Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 23 Mai 2011, 11:43

am dat si eu o incercare acu vre 3-4 zile sa vad ce imi iese, este prima mea incercare in sculptarea polistirenului, sper sa se vada cat decat detaliile, (aparatul de foto este veche si n-am bani pt unul nou) am incercat sa imit rocile pe cat se poate de bine, in viitor poate imi ies si mai bine! :thumbup:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

pesterile sau rocile din polistiren le-am sculptat din bucati intregi cu un cutit facut de mine din NiCr, ce imi permite sa imit mai usor colturile ascutite de roci, pot taia bucati foarte fine cu ea, am decupat o bucata de 40cm lungime cu o grosime de 1mm cu ea, taie polistirenul ca untul! acum urmeaza sa le dau o glazura de ciment apoi mai vedem.
pesterile is ideale pt pui/slingsi de tarantula sau scorpioni mai mici, insa vreau sa fac ascunzisuri mai mari pt gecko si corn, apoi sa incerc si o cascada...

casuta am facut-o din bete de la mini-steagurile pt campanie, facute de noi cand lucram la o tipografie, l-am facut asa incat partea de jos sa fie goala pt ca caldura de la heatpad sa intre mai usor, ii bun pt un corn snake sau gecko leopard!
este o metoda alternativa de facut ascunzatoare, iar inspiratia pt casa era o casa veche din lemn de pe marginea padurii
Andu
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mai 2011, 18:15
Nume: Costin Andrei

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Andu » 23 Mai 2011, 11:57

Ascunzatorile ca ascunzatorile, dar casa face tot meciu !!! Felicitari pentri inspiratie si pentru talent, daca-l pot numi asa :D O sa ma apuc si eu de lucrat ceva, sper sa imi iasa si mie :))

Multa bafta si felicitari din nou !
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 23 Mai 2011, 12:03

Cutitul din fir de NiCr functioneaza pe baza legilor lui nenea Ohm. Adica firul de NiCr are o rezistenta foarte mare care se va incalzi din cauza curentului care trece prin ea, insa daca amperajul si voltajul nu este destul de mare nu se incalzeste iar daca este prea mare, polistirenul se topeste si va arata f urat!

Imagine
Imagine

cadrul cutitului este facut din bucati mici de lemn, firul de NiCr este intins si prins de doua suruburi de care sunt prinse si cablurile de alimentare, cablurile de alimentare sunt infasurate in jurul cadrului si prinse cu banda adeziva, iar la capatul lor este pus un conector care se potriveste cu mufa transformatorului! transformatorul este de 6V si 450mA si functioneaza perfect cu cutitul asta, iar firul de NiCr are o lungime de 12-13cm.

iata si accuratetea cutitului, poti vezi prin bucata taiata!

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 23 Mai 2011, 12:26

am facut si ceva experimente pe parcursul zilelor trecute, primul era cu adezivul de gresie si cu chitul de rosturi, iar al doilea cu vopsele.
adezivul este foarte bun daca vrei ca decorurile sa fie tari ca piatra si sa reziste la animale mai mari precum agame si iguane, cred ca rezista si in timp mai mult dar asta inca nu stiu, singura problema ce o are este faptul ca contine nisip, care acopera detaliile fine ce am sculptat cu cutitul "special" ca si textura trunchului de mai sus...chitul de rosturi are o textura foarte fina, acopera decorurile foarte bine iar detaliile se vad perfect si daca dai vreo 3-4 straturi e ok, dar nu ajunge la duritatea adezivului.
am observat ca si tipul din Lizard Landscapes foloseste aceasi material, "grout" daca traduci direct din engleza in romana inseamna ciment, dar daca intrebi, ei spun ca este materialul ce se pune intre placile ceramice. problema cu chitul de rost este ca daca freci decorul cu degetul se ia din material poate dupa vopsit si lacuit nu se mai pune probleama, dar nu se intareste ca si adezivul si un animal ca si o agama l-ar face bucati in secunde. este bun pt animale mai mici precum tarantule, scorpioni, gecko chiar si serpi dar in rest nu.
in ansamblu am ales sa raman la adeziv
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Chuckie » 23 Mai 2011, 12:44

