Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 01 Iun 2011, 08:03

am reusit sa termin in sfarsit decorul ce am inceput, am vrut sa arate cat mai mult ca o buturuga ce a stat ceva vreme pe afara... proiectul a fost mai greu decat credeam ca vi fi, dar asta e si vina mea intr-un fel, am facut greseli ce mi-au ingreunat munca, nu este un proiect de incepatori cum sunt si eu, dar macar asa am facut un salt urias in acumularea de experienta :thumbup:

Imagine

poze cu ea din toate partile:

fata
Imagine
stanga
Imagine
spate
Imagine
dreapta
Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 08 Iun 2011, 15:17

mi-a cerut cineva daca pot sa-i fac un craniu de Trex ce se poate pune pe perete, si am inceput sa lucrez la acest decor, c-am fost cam plictisit astazi, sincer mi-a iesit mai bine la desenat decat la sculptat, dar mai am timp s-o retusez putin asa ca nu este gata inca...voi folosi ciocanul de lipit, ca cu smirghelul am cam stricat unele zone asa ca acum vine partea cand imi repar greselile :shh:

Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 09 Iun 2011, 15:19

dupa ceva corectari...

Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 12 Iun 2011, 11:44

intre timp am facut o noua descoperire. se pare ca folosirea chitului de rosturi, totusi este o metoda foarte buna, am vrut sa fac inca o incercare cu chit pentru rosturi de pana la 8mm, si am decis s-o las sa se usuce macar 12ore...rezultatul de data asta este peste asteptari, aplicarea de 10ori mai usoara, dupa uscare are o duritate destul de buna, dupa 3-4 straturi rezultatul este mai mult decat satisfacatoare! mai are avantajul ca pastreaza detaliile sculptate in polistiren, nu ca adezivul unde nisipul umple orice ati facut... se pare ca de acum incolo, la decoruri pentru animale mici numai asta am sa folosesc ;)
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 14 Iun 2011, 17:06

noul decor ce am reusit sa termin, este al 5-lea pe care am facut-o vreodata :thumbup:

Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Gabi D
Varan
Varan
Mesaje: 291
Membru din: 28 Dec 2010, 15:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Gabriel
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Gabi D » 14 Iun 2011, 17:42

Asta a iesit chiar marfa.
Contact:
PM
gabbi.cristi@yahoo.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Chuckie » 15 Iun 2011, 00:28

Chuckie scrie:Asa ma gandisem si eu sa fac, o scula cu nichelina si alimentare reglabila. Numai ca nu sunt foarte talentat la decoruri asa ca am renuntat. Cat despre ciment/adeziv/chit de rosturi, mi se pare ciudat ca adezivul sa fie mai dur decat chitul de rosturi. Chitul de rosturi e intre placile de gresie, trebuie sa reziste la loviri, frecare etc. Eu am luat un chit de rosturi ieftin, 10 lei/4kg, la punga de plastic si e mai dur decat adezivul cu care am lipit gresia...


Pai vezi?! Crezi ca degeaba recomandam eu chitul de rosturi?
Felicitari pentru ultimul decor, arata super.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 15 Iun 2011, 09:34

mersi :beer: cred ca prima data cand nu mi-a iesit faza cu chitul, n-am last-o sa se usuce de tot sau ceva de genul si de acea am crezut ca nu tine la fel de bine...
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 20 Iun 2011, 12:07

am terminat si craniul de trex...daca mai fac asa ceva cred ca pot s-o fac si mai fain, dar mai vedem :thumbup:

Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 07 Aug 2011, 11:36

Un terariu si decor (mai am de lucru la ea)pt un gecko leopard, terariul are 60x35x37 nu mai stiu de ce e 37....
Imagine
Imagine

Am vrut sa fac ca totul sa fie usor de curatat, de acea fac decorul demontabil. piesele de colt se pot scoate, cel din dreapta contine o ascunzatoare la baza ei, iar cea din stanga va avea o ascunzatoare umeda la baza. tot decorul este sculptat cu o bucata de smirghel, chiar si copacul, deci va dati seama cat de bine se poate lucra cu ea.
Imagine
Imagine

copacelul decorativ
Imagine
Imagine

'farfuria' pentru ascunzatoarea umeda
Imagine

unealta
Imagine

terariul, aici mai am de pus aerisirile, sa pun sticla si sinele si sa termin cantuirea si acolo.
Imagine

am decis sa tai o gaura prin care sa pot introduce incalzitorul, si s-o scot usor daca se intampla ceva...este foarte practic!
ca si substrat am decis sa fac un asa numit "false bottom", adica voi lipi 2 placi de gresie suspendat la vreo 1-2 cm deasupra incalzitorului, deci incalzitorul nu va avea contact cu placile. in asa fel incalzitorul incalzeste aerul si numai dupa asta placa, deci sanse mai slabe la supraincalzire...pe langa asta este f.usor de curatat, este dezinfectantul ala de la JBL in sticla cu pulverizator, dai cu ala, stergi si ai terminat...(nu este toxic sub nici un fel)
Imagine
Imagine

modelul gresiei
Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 10 Aug 2011, 12:41

azi am inceput sa fac un background cu ascunzaoare pentru un nano-terariu.
pana acum n-am mai facut ceva asa de mic, era chiar o provocare, luand in cont si faptul ca placa cu ce am lucrat n-are nici 1cm grosime. + ca eu am avut acasa numai polistiren de 5cm, din care am taiat o bucata de 1cm grosime, deci nu era chiar o operatiune usoara... sculptarea era si ea destul de grea, ca nu prea am avut loc unde sa lucrez, + daca apas un pic mai tare smirghelul, se rupe totul. dar pana la urma am reusit, si sunt multumit de rezultat :smt041

Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 12 Aug 2011, 12:15

Rezultatul:
Imagine
In poza se vede si locatarul, insa imi cer scuze pt. calitatea pozei...
Cam peste o luna voi face inca un background cu o ascunzatoare ceva mai mare, ca la urmatoare naparlire sa nu cumva sa apara vreo problema. momentan totul este pe masura tarantulei, ce este o a.geniculata absolut superba de vreo 3-4 cm, de la thaolen!
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 03 Oct 2011, 21:19

am gasit ceva bec super fain acum cateva zile, defapt e o lumina de veghe pt copii, se conecteaza direct la conector. pretul era super bun, asa ca am luat 2 unul alb si unul albastru, amandoua sunt pe LED, si consuma 0,5W, adica aproape nimic. imi plac foarte mult, si arata nemaipomenit in terariu. am observat azi ca daca lumina albastra cade pe verde deschis, acesta straluceste in lumina asta. intrebarea mea este: chestia asta e normala? adica nu cred ca ar fi leduri UV ca uv-ul are efect pe culoarea alba de obicei, dar asta numai pe verde deschis. mi-ar trebui sa-mi fac griji pt sanatatea animalelor, adica ar putea afecta vederea lor in vreun fel? lumina nu este foarte puternica. oricum efectul asta de glow a verdelui imi pare destul de interesant, pacat ca functioneaza numai pe plastic, si nu si pe plante.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde Fritzmaister » 29 Noi 2011, 13:42

o lucrare mai recenta, este tot un mini-decor, de dimensiunea unui portofel. am sa revin cu alte lucrari in curand :thumbup:
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Constructie decor/ascunzatoare (metode si unelte)

Mesajde alex_snake_gunit » 29 Noi 2011, 14:13

fain..
doar ca nu da bine intr un faunariu..fa si tu un teraiu din sticla..si mai merge
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori