Incepator la decorare

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Incepator la decorare

Mesajde Alien » 07 Dec 2010, 03:53

Incerc sa fac un decor pentru terariul unei arboricole si, desi am vazut cum as vrea sa iasa, nu prea stiu cum sa ajung acolo. Daca cineva ma poate ajuta, i-as fi recunoscator. Terariul as vrea sa arate cam asa:

Imagine
Imagine
Imagine

Dar nu stiu cum sa fac decorul respectiv si ce plante naturale pot sa pun.
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepator la decorare

Mesajde Tiberiu Sahlean » 07 Dec 2010, 09:37

Vezi cum am facut eu, e cea mai usoara metoda.
-Cumperi bucatile de cork-bark sau lemnele care vrei sa le bagi in terariu.
-Cumperi ghivecele in care vrei sa pui plantele (vezi ca in Bricostore sunt ghivece mici confectionate din turba - le recomand).
-Cumperi spuma poliuretanica.
-Cumperi silicon de acvarii transparent.
-Cumperi pamant de turba fara fertilizanti all-purpose.
-Cumperi substrat de cocos pe care in prealabil il desfaci si apoi il lasi la uscat (sa fie pe cat de uscat posibil.)
-Cumperi bile de argila.
-Cumperi plantele care vrei sa le bagi in terariu.
-Cumperi cutter sau set de cutter-e.
-Asezi cork-bark-ul si ghivecele in terariu in pozitiile in care vrei sa ramana.
-Umpli spatiile dintre sticla, ghivece si lemn cu spuma poliuretanica.
-Lasi sa se intareasca spuma.
-Folosesti cutter-ul pentru a indeparta excesul de spuma sau sa modelezi background-ul dupa gust (pentru asta iti recomand un set de cutter-e de mai multe dimensiuni, pentru a facilita operatiunea).
-Folosind o pereche de manusi chirurgicale intinzi un strat fin de silicon pe background si apoi acoperi cu cocos. (Mare atentie la pasul asta: daca incerci sa intinzi pe tot background-ul si apoi sa pui substratul, siliconul se va usca partial si nu va mai ingloba cocosul. Iti recomand sa acoperi portiuni mici si aplici cocosul si tot asa mai departe. De asemenea, ai mare grija la intins siliconul sa fii sigur ca acoperi toate suprafetele de spuma intarita. De asta in general e bine sa tai suprafetele foarte sinuoase sau pe care crezi ca nu o sa poti aplica silicon). Aplica cocosul intr-un strat destul de gros ca sa fii sigur ca o sa faca priza pe silicon si o sa acopere toate suprafetele cu spuma. Lasi la uscat in pozitia in care ai aplicat siliconul si substratul circa 1 zi sau macar 8 ore.

Plantele
Daca nu vrei sa folosesti un neon UV, iti recomand sa cumperi plante care nu sunt foarte pretentioase la lumina ambientala. Acum speciile de plante sunt cumparate si in functie de nivelul de umiditate si deci, de tipul de climat din care provine tarantula. Aici astept mai multe detalii de la tine ca sa stiu ce sa iti spun.
Plantele care le cumperi te uiti sa fie de marimi potrivite pentru ghivecele care le-ai montat in background sau, daca le plantezi in substratul bazal, sa fie de marime potrivita cu inaltimea terariului. Nu recomand sa cumperi plante mai mari si apoi sa incerci sa le tai pentru a se potrivi cu ce ai nevoie. E bine ca planta sa fie luata din ghiveciul in care se afla si mutata direct in noul ghiveci.
Pui in partea bazala a ghiveciului tau un strat generos de turba fara fertilizanti de care ai cumparat si apoi planta ta. Ai grija cand scoti planta din ghiveciul vechi sa nu indepartezi stratul de pamant din jurul radacinilor. O scoti din ghiveci si o muti cu tot cu pamant, deoarece ala e mediul pe care ea il cunoaste si in care a crescut, astfel incat cand radacinile vor creste si patrunde in mediul de dedesubt, nu va fi un soc chimic pentru ele (elementele chimice mai si difuzeaza cand le uzi, din partea bazala catre substratul vechi imbogatind mediul).
In partea bazala a terariului pui un strat de bile de argila. Scoti plantele din ghiveci si le pui cu tot cu pamant in locurile in care vrei. In jurul lor si pana la baza tulpinilor le acoperi cu un strat de pamant de turba de care ai cumparat. Ai grija sa tasezi un pic substratul, dar nu prea mult sa nu obturezi aerisirea lui. In nici un caz sa nu folosesti substrat de cocos ca o sa iti moara toate plantele. Bilele de argila de dedesubt vor asigura aerisirea necesara radacinilor si mentin umiditatea si o elibereaza treptat in substratul de deasupra. Cand uzi, uzi intr-un colt pana cand observi o pelicula de apa la baza stratului de bile de argila.
Ca lumina iti recomand sa folosesti un neon de marime potrivita pentru terariul tau si care imita spectrul natural (in gama 5500-6000K). Ai grija cum pui plantele in terariu, astfel incat toate sa aiba parte de lumina, nu doar cele din partea superioara.
Daca vrei sa folosesti muschi, e o alta poveste si pot sa ti-o spun si pe aia daca te intereseaza.
Cam asta e tot cred, daca te mai intereseaza ceva sau am omis ceva, intreaba-ma si incerc sa iti raspund.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Incepator la decorare

Mesajde alex_snake_gunit » 07 Dec 2010, 12:50

Silicon gasesti si maro ,culoarea cocosului :) ca sa iasa si mai bine.
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Incepator la decorare

Mesajde Alien » 07 Dec 2010, 21:28

Multumesc mult pentru informatii. Acum, ramane sa primesc terariul zilele viitoare si sa ma apuc de treaba. Sper sa pot pune practica ce am invatat fara sa iasa o catastrofa chiar totala. :mrgreen:
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Incepator la decorare

Mesajde shakw0n » 07 Dec 2010, 22:25

E foarte usor daca ai si putina imaginatie ;)
Succes si asteptam rezultate cat de curand. :thumbup:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
csrobi
Piton
Piton
Mesaje: 142
Membru din: 05 Mar 2011, 17:47
Nume: Cseke Robert Cristian
Localitate: Zalău, Cluj-Napoca
Contact:

Re: Incepator la decorare

Mesajde csrobi » 11 Iul 2011, 17:11

Foarte utile informațiile pe care le-ai dat, mersi.
Aș fi eu interesat de povestea cu mușchii...
Adresă de e-mail: robert.cseke@yahoo.com

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori