Terrariu Gecko leopard si cameleon

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Terrariu Gecko leopard si cameleon

Mesajde Mircea » 24 Mar 2010, 08:44

Pana sa fac terrariul pe care vi-l voi prezenta,am tinut leoparzii intr-un fost acvariu, iar cameleonul intr-un vivariu de 20 L pus in picioare.Va spun asta pentru a intelege de ce am sa postez mult prea putine poze intermediare,dar eram grabit sa dau in functiune terrariul dublu.
Acesta fiind transformat dintr-o fosta servanta-vitrina.
Deci : decorul este facut din polistiren, formele fiind facute cu ajutorul unei linguri (sacrificate... :cheers: in interesul artei) si al unui cutit pe care le-am incalzit pe flacara de la aragaz.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Iar la cameleon am facut suplimentar in mijlocut podelei si un sifon de pardoseala in miniatura pentru a se scurge apa rezultata de picuratorul cameleonului (un fel de mini ploaie).
Oricum la cameleon voi fii obligat in cateva luni sa-i fac alta casuta mai mare. Acum este OK ,el fiind de doar 2 luni si 3 saptamani.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine



Dupa ce au fost terminate formele decorului am vopsit cu vopsea lavabila si am lacuit cu lac ecologic (EcoLac).
Incalzirea la gecko este facuta doar cu un bec-spot de 25 W.Desi se poate monta la nevoie si altul mai puternic.
La cameleon UV le are de la un bec-neon Repti Glo de 5.0 de 13W, Exo Terra.Caldura tot prin becuri spot. Sunt 2 duli (una cu soclu normal si una cu soclu mini). Asa pot in functie de caldura ambientala sa jonglez caldura oferita ,dar si printr-un intrerupator reglabil.
Sper ca am fost de ajutor celor care ar vrea sa faca si sunt in pana de idei.
hag
Gecko
Gecko
Mesaje: 53
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde hag » 24 Mar 2010, 08:46

Arata foarte dragut ce ai construit tu acolo...dar vreau sa ma luminezi si pe mine si sa-mi spui la ce ai folosit lingura si cutitul banuiesc ca se topeste polistirenul si ai avut unul foarte gros in care ai putut face forme. asa-i ?
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 24 Mar 2010, 08:46

Multumesc pentru lauda.Da,asa este,era mai gros.Era de 5 cm grosime.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 24 Mar 2010, 08:47

Lingura sacrificata in interesul artei tare rau fraza asta
Avatar utilizator
Mircea
Piton
Piton
Mesaje: 198
Membru din: 22 Mar 2010, 17:09
Localitate: Timisoara

Mesajde Mircea » 24 Mar 2010, 08:48

pai arta nu stiu cata este...dar lingura sigur este sacrificata.
Am uitat sa mentionez ca la terrariul cameleonului exista 2 laturi din sita (plasa tantari),adica usa si o laterala ,desi cred ca se vede si in poza.
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terrariu Gecko leopard si cameleon

Mesajde Akyy1994 » 17 Iul 2010, 17:40

Felicitari pentru decor !
Ascunzatoarea este facuta tot din polistiren?

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori