Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde alex_snake_gunit » 19 Ian 2013, 23:38

hmm..ori nu am fost eu atent ori tu, da parca nu cu chit da ala ..tin minte de ceva ciment mai special
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Crabman » 20 Ian 2013, 01:06

Are un video in care zice ca materialul folosit este cel care se pune intre placile ceramice. Deci chit de rosturi... acum ma gandesc ca poate daca in amestecul de apa si chit ar fi fost bine sa pun niste ciment sau aracet :-? Totusi, Fritzmaister tu ziceai ca ai folosit chit pentru rosturi... cum a decurs in final?
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde tiktak » 20 Ian 2013, 09:51

Se folosea CM 9.
si eu folosesc CE 33 si mi se pare ok, nu am probleme cu el.
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
Crabman
Varan
Varan
Mesaje: 440
Membru din: 25 Apr 2010, 00:32
Localitate: Constanta
Localitate: constanta

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Crabman » 20 Ian 2013, 12:57

se folosea cm 9 in video?
Cum de nu ai probleme? la mine s-a uscat destul de bine si la fel... este sfaramicios. adica la o tarantula rezista dar la o soparla mai puternica nu... ai amestecat pur si simplu CE 33 cu apa?
[img]http://forum.portal.edu.ro/uploads/av-134581.gif[/img]
Hey Earl!Hey Crabman!
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde tiktak » 20 Ian 2013, 14:02

da am de juma de an la gecko, si sincer am dat un strat mult prea subtire, cred ca are la 1 mm, dar n-am deloc probleme cu el, CE 33 cu apa, si atat, dat peste un strat de ghips, si la stratu asta subtire se duce asa foarte foarte putin daca frec dare si apas.
La mine problema e alta si chiar am nev de ajutor, nu stiu cum sa fac un vas de apa, in care sa stea apa.
1.Am incercat vas de apa dat cu silicon si cocos, a doua zi e jumate din cat am pus, am mai dat o data, la fel, si l-am lasat 12 ore al uscat.
2. am incercat sa fac cu ghips si peste am dat un strat de acrilic, in cateva ore e jumate apa.

Eu mi-am cumparat in loc de ecolac, ecolazura, din neatentie, chiar daca zicea ca e incolor, tot are o tenta albicioasa, acu vreau sa vad cum tine asta.
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 22 Ian 2013, 09:12

vezi ca chitul de rosturi e sfaramicios pana cand il vopsesti. aici iti recomand acrilicul dar poti sa pui si ecolac. ca sa pastrezi bine culorile si sa nu devina prea albicios sau "shinny" dai mai intai cu lac si dupa lac vopsesti decorul cu acrilic si gata. dupa ce chitul de rosturi e vopsit nu mai este sfaramicios, deoarece se leaga mult mai bine in acest mod. la fel si in constructii, cand chituiesti o perete daca freci cu mana un pic locul chituit vei vedea ca palma ta va fi plin de pudra de chit. dupa ce este dat cu vopsea nu mai iese deloc. oricum chitul de rosturi este recomandat pt decoruri pt animale mai mici. care nu-si infig ghearele, nu rontaie decorul etc, deoarece nu este la fel de puternic ca si adezivul de gresie, insa pastreaza detaliile de 100ori mai bine. eu recomand folosirea ambelor materiale, chitul de rosturi acolo unde detaliile fine conteaza, iar adezivul de gresie de ex la roci unde rezistenta conteaza. de ex poti sa faci un decor complet cu chit pt gecko sau tarantule, poate si pt serpi, insa la agame si animale mai mari nu prea ai cum.

pt o farfurie care sa tina apa cum trebuie, te duci la petshop, iti iei o farfurie pt hamsteri cat mai ieftin. dupa aia te duci acasa, cauti o bucata de polistiren, tai o gaura in centru si lipesti farfuria in polistiren, dupa ce il sculptezi asa cum vrei. asa farfuria va arata bine si nici n-o sa ai probleme.

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori