Cascada (how to make )

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cascada (how to make )

Mesajde alex_snake_gunit » 02 Dec 2012, 22:43

Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Cascada (how to make )

Mesajde Mimi_ » 04 Dec 2012, 15:26

spune-mi te rog cu ce adeziv zi dat, ce culoare? vinarom colorat? si daca ai dat cu lac peste tot la final ce lac? ecologic? si eu faco fantana cam de 1.5 m si in partea de jos vreau sa pun pesti si am imbracat polistirenul cu duraziv, l-am vopsit cu vinarom colorat si acum vreau sa il dau cu lac dar nu stiu ce lac am gasit kober lac pe baza de apa dar spune ca e pt. lemn si parchet si ma gandesc ca pe adeziv nu tine si va cadea.....daca trece apa de lac se strica adezivul colorat? si in final am luat tot kober dar lac pentru piatra...dupa ce se usuca rezista in apa partile expuse (micile bazine)?ca pe cutie scrie ca nu trebuie tinut complet in apa....oricum pesti (2- 3 carasi) voi punedupa vreo 6 luni mai spre vara pana atunci oare se duce toxicitatea....daca poate cineva sa ma ajute ca am ramas in pana......nush cu ce lac s dau pe baza de apa, dar pt. parchet sau pt. piatra....astept pareri

merci
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Cascada (how to make )

Mesajde Mimi_ » 04 Dec 2012, 15:31

si o poza....pt. detalii...vor urma altele cand oi avea mai mult timp...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cascada (how to make )

Mesajde alex_snake_gunit » 04 Dec 2012, 17:29

Deci..duraziv banuiesc ca ceva adeziv de faianta..e ok orice adeziv sa fie de faianta..eu de exemlu la ultima am folosit adesilex P9 de la Mapei....nu conteaza tare mult doar ca e mult mai fin si fain de lucrat..
eu le colorez cu oxizi ...
Lac am folosit de la kober dinala ce ai gasit tu pe care scrie pt parchet e bun,..dar acum am luat ceva lac acrilic pe baza de apa de la hornbach e la fel doar ceva mai gros si il poti dilua mult.
lac pt piatra ala nu cred ca e bun ...pt ca pestii dau coltu`..si la lacul ecologic trebuie lasat ceva vreme la uscat.
Deci dai cu ala de la kober care scrie ca e pt parchet .(2 straturi minim)

ciuss :hug:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Cascada (how to make )

Mesajde Mimi_ » 04 Dec 2012, 17:44

ok...atunci ma duc sa il schimb...k pe asta scrie si ca nu trebuie sa stea in apa..ca e toxic pt. organisme....si tot felu... revin.....merci pt. raspuns in timp f. util...
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cascada (how to make )

Mesajde alex_snake_gunit » 04 Dec 2012, 20:14

pai ceva toxic pt vietati marine scrie si pe ecolac de la kober dar..eu am folosit la acvarii si unele au aproape 2 ani si nu au nici pe dracu.

ps. cascada e faina dar era mai bine daa nu puneai asa multa culoare ca verdele ala si albastru care nu are ce cauta acol ..astept o poza mai "dreapta" :alcohol:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Cascada (how to make )

Mesajde Mimi_ » 04 Dec 2012, 23:09

pai e o poza din urma azi am mai dat un verde mai deschis....dupa ce s-a uscat am vazut ca e prea proeminent verdele, insa peste el,(retusuri care le inveti pe parcurs...) am mai dat cateva nuante de gri...sa se vada mai sters....si intre timp am astupat cu silicon crapaturile....k s-a tras si a crapat pe ici pe colo si incepuse sa se vada si ma enerva....e prima data knd m-am apucat d asa ceva...deci nu am experienta decat ce am capatat lucrand....si citind pe net....si desigur calculand sa iasa cat mai ieftin (noroc cu tati k are mare parte materiale....duraziv, polistiren, silicon, culori, vinarom....). partea de jos....ca sa ma fac inteleasa....totul a plecat de la ideea sa arate ca un munte in miniatura....cu izvor din varful muntelui (unde e zapada la inaltime...)...care curge prin iazuri (sau din iaz in iaz..)...si in final se varsa in "ocean", stiu k trebuia spatiul deschis, nu cu laterale ca de munti....insa am vrut sa aibe si partea asta...k imi place albastrul mult....in poze nu se vede asa bine ca in realitate...mie imi place si la experianta mea... io zic k mi-a iesit ce mi-am propus....acum daca as luao de la capat as schimba multe, k toata lumea stie k pofta vine mancand....asa si ideile...oricum am muncit mult...iar in locul ca "oceanul" o sa pun cativa pestisori....intr-un final knd voi fi sigura k nu e nimik toxic, adik la primavara...in fine, am pus niste poze de azi...partile cu dungi maro e siliconul dat peste care o sa revin cu culoare dupa ce se usuca....partea alba va fi ca o veioza cu led bleu care se va vedea prin ea....si inca doua cu leduri care isi schimba culoarea unul sus de unde curge apa sub capac si unul mai jos....va avea si umidificator tot cu leduri si el, iar in spate intrerupatorul....si filtrul in compartimentul din spate...nu stiu daca sa mai dau vreo nuanta....imi place cum arata...idaca mai aveti alte idei... dupa ce termin cu muntele asta nu stiu cum sa ii zic probabil "muntele problema" k mi-a dat batai de cap si multe neasteptari....in fine, urmatorul proiect...o sa fac un decor si pt. gecko k le-am scos substratul si au doar pietre si plante... astept pareri momentan cu fantana....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Cascada (how to make )

Mesajde Mimi_ » 11 Dec 2012, 13:41

mmda.....pana la urma cand am zis ca am terminat fantana....m-am gandit sa o pun pe un placaj de osb cu roti...insa rotile erau cu prinderea naspa, am renuntat la ele si nu am avut ce face am zis sa lipesc placajul de fundul fantanii si l-am lipit cu o solutie de la tati dintr-un tub ca cel de silicon,dar care continea acetona, substanta de perlandez....si a doua zi cand o umplu cu apa...mergea super dar la nici 5 minute a inceput sa curga.....cand ma uit sub ea trecuse de adeziv, lac si mancase polistirenul....dar pe interior nu se vedea nimic...s-a oprit la fix...insa nu stiu cum dar a trecut apa prin lac... m-am gandit ca era presiunea mare si a trecut apa prin porii lacului...pentru ca nu era nimic distrus dar apa trecea....l-a captusit cu silicon gaurile de pe fund si in interior in zona care era subtire....insa cand ii fac proba din nou...iar curge apa prin el....nu imi explic am dat 4 straturi de lac....si cateva zone care au crapat (dar nu pe fund) le-am astupat tot cu lac...nu-mi explic cum trece apa fara sa se strice nimic in interior, fara sa se umfle....acum mi-a dat tati sa dau tot interiorul cu mapei+latex.....mai am 2 maini de dat ca daca l-am dat peste toate straturile de lac s-a uscat mai greu si a crapat pe ici pe colo...dupa astea 3 straturi ii fac proba daca tot curge nu stiu ce ii mai fac....e chiar stupid....in plus imi tot apar crapaturi, lucreaza materialele....dar eu nu l-am grabit l-am lasat cate o saptamana inainte sa trec la etapa urmatoare....s-au uscat bine adezivul....si materialele pe el...acum probabil din cauza ca este foarte mare in volum iar in bazin mi-au intrat cam 20L...nu stiu cum sa-l mai izolez sa nu curga....in bazinele mici nu curge apa deloc...desi mi-e frica sa nu ma trezesc si acolo ca cedeaza lacul...sau toata asta o fi de la adezivul ala ce a mancat din polistiren...poate a fost mult mai mare paguba decat se vedea cu ochiul....dar totusi....de ce nu s-a stricat nimic pe interior? a mai patit cineva sa treaca apa prin lac? asta e acum sper sa ii dau de cap intr-un final....pana atunci ma apuc sa fac la gecko decor...
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cascada (how to make )

Mesajde alex_snake_gunit » 11 Dec 2012, 19:14

de aia eu prefer sa fac un acvariu la baza si restu fie ce o fii ...
acuma singura sansa e sa iei niste manusi si niste silicon sanitar transparent si sa ungi tot acol .poate ai sanse
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Mimi_
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 12 Oct 2012, 13:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Mihaela

Re: Cascada (how to make )

Mesajde Mimi_ » 11 Dec 2012, 22:25

pai am uns si cu silicon....nu chiar peste tot (unde era baza subtire) dar apoi a venit tati cu mapei+latex (asta se foloseste la acoperisuri sa nu intre ploaia) se face ca o guma e mai bun decat siliconul...am vrut sa o fac cu baza de acvariu dar nu aveam sticla pt. acvariu asa mare, k am vrut sa o fac mare sa imi intre sub televizor (care e in perete), oricum cred k e de la lipiciul ala care a mancat polistirenul pe fund....ca am pus polistiren de 10 in care am scobit un pic pentru inca putina adancime....in fine...acu pana se usuca stratul de mapei+latex...am facut scheletul la decorul pt. terariu....am pus cateva poze...poate termin si eu pana la craciun....:-)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 48 vizitatori