Terariu gecko - de la proiect la executie

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde croconelu » 28 Aug 2010, 18:18

Akyy1994 scrie:
ps1. "saracu" leopard sa fie el sanatos, ca la toti ni' greu !


Asta mi se pare o atitudine gresita...Din moment ce ti-ai luat un leopard,trebuie sa ai grija de el,pentru ca are si el o viata.Daca consideri ca tuturor ne e greu,nu iti lua reptile..pentru ca nu e vina lor ne e noua greu.
Nu e vorba ca nu va putea traii acolo,dar tie ti-ar placea sa stai intr-o camera de 4 mp? Dupa ce umpli si cu decor si celelalte elemente o sa fie ca in conserva,asta e ideea.

Fara suparare :)


fara suparare, era o gluma :lolno:
repet, nu contest ca e mic, se si vede lucrul asta :crazy:
acesta este motivul pentru care am lansat asa zis-a "provocare" ce animal de display propuneti pentru acest terariu, in conditiile in care se poate adapta noilor cerinte.de leopard nu va faceti probleme, voi avea grija ca viitorul stapan sa dispuna de spatiu suficient.
desi totusi raman la aprecierea ca nu e asa de stramt, chiar si daca voi mai pierde spatiu si cu decorul, cativa cm.
si consider ca are conditii ok, cu exceptia spatiului si chiar ma preocupa confortul lui, dupa cum se vede.
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde adrianyva » 28 Aug 2010, 18:33

1 alta soparla care sa stea intr-un loc asa mic in afara de gecko leopard nu ai sa gasesti
2 deja o dai? :roll:
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde croconelu » 28 Aug 2010, 18:40

adrianyva scrie:1 alta soparla care sa stea intr-un loc asa mic in afara de gecko leopard nu ai sa gasesti
2 deja o dai? :roll:

1. nu as fi asa convins.
2. NU !!! sub nici o forma, am o varianta sa o plasez la birou intr-un spatiu mai mare :clap: si in acest caz, o sa trebuiasca sa pun ceva in acest terariu. DAR numai dupa ce gasesc si achizitionez, alta reptila!

acum totusi e mic ??? nu mai incape si masculul ??? :eh:

totusi cu riscul de a fi off-topic, ce as putea pune in loc ???
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 237
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde Shak » 28 Aug 2010, 21:59

Dimensiunile acelea se preteaza pentru nevertebratele.
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde croconelu » 28 Aug 2010, 22:32

Shak scrie:Dimensiunile acelea se preteaza pentru nevertebratele.

bine...
dupa forumuri si calculele mele :write: , pot tine un gecko si jumatate :lolno:

merci.

alte incurajari ???
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde Akyy1994 » 28 Aug 2010, 23:09

Nu se pune problema ca nu poti...ca el nu poate sa moara fiindca il tii tu asa.Ideea e ca nu se simte bine.Nu are loc sa faca nimic...
Oricum e treaba ta,faci cum vrei.
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde radu » 28 Aug 2010, 23:19

croconelu scrie:merci Radu,
intradevar si mie imi pare mic, insa dimensiunile au fost date de spatiul in care locuiesc inca.... din pacate.
si crede-ma, doar spatiul a fost problema.
o sa pun un backgorund, dupa cum am mai spus, pe laterale si in spate, poate ma ajuta un coleg de forum...
bolovani i-am avut prin casa, elemente pentru decor inca mai caut. ascunzatoarea impreuna cu vasele pentru mancare o sa vina, in curand.
imi ia 10 secunde sa aranjez pietrele, de obicei in casa tin lucruri curate, de altfel nici nu as risca sa pun un bolovan murdar din natura,in terariul cu gecko. :thumbdown:
alte pareri ?
multumesc.


nu am vrut sa se inteleaga ca vreau sa aduci jeguri de pe afara si sa le bagi in terariu, ci dor sa il amenajezi cumva sa aiba un aer mai "wild", nu chiar asa de ordonat :) Mie asa mi-ar place. Tu fa cum iti place ;)
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde radu » 28 Aug 2010, 23:28

adrianyva scrie:e suficient spatiul .....eu ii tineam in 80 lungime cu 40 latime si nu se miscau deloc...le era frica si dupa i-am mutat in 50 cu 30 si tineam 3 foarte bine.....nu au nevoie de spatiu ei prefera sa doarma !


dupa parerea mea e o prostie ce zici. Gecko leopard nu e un animal diurn si e normal sa doarma mai mult in timpul zilei. Asta nu inseamna ca il sperie sau il streseaza spatiul mare. Poate trai si in spatii mici fara probleme, insa asta nu inseamna ca e si confortabil.


Daca vrei sa ti animalul ca display, trebuie sa ii oferi un spatiu cat mai mare pt a putea face amenajarile interioare si sa ii mai ramana si loc pe unde sa mai umble. Daca vrei sa cresti intensiv pt productie, atunci ii ti in rafturi si spatii cat mai mici pt a incapea cat mai multi. In ambele cazuri o sa traiasca animalele, insa in prima situatie eu cred ca traiesc mai bine ;)
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde croconelu » 29 Aug 2010, 09:06

radu scrie:
croconelu scrie:merci Radu,
intradevar si mie imi pare mic, insa dimensiunile au fost date de spatiul in care locuiesc inca.... din pacate.
si crede-ma, doar spatiul a fost problema.
o sa pun un backgorund, dupa cum am mai spus, pe laterale si in spate, poate ma ajuta un coleg de forum...
bolovani i-am avut prin casa, elemente pentru decor inca mai caut. ascunzatoarea impreuna cu vasele pentru mancare o sa vina, in curand.
imi ia 10 secunde sa aranjez pietrele, de obicei in casa tin lucruri curate, de altfel nici nu as risca sa pun un bolovan murdar din natura,in terariul cu gecko. :thumbdown:
alte pareri ?
multumesc.


nu am vrut sa se inteleaga ca vreau sa aduci jeguri de pe afara si sa le bagi in terariu, ci dor sa il amenajezi cumva sa aiba un aer mai "wild", nu chiar asa de ordonat :) Mie asa mi-ar place. Tu fa cum iti place ;)

sigur ca si mie imi place mai "wild" insa tocmai pentru asta am deschis si continuat acest subiect, sa gasesc solutii de amenajare si decor :eh:
toate la randul lor, pana la urma poate va ramane singura "soparlica" o data cu realizarea unui background, terariul va prinde contur de "wild" inca mai caut solutii...
si astept sugestii despre cum as putea face asta.
multumesc.
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde Danut » 29 Aug 2010, 10:40

Ca sa fie wild ,iti dau eu backgroundul cu roca...mai wild de atat....Iar in legatura cu iluminatul care sa nu se incinga..eu am la o tarantula un sistem cu leduri care arata asa http://www.proiecteuromedia.bizoo.ro/va ... olor-220-V tot ce ai nevie este un cablu pt alimentare si un intrerupator,cred ca la orice magazin care are corpuri de iluminat gasesti asa ceva,tot acolo poti sa iti faci tot sistemul(cablu intrerupator si becul pe leduri) eu asa am facut si foooarte multumit de el.Partea buna este ca pt ca nu se incalzeste,poti sa pui ceva pe el ca sa il acoperi partial,daca vrei sa mai diminuezi din lumina...sau ii pui potentiometru.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde alex_snake_gunit » 29 Aug 2010, 15:13

io tot nu inteleg dc mai ceri sfaturi daca nu te intereseaza si faci cum vrei tu ..Chiar nu intelegi ca nu mai ai unde sa faci decor intr un asa terariu?si nici alta reptila nu vad sa stea acol
Cum a mai zis un coleg mai sus e bun pt nevertebrate :)
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde croconelu » 29 Aug 2010, 20:50

alex_snake_gunit scrie:io tot nu inteleg dc mai ceri sfaturi daca nu te intereseaza si faci cum vrei tu ..Chiar nu intelegi ca nu mai ai unde sa faci decor intr un asa terariu?si nici alta reptila nu vad sa stea acol
Cum a mai zis un coleg mai sus e bun pt nevertebrate :)

invidiosilor :lolno: :lolno: :lolno: sunteti invidiosi ca arate bine ? si va arata si mai bine???
hai ca era o gluma!!!
o sa ramana soparlica singura si in acest mod va avea destul loc ! e ok, asa ? alex ?
si de mai pierd cate 2 cm pe fiecare latura, tot o sa aibe loc, ca e singura. loc mai mult decat scrie la carte...
asa ca e ok... :thumbup:

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 41 vizitatori