Plante folosite in terarii

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
numbyxix
Gecko
Gecko
Mesaje: 61
Membru din: 29 Mar 2012, 17:23
Localitate: Bucuresti
Nume: Andrei Valentin
Localitate: Crangasi, Lujerului, Militari
Contact:

Re: Plante folosite in terarii

Mesajde numbyxix » 09 Iun 2012, 11:24

Am inteles. La acele plante ai mai pus ceva fertilizanti? Radacinile plantelor erau direct in cocos sau erau in pamantul lor (ca si cum le-ai scoate din ghiveci)?
In cautare de pui de Bull Terrier..
numbyxix@gmail.com
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plante folosite in terarii

Mesajde Daniyyel » 10 Iul 2012, 14:00

Referitor la plante. Ziua tin iguana in living cu mine. Acum vreo cateva saptamani, am auzit ca se tot fosneste iguana in spatele meu si cand ma uit, dadea sa ia cu limba o frunza de "Urechea Elefantului" sau Alocasia denumirea stiintifica. Am luat-o imediat de acolo si am dus planta pe balcon.
Insa ce ma ingrijoreaza e ca am vazut o frunza din care lipsea jumatate.....ori eram eu paranoic, ori chiar erau urme de dinti pe marginea frunzei......

Am monitorizat iguana, nu a avut nimic la gura, nu i s-a umflat maxilarul, sau limba ....

Chestia e ca am vazut pe unele siteuri ca alocasia e toxica pentru reptile, si in altele ca e safe. Acum nici eu nu stiu ce sa zic, dar daca e toxica pentru om, ma gandesc ca e si pentru orice animal.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Plante folosite in terarii

Mesajde gabi_borza » 10 Iul 2012, 14:18

Alocasia e o planta toxica, cu siguranta! Nu cunosc principiile toxice, dar am citit ca poate fi fatala daca e ingerata in cantitati mari. Nu stiu daca reptilele sunt sau nu sensibile, dar mai bine sa previi. Am patit-o si eu cand eram mai mic, vazand la tv cum taie aia lianele si beau apa, am zis sa incerc si eu cu o frunza de alocasia. Nu vrei sa stii ce senzatie am avut dupa... Ardeiul iute e nimic!! Dar n-am patit nimic, norocul meu. Bine, nici nu a iesit mare lucru din frunza aia, incat sa beau.
Daca au trecut mai multe saptamani de cand a mancat, e ok, nu-ti fa griji, dar pe viitor sa fi precaut.
Avatar utilizator
Daniyyel
Gecko
Gecko
Mesaje: 67
Membru din: 23 Noi 2011, 11:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Daniyyel N.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plante folosite in terarii

Mesajde Daniyyel » 10 Iul 2012, 16:30

Pentru om stiu ca este toxica si de asemeni si pentru reptile. Acum nu stiu sigur daca a mancat din frunza aceea din care lipsea o bucata, dar e mai bine sa fiu paranoic cand e vb de animalul meu decat sa zic "lasa".

Dar cum am spus, eu am prins-o cum dadea sa manance din ea, o apucase cu limba sa o traga in gura. De atunci am scos toate plantele toxice din casa; le-am pus pe balcon si pe palier. Si au trecut cam vreo 3 saptamani de atunci.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 43 vizitatori