Raport Ilustrat Nordul Dobrogei 16-19 aprilie 2010

Intrebari, nelamuriri, stiri si alte discutii despre animalele din terarii
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Raport Ilustrat Nordul Dobrogei 16-19 aprilie 2010

Mesajde Tiberiu Sahlean » 13 Apr 2010, 12:03

In perioada 16-19 aprilie 2010 am desfasurat o expeditie in nordul Dobrogei, Muntii Macinului (zona protejata in cadrul Parcului National Muntii Macinului) cu scopul de a face observatii asupra herpetofaunei din zona respectiva (care se stie ca este destul de bogata), iar in cazul meu particular pentru a culege date pentru dizertatia care urmeaza sa o sustin la sfarsitul lunii iunie. Principalul obiectiv al studiului a fost populatia de vipera cu corn dobrogeana (Vipera ammodytes montandoni) prezenta in zona.
Expeditia a fost organizata in colaborare cu colegii de la Iasi si componenta totala a grupului a fost urmatoarea: Sahlean Tiberiu, Pavel Anca, Olarasu Marian, Strugariu Alexandru, Gherghel Iulian si prietena lui Madalina, Mihai Hutuleac-Volosciuc, Moraru Valentina. Cei din Bucuresti am plecat vineri, 16.04. dupa-amiaza, urmand ca duminica, 18.04. sa soseasca si restul colegilor din Iasi.

Locatia studiului a fost nordul Dobrogei, judetul Tulcea, Muntii Macinului.
Imagine

Adaug din start ca sper ca toti sa aveti monitoare macar cu rezolutia de 1280X1024, pentru ca asta e rezolutia la care am urcat peisajele, pentru ca altfel nu se intelegea mai nimic din pozele respective. Restul sunt standard la 800 X xxx

16.04.2010 - Ziua 1
Am plecat din Bucuresti la ora 5 si, ca de obicei, pe la 6:30 am reusit sa scapam de traficul infernal si sa iesim din oras. Pe la 10 seara, dupa ce am ratat (evindet) intrarea pe drumul secundar, am ajuns la locul de campare. Ziua era deja pierduta, asa ca am montat cortul si am pus de un gratar la lumina farurilor (stomacul facea greva).
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Noaptea nu a fost tocmai cea mai placuta. Pe langa frigul crunt de afara (temperaturile in Dobrogea in perioada asta sunt ca in desert - ziua foarte cald si noaptea la limita inghetului) am avut parte si de un concert de la usa WC-ului amenajat in panta, care scartia ingrozitor. Am adormit doar cu gandul ca a doua zi vom pleca pe teren sa gasim primele reptile.

17.04.2010 - Ziua a doua
Peisajul care ne-a intampinat la ora 6 dimineata cand ne-am trezit nu promitea tocmai o zi perfecta pentru cautat reptile.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Hotarati sa nu pierdem ziua aiurea, am plecat totusi pe teren cu speranta ca vremea se va schimba. Pe drum soarele deja promitea sa sparga norii si ca va urma o zi frumoasa.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Am ajuns la zona de studiu, dar parca intai ar merge si ceva mancare sa balansam efortul.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Preparatele vidate sunt bune, dar pot deveni frustrante cand nu le poti deschide si nici nu ai cutit la indemana. Altii stau si se scobesc printre dinti in loc sa dea o mana de ajutor.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

OK, problema rezolvata, burta plina, de acum la treaba.
Prima reptila care ne-a intampinat, cum era de asteptat, a fost un mascul de guster (Lacerta viridis viridis) care se insorea pe liziera padurii.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Deja norii s-au rasfirat, lasand loc unei zile insorite si perfecta pentru reptile.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Primul lucru care ne-a surprins a fost numarul neobisnuit de mare de soparlite de frunzar (Ablepharus kitaibelli fitzingeri) prezente in zona. Aceasta este singura specie de skink din Romania. Desi sunt mici (adultii ajung la 8-9cm), aceste soparle sunt extrem de bine camuflate si foarte greu de prins. Iar daca e vorba de juvenili, lucrurile devin si mai complicate. Dupa cateva ore bune, am reusit sa prindem un exemplar juvenil pentru poze.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Si ca referinta, mana unei fete sa intelegeti de ce dimensiune vorbim.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Si dupa inca ceva timp si un adult:
Imagine
(c) Anca Pavel

Imagine
(c) Anca Pavel

In timpul cautarilor am dat si de babutele dobrogei, vesnic galagioase - testoasa de uscat dobrogeana (Testudo graeca ibera)
Imagine
(c) Anca Pavel

Dupa cateva ore de cautari
Imagine
(c) Anca Pavel

Marian a fost primul care a gasit prima vipera cu corn dobrogeana (Vipera ammodytes montandoni), o femela adulta la peste 50cm lungime.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Au mai urmat cateva ore de cautari, dar temperatura era deja cam ridicata si nu existau prea multe sanse sa mai gasim ceva.
In schimb peisajul vazut de sus era mirific si cerea cateva poze.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

La coborare am mai gasit un mascul adult de vipera cu corn, dar care am reusit doar sa il pozez pana a disparut in crevasa langa care se insorea.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Apoi am mai pozat si niste fluturi:
Imagine
(c) Anca Pavel

Imagine
(c) Anca Pavel

Nu am putut decat sa ramanem uimiti de frumusetea padurii dobrogene in perioada primaverii. Peisajul era cu adevarat demn de povesti.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Cam atat a fost pentru prima zi. Seara, pe langa obisnuitul concert al WC-ului am avut parte si de o simfonie a cainilor, acompaniati de la distanta de coioti.

18.04.2010
A treia zi se prevedea frumoasa si am plecat repede catre zona de studiu inarmati cu toate ustensilele necesare.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Nici bine nu am inceput urcusul cand Anca a gasit prima vipera iesita la insorit. Era vorba de o femela adulta la aproximativ 40cm.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

La mai putin de 30 de minute, langa o gramada de pietre am observat un mascul mic, aproximativ 37-38 cm, iesit la insorit si extrem de bine camuflat. Sa vedem daca il observati in poza :D.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Nu pot rezista sa nu fac o poza la gusterul asta....
Imagine
(c) Anca Pavel

Dar pozele Ancai au iesit mai bune decat ale mele la individul respectiv:
Imagine
(c) Anca Pavel

Deja era cald bine afara cand Anca ma striga din nou. Supriza a fost un juvenil de vipera cu corn, nascut in anul precedent si la maxim 20 cm lungime.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Si o poza la o gargarita (Cocinella septempunctata):
Imagine
(c) Anca Pavel

Am continuat cautarile dar fara succes. In schimb peisajul superb trebuia imortalizat.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Doar gusterii ce mai atrageau atentia din cand in cand. In poza o femela adulta.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Si un mascul adult:
Imagine
(c) Anca Pavel

Si inca unul:
Imagine
(c) Anca Pavel

Si un croitor vargat (Pedestredorcadion pedestre):
Imagine
(c) Anca Pavel

In continuare am decis sa investigam o zona noua, in care nu am mai fost pana acum. Din pacate, am gasit doar soparle in zona respectiva, astfel incat, fiind deja prea cald am incheiat cautarile si ne-am asezat la masa intr-un varf de stanca.
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Zona de studiu arata cam asa vazuta de la inaltime si dintr-un punct unde putea fi cuprinsa in totalitate:
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

In continuare am decis sa abordam liziera padurii in speranta de a mai observa ceva reptile. Marian, in timp ce vorbea la telefon a gasit un juvenil de sarpe rau (Dolicophis caspius), dar care nu am mai reusit sa il pozam din cauza timpului scurt.
Apoi am fost intampinati de un numar mare de soparle, dintre care un mascul frumos de guster care mai lenevea la soare:
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

si s-a speriat cand m-am apropiat sa il pozez:
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

si un mascul frumos de soparla de iarba dobrogeana (Podarcis tauricus):
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Altul mai lenes:
Imagine
(c) Anca Pavel

Si un juvenil de Lacerta viridis:
Imagine
(c) Anca Pavel

Tot aici am gasit si acest coleopter, Meloe proscarabeus, care cand este suparat elimina hemolimfa pe la incheieturi si care este urat mirositoare:
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Si o floare pentru cititorii nostri :D:
Imagine
(c) Anca Pavel

Mai tarziu Anca a observat un exemplar adult de sarpe rau, dar care a fugit pana am ajuns sa il prind.
Tot in aceeasi zona am observat si un mamifer ciudat... ne-am tot contrazis intre noi daca este vorba de un popâncioc sau un ciocândău... Pana la urma am cazut de comun acord ca totusi ar fi vorba de un popandau (Spermophilus citellus):
Imagine
(c) Anca Pavel

Cel mai de incredere aparator al Parcului National Muntii Macinului, mereu atent la orice miscare:
Imagine
(c) Anca Pavel

Apoi au sosit colegii de la Iasi si pe seara. De bucuria revederii si avand in vedere ca a fost ziua mea si urma ziua lui Alex Strugariu si afara era un frig crunt, a fost facut un gratar si au fost consumate cantitati neglijabile de diferite produse avand in compozitie mai mult sau mai putin alcool.

Pe seara peisajul era din nou superb si cerea cateva poze:
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Luna a vrut sa ne arate ca si ea poate fi frumoasa si chiar era!
Imagine
(c) Anca Pavel

19.04.2010
Soarele ne-a gasit in ultima zi a expeditie dormind in cele mai neasteptate locuri. Sa luam exemplul lui Mihai:
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

I-am dat si lui trezirea:
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Apoi, ca niste oameni seriosi am plecat pe teren. Am gasit prima vipera la aproximativ 30 de minute de la inceputul cautarilor iesind dintr-o crevasa - o femela adulta, la aproximativ 50 cm lungime. In timp ce incercam sa conving femela sa iasa din crevasa, care de altfel nu era prea incantata de ideea mea, un mascul a fugit si el in acelasi loc dar nu am reusit sa il prindem.
La cateva minute distanta Mihai a gasit si el o vipera, iar dupa cateva ore de cautari Anca a vazut o vipera dar care s-a ascuns pana am venit eu sa o prind si nu am reusit sa o mai gasim.
Intre timp Anca a gasit o superba molie (fluture de noapte) si anume molia-tigru (Ammobiota festiva):
Imagine
(c) Anca Pavel

Apoi, deoarece trebuia sa ne grabim sa plecam spre Bucuresti si voiam sa facem si poze la animale, am coborat spre locul de campare.
Jos am decis sa mai verificam odata locul unde vazusem sarpele rau in ziua precedenta. De data asta am avut mai mult noroc, sarpele statea intins si se insorea si am reusit sa il prindem si sa ii facem cateva poze:
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Am mai gasit si o albina violacee (Xylocopa violacea) in aceeasi zona:
Imagine
(c) Anca Pavel

Cand a coborat si restul grupului, am aflat ca Alex Strugariu gasise un mascul absolut superb de vipera cu corn si care trebuia neaparat pozat:

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Mihai la coborare gasise o Scolopendra cingulata care a fost foarte greu de poza deoarece sunt rapide si cauta mereu locuri sa se ascunda:
Imagine
(c) Tiberiu Sahlean

Acestea fiind zise, am parasit frumosul peisaj al Muntilor Macin cu promisiunea sa revenim cat de curand pentru o noua serie de iesiri pe teren. Colegii de la Iasi au mai ramas inca o saptamana dupa noi (norocosii).

VA MULTUMIM PENTRU ATENTIE!
Imagine
(c) Anca Pavel
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 04 Mai 2010, 11:31

Tibi, in primul rand la multi ani, nu am stiut ca e ziua ta...
In al doilea, ma omori cu pozele, sunt superbe.
Trei, la mai mare si la mai multe expeditii, sa ne mai arati si noua ce misuna prin iarba patriei... :lol:
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 04 Mai 2010, 12:20

Mersi pentru urari, nu e nici o problema. De asemenea, multumesc pentru aprecieri.
De fiecare data cand voi face o iesire pe teren o sa pun si ceva poze. Avem o fauna bogata si foarte frumoasa, pacat ca nu este prea bine cunoscuta si suntem inconjurati de prejudecati.
Trebuie sa invatam toti sa o protejam, altfel vom fi ultimii care se vor bucura de ea, lasand pentru generatiile urmatoare doar poze.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Mesajde sMd » 04 Mai 2010, 12:32

nu stiam k ezista scolopendre si la noi in tara :)
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Sloby » 04 Mai 2010, 12:40

Felicitari pentru expeditie, foarte reusita!!!!!!Sper in curand sa fac si eu asemeni expeditii.
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Chunkypops
Piton
Piton
Mesaje: 213
Membru din: 27 Apr 2010, 19:07
Localitate: Brasov
Nume: Alin N.
Contact:

Mesajde Chunkypops » 04 Mai 2010, 12:44

Mi-a facut o deosebita placere sa ma uit la poze.
Spor la expeditii
______________________________________
You can take the cat out of the jungle
But you can't take the jungle out of the cat!
_________________
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 04 Mai 2010, 13:06

Tiberiu,sunt foarte frumoase pozele... aşteptăm şi altele :)
Îţi urez şi eu un călduros La Mulţi Ani!!!! Tot ce îţi doreşti! :)
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 04 Mai 2010, 13:12

Multumesc pentru urari si pentru aprecieri tuturor!
Literatura de specialitate prezinta o singura specie de scolopendra pentru tara noastra - Scolopendra cingulata, care se vede si in poza. Din cate stiu specia este prezenta doar in Dobrogea.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde shakw0n » 04 Mai 2010, 14:17

Foarte frumoase pozele cat si animalele.
Vara trecuta am reusit sa prind si eu o scolopendra de toata frumusetea si nu a trebuit sa merg in expeditie pt a o captura, dar imi pare rau ca nu am avut aparatul cu mine.
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 04 Mai 2010, 14:41

Mersi!
Sunt destul de comune scolopendrele in Dobrogea si fiind oportuniste pot fi gasite cam sub orice bucata de lemn sau piatra mai mare, unde gasesc loc de ascuns. Pentru mine sunt ceva mai inedit, pentru ca nu toata ziua ajung in Dobrogea.
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde olarasu.marian » 04 Mai 2010, 15:17

Ai uitat sa spui ca am gasit si termite, dar nu mai stiu cine a facut poze.
Erau foarte bune la gust.
Avatar utilizator
Marius
Pui
Pui
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2010, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

TOT ASA

Mesajde Marius » 04 Mai 2010, 22:18

Felicitari, am sa-ti dau o bere. LA MULTI ANI ! :oops:
Vin zeii http://www.youtube.com/watch?v=uGq9Jme_PVs
Avatar utilizator
Tiberiu Sahlean
Fondator
Fondator
Mesaje: 251
Membru din: 23 Mar 2010, 14:59
Localitate: Bucuresti
Nume: Sahlean Tiberiu
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Tiberiu Sahlean » 05 Mai 2010, 08:40

Stai linistit ca nu e problema, dar nu refuz berea :D
0.1. Varanus exanthematicus
1.2. Montivipera xanthina
1.1. Vipera ammodytes meridionalis
Avatar utilizator
MyHaElA
Piton
Piton
Mesaje: 161
Membru din: 25 Apr 2010, 21:11
Localitate: Constanta
Nume: Mihaela Mircea
Localitate: Constanta

Mesajde MyHaElA » 05 Mai 2010, 23:14

Sincera sa fiu te invidiez, ar fi trebuit sa ajung si eu zilele astea acolo dar totul s-a amanat :cry: .In schimb, trebuie sa recunosc ca nu as fi reusit sa scot niste poze atat de frumoase,felicitari ;)
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 06 Mai 2010, 02:07

Felicitari pentru fotografii. Singura lor problema este ca.... sunt prea bine realizate!!!! :D Ma bucur ca am putut sa vad pentru prima data sarpe-rau. Am citit despre el dar nu vazusem niciodata. Felicitari inca o data! :wink:

Înapoi la “Alte discutii despre reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori