia solara, stiu foarte bine cat sa stea "la soare", cand sa se duca intr-un loc mai racoros... Becurile se tin aprinse 12 ore pe zi pentru a respecta ciclul zi-noapte, pentru a nu deregla bioritmul animalelor. Ce ai citit tu este valabil pentru oameni, reptilele sunt mult diferite de noi.
Avatar utilizator
state dan
Pui
Pui
Mesaje: 33
Membru din: 21 Noi 2010, 22:08
Nume: STATE DAN
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Mesajde state dan » 23 Noi 2010, 18:38

Chestia cu “statul la soare” am remarcat-o si eu dar credeam ca sta la plaje sau pleaca la pestera aleatoriu nu stiam ca are dichisul ei. Multumesc mult pentru lamuriri! Ceva banuiam eu, ca aia nu faceau lampile alea aiurea dar m-a speriat rau doamna airinei cu ce scria in articolul ei. Multumesc inca o data!
Avatar utilizator
state dan
Pui
Pui
Mesaje: 33
Membru din: 21 Noi 2010, 22:08
Nume: STATE DAN
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Mesajde state dan » 16 Dec 2010, 11:02

Am o intrebare, retorica si cam meschina! Dar meschinaria e la ordinea zilei la noi in tara, o practica chiar si guvernul.....asa ca as avea o scuza. Tuburile uv sunt garantate 1 an. Ca sa fi sigur, le intrebuintezi doar 6 luni. De unde stiu eu ca cele din magazine sunt intradevar noi atita timp cit sunt relative scumpe si cam toti vanzatori mi-au declarat ca si ei au acasa terari. Se pot schimba si de la prieteni sau cunostinte. Exista o metoda de a le deosebi pe cele folosite, de cele noi?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Mesajde Chuckie » 16 Dec 2010, 12:31

Tuburile folosite se innegresc la capete, chiar si cele model bec economic se inegresc la baza unde sunt infipte in soclul de plastic.
Avatar utilizator
state dan
Pui
Pui
Mesaje: 33
Membru din: 21 Noi 2010, 22:08
Nume: STATE DAN
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Mesajde state dan » 17 Dec 2010, 17:47

E adevarat, atunci cand mor sau incep sa clipeasca arata asa. Dar eu am schimbat tuburi care functionasera destul de mult si nu erau inegrite la capete. Si invers, am vrut sa pun tub nou si cand l-am scos din invelitoare era deja inegrit la capete, asa erau toate din cutia aia dar functionau perfect…. Adevarat ca nu erau tuburi UV ci doar din cele obisnuite, Philips. Si sa va mai povestesc ceva! La unul din magazinela astea erau atarnate vre-o citeva tuburi UV cu ambalajul cam terfelit. Iau unul si ma uit dupa prêt. Nici pe el nici pe cuiul de care era agatat. Chem baiatul ala ( foarte politicos si amabil de altfel) si il intreb cat costa tubul. Zice:
- Scrie pe el!
- Mai, nu are!
- Cum, ca le-am pus cu mina mea la toate?
Il ia si se uita cautind pretul. Cand vede ca nu are, exclama nervos:
- Si le-am spus sa nu le mai puna aici!
- Pai cine mai umbla aici cu marfa in afara de tine?
Nu mi-a raspuns, dar presupun ca cei de la celelante raioane si ca nu era prima oara cind procedau asa.....De ce unul de la caini sau pasari sa ia un tub din magazie si sa-l atirne la alt raion?.....Dar daca l-a adus cineva dinafara....se leaga.....
Ciobastian
Pui
Pui
Mesaje: 43
Membru din: 12 Noi 2010, 22:52
Nume: Ciobanu Sebastian George
Localitate: Campina

Re: De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Mesajde Ciobastian » 21 Feb 2011, 20:16

Am o intrebare foarte importanta.Umiditatea ridicata din terariu nu afecteaza cumva becurile(soclul)???
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce va trebuie becuri UV la reptile?!

Mesajde Daniyyel » 08 Iun 2012, 11:34

Ba afecteaza becurile....dar in timp. Intr-o zi cand s-au aprins becurile automat la ora 8 dim....am auzit un poc....si cand m-am dus sa verific .....am gasit spotul prin terariu....minus partea care se infileteaza in fasung. Aia a ramas in el.....practic s-a rupt becul de la jumatate - adevarul ca era si destul de vechi si a fost si supus umezelii.

Cat despre lampile si becurile UV.....din 2008 si pana acum eu nu am avut (nu am prins pe stocuri in magazine) nici o lampa UV 5.0 .....prima oara i-am luat un bec din acela spiral care seamana cu cel economic de 10.0 :O ......dupa aia am prins numai UV 8.0 .....niciodata nu am gasit 5.0 sunt foarte rare in magazine. Animalul e in perfecta stare de sanatate (dupa cum se si vede in pozele puse mai sus de mine )....adica nu i-au facut rau concentratiile mai mari de UVB.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 39 vizitatori