Asa ma gandisem si eu sa fac, o scula cu nichelina si alimentare reglabila. Numai ca nu sunt foarte talentat la decoruri asa ca am renuntat. Cat despre ciment/adeziv/chit de rosturi, mi se pare ciudat ca adezivul sa fie mai dur decat chitul de rosturi. Chitul de rosturi e intre placile de gresie, trebuie sa reziste la loviri, frecare etc. Eu am luat un chit de rosturi ieftin, 10 lei/4kg, la punga de plastic si e mai dur decat adezivul cu care am lipit gresia...
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 23 Mai 2011, 12:59

este mai dur, dar vezi ca de obicei scrie sub ce forma! adica daca este pus ca si rost de 2-3 mm atunci este fiindca nu prea are suprafata de contact. si eu credeam acelasi lucru ca chiar este supus la uz domestic dur, dar daca ne uitam mai bine este sub nivelul placii asa ca pantofii nu au contact cu ea. poate ca daca este acoperit cu vopsea sau lac nu se mai ia din material ca si in cazul chitului de perete si ghips. in cazul chitului mai este si avantajul ca se poate gasi in mai multe culori si nici nu trebuie colorat la sfarsit! dar eu tot adezivul de gresie prefer :thumbup:
ps adezivul flexibil este super tare, dupa ce termini o piatra falsa cu ea, poti sa spargi si nuci cu ea :rock:
ps2 daca nu ai nustiu ce talent tot poti sa faci ceva roci interesante cu cutitul asta, trebuie doar sa o misti in sus si jos si ies niste chestii super faine. busteanul ala era putin mai comlicat dar in rest...
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 23 Mai 2011, 13:28

experimentul nr.2 cu vopsele

ca si vopsele am ales sa folosesc vopsele acrilice, cele care se folosesc la pictat tablouri, in primul rand fiindca sunt non-toxice, chiar si copii de 3 ani au voie sa lucreze cu ea, daca este ingerat accidental n-are efecte severe, insa consumul unui tub intreg nu este indicat...am gasit un set intreg (de 6 culori fiecare de 75ml) cu 20 de lei, asta inseamna cam 3.5 lei tubul care este f ieftin dupa parerea mea, fiindca cu vreo stiu si eu 10 picaturi max 15 am vopsit 3 ascunzatoare ce am sa postez mai jos.
culori ce am, se vad in imagine, marca nu au ca am aruncat cutia...(nici nu avem voie sa facem reclama)

Imagine

partea experimentala consta in faptul ca cineva mi-a zis ca vopselele acrilice se dilueaza cu apa dar cand se usuca devin rezistenti la ea. am facut experimentul, am tinut o pestera vopsita doar cu acrilic, fara lac ecologic sau orice fel, sub apa o ora-si, apa era total limpede iar culorile la fel de clare. asa ca dupa parerea mea nu mai este cazul sa dau si cu lac eco dupa vopsit, pe langa asta chiar arata mai bine fara ea.

am observat la curatarea farfuriilor in care combinam culorile (m-am chinuit o vreme pana am obtinut un maro ideal pt trunchiul ala) vopseaua uscata era aproape ca siliconul dupa uscare asa ca...

imi place f mult vopseaua asta si recomand!
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 23 Mai 2011, 14:11

ascunzatorile ce am reusit sa termin...de mentionat ca sunt primii ce am facut, am incercat sa le fac pe cat se poate de realiste! sper sa va placa, iar daca nu, sa nu fiti prea critici ca sunt nou ;)

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 25 Mai 2011, 08:04

noul proiect la care lucrez, va fi o buturuga cu radacini... dimensiunile sunt destul de mari, are aproape 30x30x30 va arata super intr-un terariu pt tarantule arboricole, sau orice altceva, serpi mai mici, gecko leoparzi de toate marimile etc. pe interior este gol acolo este un loc pt ascunzatoare, insa si printre radacini va fi exista un loc ferit...
acum ma gandesc la texturizare, nu stiu daca sa sculptez scoarta in polistiren si dupa aia sa dau cu adeziv sau sa incerc ceva smecherii cu adezivul poate o pot modela putin. cam asa ar arata cu polistirenul texturat:

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 25 Mai 2011, 12:45

se pare ca nu merge texturizarea cu cutitul, este prea scurt si suruburile nu ma lasa sa ajung pana la polistiren.se pare ca ramane faza cu adezivul sau mai vad ce improvizatii imi vin in minte :thumbup:
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde shakw0n » 25 Mai 2011, 18:08

Sunt curios sa vad cum o sa`ti iasa.
Sa faci "aluatul" mai gros ca sa`ti fie usor la modelat.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 25 Mai 2011, 19:05

pana la urma mi-a venit inspiratia, tot ma gandeam ce sa folosesc, ca sa fie ceva cu un varf subtire ca de ex. un cui... prima idee era sa incalzesc un cui si sa lucrez cu aia, dar mi-am amintit ca am un ciocan de lipit care are varful exact ca un cui si pe langa asta se incalzeste singura. macar asa voi avea linii de ghidaj pt adeziv si o sa fie cu mult mai usor.
rezultatul:

Imagine
Imagine

am sculptat si radacinile dar mai am de lucru la ele, la una inca nu s-o uscat siliconul pe deplin si n-am putut sa o misc prea mult, mai sunt si bucatelele ale mai mici care vor fi ramificatiile mai mici a radacinilor + texturarea radacinilor si abia dupa voi incepe sa acopar decorul cu adeziv...deci mai am de lucru :problem:

Imagine

si asa arata ciocanul de lipit in caz ca cineva n-a vazut una inca, sunt destul de ieftine si dupa cum vedeti se pot folosi in mai multe feluri :thumbup:

Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 26 Mai 2011, 19:59

azi am terminat de sculptat si lipit radacinile, am dat si primul strat de adeziv! sincer nu ma asteptam sa fie chiar asa de greu, imi ia cu mult mai mult timp si efort decat anticipam. doar pana ce am aplicat primul strat a trecut o ora-si deci dureaza pana ce acoperi radacinile una cate una...sa nu mai vorbesc de sculptat si lipit! dar partea buna este, ca arata cu mult mai bine decat imi imaginam initial :rock: deci merita efortul!

maine vin si cu poze
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 27 Mai 2011, 10:30

o poza cu buturuga dupa primul strat de adeziv, intre timp am aplicat si cel de-al doilea, si am mai pierdut putin din detalii, o sa mai urmeze inca un strat dupa ce voi reaccentua unele mici detalii, dar am un plan cu care pot sa le reimprospatez" putin... planul este sa vopsesc tot decorul in negru, si dupa aia sa trec peste cu maro inchis cu technica pensulei semi-ude, si asa sper ca se va vedea mai bine crapaturile scoartei, + ca va avea un efect 3d mai bun :thumbup:

Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 28 Mai 2011, 08:53

de notat: nu folositi silicon pentru lipirea pieselor ca in unele parti a decorului nu se va usca cum trebuie... am invatat asta de curand cand dupa ce am acoperit-o cu adeziv incepeau sa apara niste crapaturi mici la baza radacinilor, si am constatat ca acestea inca se misca! :steam: asta dupa 3 zile! m-am infurat si le-am demontat, si surpriza! in mijlocul radacinilor nu s-o uscat deloc. acum am gasit ceva adeziv de constructii non-toxic arata a aracet, dar ce sa-i faci asa se numeste', aseara am lipit la loc o radacina cu mat asta si este bun tine f bine. acum am inceput sa relipesc radacinile pe rand dar va dura pana se usuca, scrie ca are timpul de uscare 24 de ore dar le-am scos la soare deci va dura mai putin. dupa aia trec peste zonele afectate cu putin adeziv, corectez crapaturile si voi continua vopsirea, in viitor imi iau un glue gun :rock:

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori