Proiect constructie terariu

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde paketel » 05 Sep 2010, 14:10

Ms pt sfat cu cm9,dar acum proiectul e pe terminate.dc stiam de la inceput faceam asa.oricum asta e doar inceputul pt ca animalul are 80 cm si dimensiunile bazei terariului sunt cam de 70*37,si planuiesc sa il schimb cand v-a ajunge la dimensiunea de 120-130 cm.asa ca atunci o sa incerc si cm9 dat fiind faptul ca o sa ii fac unu de 110*60*60.iar legat de turba,nu am vrut sa ma complic.am zis ca pt inceput sa incerc asa sa vad cu iese si am mai luat in considerare si faptul ca turba trebuie dezinfectata.dar totusi am o intrebare de cm9:NU ESTE TOXIC PT ANIMAL?intreb pt ca eu nu o sa aplic lac peste el,asa cum fac unii dupa ce fac decor cu ajutorul lui,ci direct cocos,iar sarpele va avea contact direct cu cimemtul.

da intr-adevar este un corn snake. viewtopic.php?f=3&t=206

buna chestie cu sina!cred ca o sa folosesc de 4.si consider ca nu o sa iasa.daca le fac un pic mai lungi.plus ca la mijloc o sa stea lipite. :P

PS: da chiar m-am chinuit destul de mult,dar merita animalutul! :)
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde alex_snake_gunit » 05 Sep 2010, 16:43

pai ce tu vrei sa dai cu cm9 si peste sa dai iar cu silion si cocos?....eu ma refeream ca in loc sa te chinui sa dai cu silicon si cocos sa dai cu cm9 ...
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde paketel » 05 Sep 2010, 16:50

nup.vreau sa dau direct cu cm9 si apoi sa dau cu cocos(inlocuiesc siliconul cu cm9).ti-am zis care e singura problema:este toxic in contact direct cu sarpele? :geek:
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde alex_snake_gunit » 05 Sep 2010, 23:33

pai tu nu ai cum sa lipesti cocos pe cm9 :crazy: sau nu te inteleg ce vrei sa zici :oops:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde paketel » 07 Sep 2010, 21:50

Proiect pe cale de finalizare...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

ink putin si GATAAAAAAA... :clap:
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde movix » 07 Sep 2010, 22:01

Usile si aerisirile cum vrei sa le faci?
:bliss:
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde Crabman » 07 Sep 2010, 22:02

Parerea mea e ca daca il lasi asa nu e ceva extraordinar ....dar daca bagi crengi si multe plante artificiale o sa fie bestial
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde paketel » 08 Sep 2010, 19:03

"AT LAST!MY GREATES WORK IS NOW COMPLETED!" :clap:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Cam atat aici.De acum incolo poze noi cu terariul pe topicul "proprietariului". :P

La revedere!
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde Crabman » 09 Sep 2010, 00:28

Daca nu te superi iti dau cateva sfaturi :
Baga plante atiificiale...multe
pune o iedera sa se intinda ...sau daca nu iti place iedera pune niste ferigi,niste iarba matei,si alte plante cu frunze
...oricum arata super
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde paketel » 09 Sep 2010, 09:48

ferigile sau iedera nu imi plac.am cautat iarba dar sincer nu am gasit.deocamdata sunt multumit asa,dat fiind faptul ca si bugetul a fost limitat.poate peste 6 luni cand o sa il schimb pe acesta o sa am un buget mai mare. :P
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde paketel » 09 Ian 2011, 22:36

Ca sa nu umplu pagina de topicuri o sa adaug aici terarii construite de mine.Pe langa cele ale lui Pustiu', Rhea, Blaky si cel de la gecko leopard,am mai contruit unul pt o tarantula arboricola a unui baiat din Bucuresti.

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine

ps: cine mai doreste ma poate contacta la id-ul paket_chelie sau la nr de tel 0766585152.
See ya!
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde shakw0n » 09 Ian 2011, 23:12

Chiar crezi ca spotul ala e pozitionat bine acolo, avand in vedere ca tarantula poate ajunge in absolut orice loc din terariu?
Eu ti`as sugera sa`l scoti sau sa`l schimbi cu ceva economic care sa nu se incalzeasca prea tare, daca tot vrei lumina in terariu
In rest terariul arata bine :thumbup:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde radu » 09 Ian 2011, 23:44

la primul terariu ar fi bine sa scoti scrumiera aia si sa pui un vas normal. Cred ca orice ar arata mai bine decat o scrumiera si la al doilea terarariu daca ai fi aliniat macar putin gaurile alea de la aerisire ar fi aratat mult mai bine. Decorul si restul arata bine :uwink:

p.s. De becul acela din terariul 2 nici nu mai comentez ca n-are rost...mai bine il lasi fara bec... :thumbdown:
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde paketel » 10 Ian 2011, 10:46

shakw0n scrie:Chiar crezi ca spotul ala e pozitionat bine acolo, avand in vedere ca tarantula poate ajunge in absolut orice loc din terariu?
Eu ti`as sugera sa`l scoti sau sa`l schimbi cu ceva economic care sa nu se incalzeasca prea tare, daca tot vrei lumina in terariu
In rest terariul arata bine :thumbup:



Urmeaza sa ii adaptez si un intrerupator cu intensitate ca sa nu se incalzesca prea tare,oricum becul este de 25w.
paketel
User banat
User banat
Mesaje: 183
Membru din: 01 Mai 2010, 21:12
Nume: Niculae Laurentiu
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect constructie terariu

Mesajde paketel » 10 Ian 2011, 10:59

radu scrie:la primul terariu ar fi bine sa scoti scrumiera aia si sa pui un vas normal. Cred ca orice ar arata mai bine decat o scrumiera si la al doilea terarariu daca ai fi aliniat macar putin gaurile alea de la aerisire ar fi aratat mult mai bine. Decorul si restul arata bine :uwink:

p.s. De becul acela din terariul 2 nici nu mai comentez ca n-are rost...mai bine il lasi fara bec... :thumbdown:



Am scos de mult scrumiera ca sa ii fac loc pt un vas mai mare.alea sunt poze vechi.iar in legatura cu gaurile,iti dai seama ca am masurat si am tras o linie ca sa le fac drepte...dar cand pui bormasina greu o mai stapanesti pana incepe sa manance din lemn...(adik se misca 1-3 mm de locul unde vrei tu sa dai gaura).

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori