Heat paduri si alte incalzitoare

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde andrei0001 » 29 Sep 2010, 14:21

Dupa cum stiti pe piata sunt diferite modele de heatpaduri ...respectiv Desert si Rainforest de la Exoterra.
Cum in niciun petshop fie el si magazin online nu am gasit heatpaduri rainforest decat pe comanda pentru pitonul meu vin cu 2 intrebari carora nu le-am gasit raspuns ..

Prima si cea mai importanta ..Se poate monta un heatpad sub un terariu din pal ???

A doua ..pentru un terariu din PAL !!.de 80x50x50 avand locatar un piton regal ce heatpad recomandati ?


Tot ce am putut gasi pe net despre heatpaduri consta in faptul ca cel DESERT emana o temperatura de max 40' pe cand cel RAINFOREST de 30' fiecare dintre acestea fiind conceput pentru diferite tipuri de reptile.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde Chuckie » 29 Sep 2010, 17:47

In principiu cel rainforest iti trebuie. Eu am folosit si din cele JBL care sunt de un singur fel, am folosit si desert daca heatpadul e sub terariu, avand in vedere ca intre animal si heatpad mai e si un strat de cateva degete de cocos... nu se mai fac chiar 40°C.
iuliusjup
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Sep 2010, 09:55
Nume: Iulius
Localitate: Radauti,Suceava

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde iuliusjup » 29 Sep 2010, 20:01

pentru terrarile din pal, o metoda buna e urmatoarea:lipesti heatpadul de o bucata de sticla si o introduci in terrariu,pui substrat deasupra. e exact, cum a-i pune heatpadul direct pe terrariu de sticla.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde shakw0n » 29 Sep 2010, 20:02

Eu sunt de parere ca daca ai lua un heatpad JBL mai maricel nu vei mai avea nevoie de inca unul pt o lunga perioada de timp.
Montat sub terariul din pal ii va asigura sarpelui o caldura optima. Eu asa am la terariul din pal in care imi tin leoparzii si pot spune ca a stat in priza nonstop timp de un an si inca functioneaza ca la inceput.
Daca faci un test si pui heatpadul in priza si un termometru pe heatpad, dupa 30 min iti va indica prbabil peste 40grade, dar daca il pui sub terariul din pal, caldura va fii in acea zona undeva la 33grade ceea ce e perfect pt animal.
NU recomand montarea heatpadurilor IN terariu , de nici un fel, fie el de pal sau sticla.
Eu folosesc asa ceva, dar putin mai mic si il recomand.
http://pepika.ro/produse/228-terariu/23 ... 40-mm.html
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
iuliusjup
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Sep 2010, 09:55
Nume: Iulius
Localitate: Radauti,Suceava

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde iuliusjup » 29 Sep 2010, 20:44

shakw0n, fara suparare, de ce nu recomanzi montarea in terariu a heatpadurilor? sa stim si noi motivul, eu asa am la toate animalele, care e pericolul?
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde Crabman » 29 Sep 2010, 21:40

Pei se poate arde animalul ....
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
iuliusjup
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Sep 2010, 09:55
Nume: Iulius
Localitate: Radauti,Suceava

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde iuliusjup » 29 Sep 2010, 21:49

nu prea vad cum se poate arde, din moment ce e sub sticla,sticla pusa pe distantatoarele alea, ramane un spatiu destul de mic unde nu poat incape un animal, asa cum e recomandat si de catre producator acelasi producator care spune ca nu ar trebui folosit sub alte materiale, alte materiale ca palul, care ar putea chiar lua si foc. nah zic si eu
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde Akyy1994 » 29 Sep 2010, 22:02

Cred ca tu explici ceva gresit...se intelegea din ce spuneai tu,ca heat-padul este in contact direct cu animalele.

NU recomand montarea heatpadurilor IN terariu , de nici un fel, fie el de pal sau sticla.


shakw0n, fara suparare, de ce nu recomanzi montarea in terariu a heatpadurilor? sa stim si noi motivul, eu asa am la toate animalele, care e pericolul?


Dar totusi,daca pui deasupra o bucata de sticla e exact aceeasi chestia ca si cum l-ai pune sub terariu direct...Nu vad diferenta.
Ultima oară modificat 29 Sep 2010, 22:03 de către Akyy1994, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde Crabman » 29 Sep 2010, 22:03

tu ai terariu din pal?
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
iuliusjup
Ou
Ou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Sep 2010, 09:55
Nume: Iulius
Localitate: Radauti,Suceava

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde iuliusjup » 29 Sep 2010, 22:11

da, toate terrariile mele sunt din pal, si nu am avut incredere sa-l pun direct sub pal, poate lua foc ma gandesc, si nici nu aveam cum sa-l pun sub terrariu fiindca terrarile sunt puse unul peste altul.
Avatar utilizator
Akyy1994
Varan
Varan
Mesaje: 288
Membru din: 12 Iul 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti
Nume: Aki C.
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde Akyy1994 » 29 Sep 2010, 22:37

In cazul asta am inteles si eu gresit..credeam ca ai terariile din sticla.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde shakw0n » 29 Sep 2010, 23:01

Am spus ca nu recomand montarea lor direct in terariu(fara improvizari) , dar exista destule tipuri de heatpaduri, speciale pt sticla (cele de la exoterra) sau universale cele de la JBL(ca si exemplu), iar daca improvizati, atunci da se pot pune si in terariu iar chestia cu lipirea unora din ele pe geam e cam veche cu toate ca functioneaza in continuare.
Eu ma refeream sa`l pui pur si simplu direct in terariu. Daca cititi pe orice ambalaj ei nu spun ca se pot intampla si neplaceri cum ar fi "overheating" care iti poate "praji" animalul in cateva minute. Incercati sa o luati logic, eu sunt mai pesimist de fel si mereu imi pun intrebarea "Daca?" si asa am ajuns la concluzia ca mai bine in afara terariului decat inauntru.
Sper ca de data asta ai inteles ce am vrut sa zic.
Practic e cam acelasi lucru ca si fazele care au mai fost referitoare la substratul pt gecko. De ce nu`i bun nisipul si de ce unii sunt impotriva lui. Si nisipul se vinde si scrie clar pe ambalaj ca e si pt gecko leopard , dar pe ambalaj nu scrie ca durata de viata a animalului poate scadea daca le folosesti produsul, e cam acelasi risc pe care eu personal nu mi`l asum.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde shakw0n » 29 Sep 2010, 23:17

De exemplu, am avut la iguana un fir incalzitor pe care il tineam ingropat in substrat. Intr`o zi mirosea ceva a incins si nu stiam de unde vine mirosul, dupa cateva minute am bagat capul in terariul iguanei si de acolo venea mirosul. Firul pe care il aveam in substratul de cocos NU putea fi tinut in mana mai mult de 3 secunde, deci va dati seama in ce hal ajunsese sa se incalzesca, in unele locuri deja incepuse sa se topeasca. De atunci am zis ca nu mai pun nimic in terariu care este in legatura directa cu priza(in afara de becuri la care nu pot ajunge animalele) Acum nu spun sa nu se mai foloseasca heatpaduri numai ca atunci cand o patesti o data .. nu mai vrei sa se intample si a 2a oara.
Tin prea mult la sanatatea animalelor mele ca sa mai fac vreo prostie. Fiecare poate folosi orice fel de heatpad montat oriunde, eu doar mi`am spus punctul meu de vedere. :uwink:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde movix » 29 Sep 2010, 23:31

Daca pui un rainforest (chiar si ala mare) sub pal, o sa ai in terariu 30 de grade la pastele cailor sau eventual cand e canicula afara :lol:
eu la boa am jbl de 8W(bagat in terariu) si temperatura nu urca peste 26 27 de grade
:bliss:
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Heat paduri si alte incalzitoare

Mesajde andrei0001 » 29 Sep 2010, 23:32

multumesc shakw0n si lui vali ....singurele posturi din care am inteles ceva :)

Prin urmare zilele urmatoare voi comanda http://www.pepika.ro/produse/228-terari ... 40-mm.html si il voi pune sub pal ..In caz ca ia casa foc sunati la 112 si comandati o friptura bine patrunsa !
Multumesc ! Andrei :)

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 40 vizitatori