Terariu gecko - de la proiect la executie

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Terariu gecko de la proiect la executie !

Mesajde croconelu » 28 Aug 2010, 09:01

am terminat terariul este pe pozitie si este functional, desigur mai sunt aspecte care trebuie rezolvate, insa pe parcurs.
cate poze, si apoi comentariile dvs. va rog :thumbup:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

cam asta e !
costuri : executia terariului inclusiv usa din sticla 70 ron, lampa 6 w 22 ron, sticla pt tava 5 ron, lipitul sticlei 10 ron,creta furajera 20 ron ( mai am o gramada ) aerisirile 14 ron. total, rotunjit la 150 ron ( incluse si costurile de logistica )
ce NU imi place: cum se vad aerisirile inauntru ! decupajul ala, intentionez sa il maschez cu ceva, dar cu ce ??? si cum...
lumina, intrandevar chiar si 6 w e prea mult :eh: animalul e stresat, poate si cum am schimbat, din nou, casa.
pe viitor: intentionez sa rezolva problema de iluminare, fie prin lipirea unei foli pe lampa, care sa ma "taie" din lumina, fie o sa montez ceva lampi cu led-uri, eventual rosi si albastre ( am eu in cap ceva... o sa va arat cand e gata ) tava din sticla de la baza, a fost pusa in eventualitatea ca in viitor o sa instalez un heat-pad.
intentionez sa montez un background, sa am un control cat de cat al temperaturi. diverse...
ce mai am nevoie: decor, si elemente pentru decor in terariu, vase pentru mancare/apa
la decorare si nu numai astept parerile voastre.
ce credeti ca nu e ok, si ce ar mai trebui facut.
multumesc.

PS. fica-mea e foarte incantata, de soparlica... :lolno: :wave: :frog: :turtle2:
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde Sloby » 28 Aug 2010, 09:32

Spune-mi De unde ai cumparat sistemul acela de la usi?
Terariul arata super OK.In legatura cu decupajele alea....eu as pune aerisiri si inauntru, dar acum depinde cum circula aerul cu astea 2 .
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde Chuckie » 28 Aug 2010, 09:49

Terariul arata foarte bine, aerisirile sunt ok, usa cu balamale imi place. Bravo dom'le.
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: proiect terariu gecko

Mesajde croconelu » 28 Aug 2010, 09:53

Chuckie scrie:Terariul arata foarte bine, aerisirile sunt ok, usa cu balamale imi place. Bravo dom'le.

merci Chuckie ! merci Sloby, la ce sistem de usi te referi ? sau mai exact la ce anume...
e buna ideea cu aerisiri si pe partea opusa... dar sa vedem poate ma ajuta un coleg de forum si "captusim" terariul pe laterele si pe partea din spate cu un background, ceva.... si atunci se mascheaza.

ceva sugestii ?? ce mai trebuie facut si cum ?
merci.
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde Sloby » 28 Aug 2010, 09:57

Ma refeream la chestiile care sunt prinse de geam.De mult caut o modalitate de a face usa de sticla la terarii, dar nu prea mi-a reusit.
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde Chuckie » 28 Aug 2010, 10:01

Sunt balamale de mobilier dar de obicei trebuie sa dai gauri in geamul ala ca sa le poti pune. Astea sunt pe alt sistem, e o sina sus si una jos, geamul se aseaza in sina aia care ar trebui sa fie captusita cu cauciuc sau plastic si geamul se strange cu niste suruburi.
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde croconelu » 28 Aug 2010, 10:05

Sloby scrie:Ma refeream la chestiile care sunt prinse de geam.De mult caut o modalitate de a face usa de sticla la terarii, dar nu prea mi-a reusit.

acel sistem a fost montat de baieti de la firma de mobila, care au montat terariul. e o banala balama... sigur gasesti la magazine specializate de mobila. sistemul de inchidere este cu magnet push-up ( ceva de genul ) se inchide destul de bine, dar baieti de la mobila si-au exprimat "ingrijorarea" nu o poate deschide soparla ???

PS.
Geta ( soparlica ) are o singura problema, o zgarie cu ghearele pe fica-mea cand o tine in palma :frog:
cum ii taiem unghiile ??? :crazy: :crazy:
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde radu » 28 Aug 2010, 10:12

mie mi se pare un pic cam mic. Intr-una din poze se vede ca leopardul e cam jumate din lungimea terariului, ceea ce mi se pare cam putin.
Ce as modifica eu: as pune un background sau macar un tapet cu imagine de desert, creta as schimba-o cu nisip, pietrile alea le-as inlocui cu niste bolovani mai mari, as pune o ascunzatoare (de obicei leoparzii stau ascunsi ziua).
O chestie care nu imi place si e valabil pt majoritatea terariilor ce le vad pe forumuri e ca toate lucrurile din terariu sunt prea ordonate. Fircare lucru curatat si pus frumos la locul lui, in afara de substrat si cateva elemente de decor nu mai vezi nimic. Daca vrei sa reproduci un colt din natura, lucrurile ar trebui sa fie altfel nu atat de aranjate.
Parerea mea...
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde croconelu » 28 Aug 2010, 10:26

merci Radu,
intradevar si mie imi pare mic, insa dimensiunile au fost date de spatiul in care locuiesc inca.... din pacate.
si crede-ma, doar spatiul a fost problema.
o sa pun un backgorund, dupa cum am mai spus, pe laterale si in spate, poate ma ajuta un coleg de forum...
bolovani i-am avut prin casa, elemente pentru decor inca mai caut. ascunzatoarea impreuna cu vasele pentru mancare o sa vina, in curand.
imi ia 10 secunde sa aranjez pietrele, de obicei in casa tin lucruri curate, de altfel nici nu as risca sa pun un bolovan murdar din natura,in terariul cu gecko. :thumbdown:
alte pareri ?
multumesc.
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde adrianyva » 28 Aug 2010, 11:26

e suficient spatiul .....eu ii tineam in 80 lungime cu 40 latime si nu se miscau deloc...le era frica si dupa i-am mutat in 50 cu 30 si tineam 3 foarte bine.....nu au nevoie de spatiu ei prefera sa doarma !
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde Akyy1994 » 28 Aug 2010, 11:34

Felicitari! :thumbup:
Dupa ce il decorezi complet o sa arate si mai bine. :clap:
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde Crabman » 28 Aug 2010, 11:46

nu face decor din polistiren ca o sa ii iei mult din spatiu ....fa din pal un etaj cat toata suprafata de jos....asa o sa aibe mai mult loc...ce dimensiuni are acum ?
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde alex_snake_gunit » 28 Aug 2010, 11:49

Cum zicea radu ..mi se pare prea mic ,si ttusi unde vrei sa i mai faci si decor ???saracu leopard nu mai are unde sa stea.ai 2 ascunzatori i treuie neaparat plus vas mancare ,apa nu mai ramane spatiu deloc .......
pecorpu de neon poti lipi scoci maro sa mai reduca din lumina ;)
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde croconelu » 28 Aug 2010, 17:50

alex_snake_gunit scrie:Cum zicea radu ..mi se pare prea mic ,si ttusi unde vrei sa i mai faci si decor ???saracu leopard nu mai are unde sa stea.ai 2 ascunzatori i treuie neaparat plus vas mancare ,apa nu mai ramane spatiu deloc .......
pecorpu de neon poti lipi scoci maro sa mai reduca din lumina ;)

parerile cu privire la spatiu, sunt impartite, dupa cum vedeti. eu nu contest faptul ca e mic... repet acesta a fost spatiu disponibil !
decor de grosime 1-2 cm suporta, pe laterale si pe partea din spate.
dimensiunile actuale sunt: inaltime 35, adancime 35 si latime 40.
o sa caut vase mai mici de apa si mancare:)
ok... ce decor imi propuneti ? exclus tapet "desertic" lipit . orice altceva!
astept cu mare interes.
saptamana viitoare o sa incep un proiect de iluminare a terariului cu led-uri jumbo rosi, si albe sau eventual albastre sau chiar un galben deschis daca o sa gasesc. ce parere aveti ?

multumesc.

ps1. "saracu" leopard sa fie el sanatos, ca la toti ni' greu !

ps2. sunt interesat de alte animale pentru display, nu tine neaparat ca in acest terariu sa stea un gecko. poate fi orice alta reptila, desertica, obligatoriu si evident exclus arboricola. deci insist sa imi propuneti un animal pentru display, care sa traiasca cu succes in acest terariu. mentionez ca la orice ora pot face up-grade cu bec uv si orice alte cerinte specifice pt. noua reptila. va rog cat mai repede, ca e targ la unguri cu sanse mari de achizitie !!! ce propuneti ????
motivele pentru care intentionez sa tin o reptila pentru display am destule ( priviti pozele de mai sus: admiratoarea :frog: )
de ce vreau reptila ??? simplu, am considerat ca fiind o provocare si ceva mai interesant decat hamsteri, sau papagali, etc. ( nu ca as fi contra, dar... gusturile nu se discuta )
merci mult.
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde Akyy1994 » 28 Aug 2010, 18:01

ps1. "saracu" leopard sa fie el sanatos, ca la toti ni' greu !


Asta mi se pare o atitudine gresita...Din moment ce ti-ai luat un leopard,trebuie sa ai grija de el,pentru ca are si el o viata.Daca consideri ca tuturor ne e greu,nu iti lua reptile..pentru ca nu e vina lor ne e noua greu.
Nu e vorba ca nu va putea traii acolo,dar tie ti-ar placea sa stai intr-o camera de 4 mp? Dupa ce umpli si cu decor si celelalte elemente o sa fie ca in conserva,asta e ideea.

Fara suparare :)

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 41 vizitatori