Fuhn I.E. 1969. Broaste, serpi, soparle

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Fuhn I.E. 1969. Broaste, serpi, soparle

Mesajde Tiberiu Sahlean » 22 Dec 2011, 22:37

M-am gandit ca aici ar fi un loc potrivit sa impart aceasta carte. Probabil multi dintre voi nici nu ati auzit de ea, cu atat mai putin de autor. Pe scurt autorul este cel mai mare herpetolog care l-a avut vreodata Romania. Culmea, un herpetolog ce a urmat dreptul si filozofia si si-a dat doctoratul in drept.
Datorita lui avem un volum din Fauna Romaniei dedicat amfibienilor (1960), si tot datorita lui avem si un volum din Fauna Romaniei dedicat reptilelor (1961), scris in colaborare cu Stefan Vancea. Mai mult, in colaborare cu Mertens a descris o subspecie noua de guster vargat - Lacerta trilineata dobrogica FUHN & MERTENS, 1959 si o subspecie noua de soparla de frunzar - Ablepharus kitaibelii stepaneki FUHN 1970. Si pe langa acestea a mai studiat si paianjenii, contribuind la 2 volume din Fauna Romaniei (Fam. Salticidae si Fam. Lycosidae) si facand a doua semnalare a vaduvei negre pe teritoriul tarii noastre, pe insula Popina. De asemenea, este probabil primul om de stiinta care pune serios problema conservarii amfibienilor si reptilelor din Romania. Despre carte nu spun prea multe, va las sa va convingeti singuri de valoarea ei.



Cartea este pe site-ul nostru, in sectiunea "Download", accesibila utilizatorilor inregistrati.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fuhn I.E. 1969. Broaste, serpi, soparle

Mesajde Chuckie » 23 Dec 2011, 10:51

E nemaipomenita cartea, scrisa intr-un stil accesibil oricui, o poti citi ca pe un roman usor, de weekend. Imi aduce aminte de "Fauna Romaniei" a lui Ion Simionescu, o carte pe care nu o lasam din mana in copilarie.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fuhn I.E. 1969. Broaste, serpi, soparle

Mesajde snakefishmike » 23 Dec 2011, 20:40

Merci Tibi!
Am avut ocazia sa citesc cartea acum vreo 6 ani. La vremea respectiva i-am oferit detinatorului 100 lei pe ea si nu a vrut sa o vanda. Am cautat-o pana si la biblioteca nationala :lol: .
Din punctul meu de vedere este o carte exceptionala despre herpetofauna din Romania.
Merci inca o data.
Toate bune.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Fuhn I.E. 1969. Broaste, serpi, soparle

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 24 Dec 2011, 01:51

Multumesc!
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Fuhn I.E. 1969. Broaste, serpi, soparle

Mesajde robertcarst » 28 Dec 2011, 14:05

A venit mosul... Sa ne traiesti!
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori