Terariu gecko - de la proiect la executie

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Terariu gecko - de la proiect la executie

Mesajde croconelu » 23 Aug 2010, 08:43

Buna,
o data cu achiztia unei femele de gecko leopard si un viitorul apropiat un partener de "joaca" m-am gandit sa le fac o casa noua. Se prezinta astfel viitorul meu terariu :
va fi construit din pal laminat, cu 2 aerisiri laterale, una sus si una jos. capac superior pe care va montat sistemul de iluminare. In fata va fi o usa mare de sticla cu deschidere laterala.
dimensiunile prezentate sunt orientative si oricum va fi destul de mic, lucru datorat spatiului disponibil. aprox 30x35cm. inaltimea inca nu e precizata, astept sugetiile voastre.
am cateva ne-lamuriri pe care sper sa le putem rezolva impreuna! si anume:
-sistemul de iluminare, as vrea (eu) ca pe langa becul de incalzire, care apropo pot renunta la el in favoarea unui heat-pad,sa fie TOT timpul iluminat !!! cu o lumina difuza, care sa nu deranjeze animalele nocturne,lumina generata de un mic corp de neon, si sper sa putem alege impreuna un tub de neon cu o temperatura de culoare,adecvata pt gecko.
-incalzirea, avand in vedere cele mentionate mai sus, cu becul de incalzire vs heat-pad, astept parerile dvs despre acest lucru. re-amintesc ca terariul este realizat din pal laminat sunt dispus sa introduc in acest corp o mica constructie din sticla,desfasurata pe toata baza terariului cu inaltimea de 4 cm, in care sa montez heat-pad-ul si peste el in mod obligatoriu pt mine creta furajera ( exclus din start varianta cu servetele ! nu imi place sub nici o forma, eventualele discutii pe aceasta tema, va rog in alt topic ! inaltimea substratului va fi de 4 cm, exact pana sub usa din sticla ( notat pe desen, 4 cm )
- decor astept sugestiile dvs cu privire la decor, ascunzator mici,as vrea eu, astfel incat animalele sa fie cat mai bine si cat mai mult timp puse in display.
-umidificator, este nevoie ? din cate stiu eu este o specie desertica, scuze daca gresesc si va rog sa ma corectati.in cazul in care va fi nevoie ce solutie recomandati ?
-aerisiri, pal-ul va fi decupat in zona respectiva, si vor fi montate ceva plase... nu stiu, caut ceva, sa arate bine ! ce imi sugerati ? cat de mari sa fac aerisirile ?

mai jos aveti schita terariului, scuze pt desen nu e punctul meu forte :silent:
Imagine

PRECIZARE : acest terariu este facut pt confortul animalelor si are rol-ul principal de display !!! astfel incat rolul estetic conteaza enorm. acesta este motivul pentru care doresc sa fie iluminat non-stop, cu mentiunea iluminat astfel incat sa nu deranjeze prea mult animalele, de altfel am convingerea ca se vor obisnui/adapta.

sunt deschis la orice sugestii, poze, discutii, imbunatatiri ale schitei mele ( poate este cineva mai talentat la desen ) astfel incat sa obtin un terariu bine realizat si conform cerintelor. :clap:
astept cu mare interes sugestiile voastre!
multumesc.
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde Akyy1994 » 23 Aug 2010, 09:47

Legat de iluminare,eu nu consider ca e o problema faptul ca este lumina la speciile nocturne,avand in vedere ca trebuie sa aibe un ciclu si ele.Daca nu ar fii lumina nu ar mai stii cand e zii si cand e noapte.In libertate,pe timpul zilei,cand bate soarele,sa ascund unde stiu ei mai bine,in cazul captivitatii,in ascunzatori.Deci practic asta nu e problema :thumbup:

Bafta cu constructia.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde shakw0n » 23 Aug 2010, 09:53

Da dar el doreste un animal de display. Dupa parerea mea gecko leopard nu este chiar un animal de display avand in vedere faptul ca mai toata ziua doarme ascuns prin grote.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: proiect terariu gecko

Mesajde croconelu » 23 Aug 2010, 10:16

Akyy1994 scrie:Legat de iluminare,eu nu consider ca e o problema faptul ca este lumina la speciile nocturne,avand in vedere ca trebuie sa aibe un ciclu si ele.Daca nu ar fii lumina nu ar mai stii cand e zii si cand e noapte.In libertate,pe timpul zilei,cand bate soarele,sa ascund unde stiu ei mai bine,in cazul captivitatii,in ascunzatori.Deci practic asta nu e problema :thumbup:

Bafta cu constructia.

ok... nu chiar tot timpul lumina ! doar cand sunt acasa :) de la ora 16.00 pana la 8.30 a doua zi... de ex. si tot asa cu o priza programabila.
alte pareri ?

merci.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde Chuckie » 23 Aug 2010, 10:58

Bec rosu, ei nu percep lumina rosie.
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: proiect terariu gecko

Mesajde croconelu » 23 Aug 2010, 11:50

Chuckie scrie:Bec rosu, ei nu percep lumina rosie.

un neon micut, cu spectrul asta, gasesc pe undeva ?
pentru decor ce imi propuneti ?
multumesc.
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde Akyy1994 » 23 Aug 2010, 12:06

Din cate stiu eu,neoane rosii nu prea sunt,cel putin eu nu am vazut,dar gasesti becuri albastre si rosii aici:
http://pepika.ro/produse/228-terariu/23 ... i/pagina3/ in josul paginii.

