Heat paduri si alte incalzitoare

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde shakw0n » 29 Sep 2010, 23:49

Daca nu vrei sa tii heatpadul in priza non-stop, poti face altceva, poti cumpara un temporizator digital pe care il vei seta cum doresti.
Eu am heatpadul setat sa functioneze 12h/zi, de la ora 22 pana la ora 10dim cand se opreste iar atunci cand s`a oprit heatpadul, pun becul in functiune.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde shakw0n » 29 Sep 2010, 23:56

andrei0001 scrie:multumesc shakw0n si lui vali ....singurele posturi din care am inteles ceva :)

Prin urmare zilele urmatoare voi comanda http://www.pepika.ro/produse/228-terari ... 40-mm.html si il voi pune sub pal ..In caz ca ia casa foc sunati la 112 si comandati o friptura bine patrunsa !
Multumesc ! Andrei :)


Am uitat sa mentionez ca toate heatpadurile cumparate de noi, vin cu niste picioruse din cauciuc pe care le poti folosi pt a inalta terariul, in cazul asta nu va mai fi nevoie sa sunam la 112 :uwink:
Dar eu zic sa faci niste teste cu un termometru, vezi ce caldura va degaja heatpadul cu terariul pus direct pe heatpad si ce caldura va degaja cu terariul pus pe picioruse, eu asa am facut mereu.
Dar sa ai rabdare pt ca ii ia cel putin 30 min sa se incalzeasca la maxim, numai atunci vei putea vedea exact.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde Corleone » 30 Sep 2010, 00:41

eu am 2: un rainforest si un desert. le folosesc de cand le am pe pal sau alte suprafete lemnoase si nu s-a intamplat nimic ciudat, la foc nici nu magandesc :tongue:
id: alexfota91
iuliusjup
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Sep 2010, 09:55
Nume: Iulius
Localitate: Radauti,Suceava

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde iuliusjup » 30 Sep 2010, 11:22

da, si asta e o chestie, dar nu am incercat, sub pal nu vad cum o sa incalzeasca. eu am specii desertice mai mult, heatpadul sta ingropat in nisip sau in calciu, deci nu prea are ce sa ia foc, cum ar fi in cazul substraturilor din materiale lemnoase. hatpadurile trebuiefolosite in combinatie cu priza cu temporizator, daca stau in continuu 24 din 24 cred ca se ard la un moment dat. oricum fiecare cu metoda lui, atat timp cat nu se intampla accidente, fiecare metoda este buna.
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde movix » 30 Sep 2010, 11:41

Lemnul ia foc la peste 200 de grade, asa ca nici nu se pune problema sa ia foc terariul ce drac' :lol: :lol:
:bliss:
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde Corleone » 30 Sep 2010, 14:49

eu ma ma obosesc sa le mai si sting. si nu s-au ars :wave:
id: alexfota91
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde andrei0001 » 02 Oct 2010, 18:33

am cumparat azi heatpadul dar problema e ca nu sta lipit pe fundul terariului ...l-am lasat asa deocamdata.Ma gandesc sa ii dau cu banda izolier ..ce ziceti ? voi cum a-ti procedat ? Terariul este din PAL !
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde Crabman » 02 Oct 2010, 20:52

La terariul din pal eu folosesc heat pad jbl si il pun direct sub terariu fara picioruse
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori