Aerisire terariu

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Striker
Pui
Pui
Mesaje: 36
Membru din: 17 Oct 2010, 00:16
Localitate: Oradea
Nume: Pascu Emanuel Sergiu
Localitate: Oradea/Cluj Napoca
Contact:

Aerisire terariu

Mesajde Striker » 03 Noi 2010, 02:05

De curand am am facut rost de un terariu la oferta buna ca sa zic asa doar ca am o singura problema nu are aerisire. E din sticla si m-am gandit la 2 metode posibile:
1. Sa tai sticla si sa fac doua guri de aerisire(habar nu am cum).
2. Sa pun 2 coolere gen cele folosite la calculatoare unul ca sa scoata aerul si altul sa il bage (scuzati exprimarea dar e 2 dimineatza si nu imi vin sinonime mai putin taranesti in cap).
Maine fac rost de poze cu terariul si sa va dati cu parerea, eventual daca aveti alte idei sunt deschis la sugestii
PS terariul este facut din sticla cu capac care are suport pentru bec normal+uv.
Astept propunerile sau idelie voastre.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aerisire terariu

Mesajde shakw0n » 03 Noi 2010, 03:38

Ce dimensiuni are si ce animal va gazdui?
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Striker
Pui
Pui
Mesaje: 36
Membru din: 17 Oct 2010, 00:16
Localitate: Oradea
Nume: Pascu Emanuel Sergiu
Localitate: Oradea/Cluj Napoca
Contact:

Re: Aerisire terariu

Mesajde Striker » 03 Noi 2010, 11:48

100x40x55(Lxlxh) si gazduieste deja 4 gecko leopard...Noi din camera deschidem cutia si mai aerisim ca nu are numai o deschidere mult prea mica deasupra...azi incerc sa fac rost de poze cu terariul...Salut.
Avatar utilizator
state dan
Pui
Pui
Mesaje: 33
Membru din: 21 Noi 2010, 22:08
Nume: STATE DAN
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Aerisire terariu

Mesajde state dan » 11 Dec 2010, 18:10

Cred ca am gasit o solutia. Ideea consta in ai pune un cos. Important e ca gura cosului sa fie jos, la fundul aquariumului si sus totul inchis mai putin orificiul de intrare a aerului. Eu am facut experimentul cu un aquariu mai mic, cam de 15 L dar principiul este aceelas indifferent de marime. Deasupra am pus o tava de cozonac (s-a potrivit perfect ca lungime) pe care am gaurit-o in fund, pe centru (spre disperarea neveste-mi, dar stiinta cere sacrificii) si am introdus un fasung cu un bec de 25 W. In interiorul aquariului am pus un termometru chiar pe fund si am aprins becul. In ceva timp temperatura indicata de termometru s-a stabilizat la 26 gr C. Acum am introdus cosul, adica aparatoarea de carton a unui tub de neon. I-am lipit pe doua laturi cleme din tabla indoita care se prind de geam chiar pe colt si il tin suspendat cu capatul deasupra fundului cam la 3 cm. Am astupat spatial liber dintre tava si pereti de la gura aquariumului cu doua fasi de carton lasind doar un spatiu liber de cativa cm2 in coltul opus cosului. Imediat temperatura indicate de termometru a crescut cu 2 gr C. Asta indica ca avem tiraj si ca aerul de la fund e tras pe cos si e inlocuit de cel mai cald de sus, din vecinatatea becului. Cu asta rezolvi doua lucruri dintr-un foc : improspatezi aerul si folosesti eficient si caldura emanata de bec. Doar ca arata ciudat cu tubul ala iesit in sus. Sectiunea cosului o stabilesti tu in functie de volum, temperatura, prin incercari. Poti monta un subar, o clapeta prin care sa maresti sau sa micsorezi suprafata de evacuare.
vladutz98
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 18 Apr 2012, 11:19
Localitate: Sighetul Marmatiei
Nume: Vlad Vladut

Re: Aerisire terariu

Mesajde vladutz98 » 21 Apr 2012, 18:25

:confuz: am o intrebare:
dintr-un acvariu nu poti face un terrariu (sa pui plasa pe jumate din suprafata unei laturi) :indiferent:
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 237
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: Aerisire terariu

Mesajde Shak » 22 Apr 2012, 07:50

Pune plasa pe toata suprafata de sus si e suficient. becul din interior o sa faca fluxul de aer.
vladutz98
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 18 Apr 2012, 11:19
Localitate: Sighetul Marmatiei
Nume: Vlad Vladut

Re: Aerisire terariu

Mesajde vladutz98 » 22 Apr 2012, 09:40

:thumbup: aha mersi

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 50 vizitatori