Cat despre decor,trebuie 4 ascunzatori pentru 2 gecko,pe care le poti cumpara tot de pe acelasi site,impreuna cu plante artificiale si alte accesorii:

http://pepika.ro/produse/228-terariu/23 ... e/pagina1/
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: proiect terariu gecko

Mesajde croconelu » 23 Aug 2010, 12:30

pentru aerisiri ce imi recomandati ?

multumesc.
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: proiect terariu gecko

Mesajde croconelu » 23 Aug 2010, 19:24

croconelu scrie:pentru aerisiri ce imi recomandati ?

multumesc.

terariul este dat in executie cu urmatoarele dimensiuni 40x35 si inaltime 35, deci laturile pe care vor veni puse aerisirile au 35x35cm, cat de mare sa fac aerisirile in asceste conditii ? si mai ales ce anume ??
astept pareri despre cum as putea realiza aerisirile !!! va fi gata maine poimaine si trebuie sa-i pun si aerisiri !!!
multumesc.
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde Akyy1994 » 23 Aug 2010, 19:31

Aerisirile nu trebuie sa fie chiar asa mari..de exemplu poti sa le faci cat pumnul.Daca vrei sa pui plasa de metal,poti sa o prinzi pur si simplu cu niste cuisoare in exterior,dar nu va fi asa de estetic.Ai putea sa cumperi niste aerisir gata facute,nu stiu exact de unde se cumpara,dar sunt gata facute,rotunde din plastic,si trebuie sa le lipesti cu silicon.In cazul asta,decupezi dupa ce iei aerisirile ca sa ai dimensiunile.
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: proiect terariu gecko

Mesajde croconelu » 23 Aug 2010, 19:36

Akyy1994 scrie:Aerisirile nu trebuie sa fie chiar asa mari..de exemplu poti sa le faci cat pumnul.Daca vrei sa pui plasa de metal,poti sa o prinzi pur si simplu cu niste cuisoare in exterior,dar nu va fi asa de estetic.Ai putea sa cumperi niste aerisir gata facute,nu stiu exact de unde se cumpara,dar sunt gata facute,rotunde din plastic,si trebuie sa le lipesti cu silicon.In cazul asta,decupezi dupa ce iei aerisirile ca sa ai dimensiunile.

cat de mari se pot face maxim ? la acest terariu.
plasa este exclus ca nu arata bine... alea rotunde din plastic ar fi ok, desi as prefera mai degraba dreptunghiulare.
unde credeti ca am sa gasesc asa ceva ?
multumesc.
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde Akyy1994 » 23 Aug 2010, 20:01

Dimensiunea buna cred ca ar fi 10x10 cm.
Cred ca vei gasii toate formele geometrice la BricoStore sau Hornbach :lol:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde Chuckie » 23 Aug 2010, 20:42

Poti sa le faci si mai mari, nu e problema. Nu le trebuie umiditate la leoparzi, iar daca vrei sa pastreze umiditate le mai poti obtura partial. Gasesti la Hornbach. Gasesti si terarii de sticla la Hornbach, chiar iti recomand macar sa te uiti la ele ca sa iti dai seama cam cum se face un terariu.
croconelu
Pui
Pui
Mesaje: 34
Membru din: 23 Aug 2010, 07:50
Localitate: Bistrita
Nume: Alin Parauan

Re: proiect terariu gecko

Mesajde croconelu » 23 Aug 2010, 23:29

Chuckie scrie:Poti sa le faci si mai mari, nu e problema. Nu le trebuie umiditate la leoparzi, iar daca vrei sa pastreze umiditate le mai poti obtura partial. Gasesti la Hornbach. Gasesti si teraii de sticla la Hornbach, chiar iti recomand macar sa te uiti la ele ca sa iti dai seama cam cum se face un terariu.

pai de ce nu imi spunetei voi... aici cum se face un terariu ??? ca doar pt asta am intrebat toate tampeniile.
din pacate in orasul in care eu stau, nu am magazin Hornbach, din cate stiu cel mai aproape e in Brasov la 250 km de mine.
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiect terariu gecko

Mesajde Akyy1994 » 23 Aug 2010, 23:57

Majoritatea lucrurilor pe care ti le-am aratat,becurile acelea colorate,elementele de decor,pot ajunge la tine prin comanda.De asemenea,material pentru constructia terariului nu cred ca iti va fi greu sa gasesti.Tot ce iti mai trebuie sunt aerisirile,dar poti gasii multe alte solutii...Poti sa faci si cu plasa de metal,si sa o lipesti tot cu silicon,numai ca iti va trebuii ceva care sa o sustina pana se intareste.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori