Terariu Gecko Leopard

Constructie terarii, amenajare, iluminare, DIY si altele
ssppikkee
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 10 Iun 2011, 15:37
Nume: ssppikkee

Terariu Gecko Leopard

Mesajde ssppikkee » 10 Iun 2011, 15:41

Salutare tuturor. Sunt nou pe acest forum, si cat de curand voi avea un gecko leopard. Am primit de la cineva un Terariu doar ca nu are aierisire.. Ma puteti ajuta putin ?
http://imageshack.us/photo/my-images/85 ... 91201.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/97 ... 11913.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... 11912.jpg/
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu Gecko Leopard

Mesajde BogdanFarm » 10 Iun 2011, 17:45

Fa'i 2 aerisiri laterale, adica taie sticla si pune plasa. Stanga sus dreapta jos. Fara aerisiri nu poti sa pui nimic in el.
Avatar utilizator
Gabi D
Varan
Varan
Mesaje: 291
Membru din: 28 Dec 2010, 15:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Gabriel
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu Gecko Leopard

Mesajde Gabi D » 10 Iun 2011, 18:39

Esti din Bucuresti? Cumva ne`am intalnit la Pet Center in Liberty:))?
Contact:
PM
gabbi.cristi@yahoo.ro
ssppikkee
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 10 Iun 2011, 15:37
Nume: ssppikkee

Re: Terariu Gecko Leopard

Mesajde ssppikkee » 10 Iun 2011, 21:08

Defapt sunt din Bacau, acum mi-o mai dat cnv o idee, da nu stiu cat de stralucita ii : Sa merg cu sticla la o geamgerie si sa imi faca aia gauri in ea.... nu stiu ce sa zic :crazy: :crazy: . De taiat tot la o geamgerie nu ? si plasa cum o pun ? (prima oara cand incerc sa modific un terariu). Oricum ms de info Billbao
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu Gecko Leopard

Mesajde Chuckie » 10 Iun 2011, 21:21

Cei de la geamuri ar putea sa iti taie un cerc cu un diametru de 10 cm pe laterale ,o gaura sus pe un perete lateral si o gaura jos pe peretele opus, cum zicea si colegul mai sus. Pe urma poti lipi ceva plasa metalica.
Daca doar dai gaurele in geam e chin, pe langa faptul ca nu ai ventilatie suficienta exista si riscul ca geamul sa se sparga la fiecare gaura noua data... Plus ca e destul de scump sa dai o gaura in geam, dar 100...
ssppikkee
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 10 Iun 2011, 15:37
Nume: ssppikkee

Re: Terariu Gecko Leopard

Mesajde ssppikkee » 10 Iun 2011, 21:27

Chuckie scrie:Cei de la geamuri ar putea sa iti taie un cerc cu un diametru de 10 cm pe laterale ,o gaura sus pe un perete lateral si o gaura jos pe peretele opus, cum zicea si colegul mai sus. Pe urma poti lipi ceva plasa metalica.
Daca doar dai gaurele in geam e chin, pe langa faptul ca nu ai ventilatie suficienta exista si riscul ca geamul sa se sparga la fiecare gaura noua data... Plus ca e destul de scump sa dai o gaura in geam, dar 100...


Ms de info Chukie asa am sa fac :bliss: Dar cu ce sa prind plasa de sticla ? si cum as putea sa-i pun si lumina ? Ma refer la un bec Sunglow..
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu Gecko Leopard

Mesajde Chuckie » 10 Iun 2011, 21:46

Pe tavanul terariului, in interior, lipesti o scandurica cu silicon si pe ea prinzi in holzsuruburi fasungul, gasesti tu o metoda. Cablul il scoti printr-un colt de sus, dai o gaura in rama aia. Plasa metalica o lipesti cu silicon pentru acvarii. Poti lipi plasa pe afara iar ca sa fii sigur peste plasa mai vii cu niste fasii inguste de geam si astfel plasa va fi prinsa presat intre geamuri. Nu uita sa pilesti cu smirghel cantul geamurilor pentru ca altfel te tai si tu si soparlica.
Ai mai putea face si altceva daca o sa ai doar gecko leopard care nu au forta sa rupa prea multe. In locul geamurilor de la usi pui plasa de tantari. Din aia rezistenta, de termopane. Si nu mai dai gauri in geamuri, daca usile vor fi din plasa nu mai e cazul sa dai gauri, e suficient aer.
Avatar utilizator
Gabi D
Varan
Varan
Mesaje: 291
Membru din: 28 Dec 2010, 15:20
Localitate: Bucuresti
Nume: Gabriel
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Terariu Gecko Leopard

Mesajde Gabi D » 10 Iun 2011, 21:58

Imi cer scuze ca te`am confundat .. Am dat niste sfaturi in mall :)) , eu "da best" .

Cred ca ai vrut sa`i mutumesti lu Elmo , eu nu ti`am spus nimic cu care te`as fi putut ajuta.

In legatura cu terariul, incearca sa faci ce a spus Chuckie [ eu stiam ca pentru a decupa geamul trebuie sa nu fie lipit...acum poate oi fi eu informat gresit :D ] .

Cel mai bine cu plasa de tantari :wave: .
Contact:
PM
gabbi.cristi@yahoo.ro
ssppikkee
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 10 Iun 2011, 15:37
Nume: ssppikkee

Re: Terariu Gecko Leopard

Mesajde ssppikkee » 10 Iun 2011, 22:13

Billbao scrie:Imi cer scuze ca te`am confundat .. Am dat niste sfaturi in mall :)) , eu "da best" .

Cred ca ai vrut sa`i mutumesti lu Elmo , eu nu ti`am spus nimic cu care te`as fi putut ajuta.

In legatura cu terariul, incearca sa faci ce a spus Chuckie [ eu stiam ca pentru a decupa geamul trebuie sa nu fie lipit...acum poate oi fi eu informat gresit :D ] .

Cel mai bine cu plasa de tantari :wave: .


Da am vazut aiurea.. oricum acum ms si tie si lui Elmo si lui Chuckie, si geamul nu e lipit e prins pe cadru ala metalic ..

Înapoi la “Terariu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 46 vizitatori